Haber ve Yazılar

Pocast’inizin Dinleyici Kitlesini Belirlemek

podiolab 19 Aralık 2018 480


Background
share close

Yeni bir podcast yayınının hedef kitlesini belirlerken yanıtmananız gereken 10 önemli soru nedir sizin için derledik.

Bir podcast yayınına başlamadan önce ilk adımınız önce dinleyici kitlenizin kim olacağını, yani yayınınızı kimlerin dinleyeceğini belirlemek olmalı. Bu yapabilmek için önce yayınızla ilgili bir plana ve zamanlamaya ihtiyacınız var. Yayın içerikleriniz, metinleriniz, logonuz, pazarlama metinleriniz  bu belirlenecek hedef kitleye uygun olarak daha sonra şekillendirilir.

Podcast yayınınızın hedef kitlenizi belirlemek için sorulacak sorular neler?

1. Podcast’inizin ana fikri/konusu nedir?

2. Dinleyici kitlenizin kim olmasını istiyorsunuz? Kime ulaşmayı hedefliyorsunuz?

3. Podcast yayınızı kim ve neden dinlemeli?

4. Bu konuyu işleyen başka podcsast yayınları var mı?

5. Yayınınızı benzer podcast yayınlarından ayıran fark nedir?

6. Zaten var olan bir kitleye mi hitap edeceksiniz yoksa yeni bir kitle mi oluşturacaksınız?

7. İçerikleriniz ve yayınınız dinleyicilerinizin hayatına nasıl bir katkı sağlayacak?

8. Sizi dinleyenler yayın süresince nasıl bir deneyim yaşayacak, yayın sonrasında akıllarında ne kalmasını istiyorsunuz?

9.  Hedef kitleniz en çok hangi mecralarda zaman geçiriyor? Ne okuyor, ne dinliyor, kimi takip ediyor?

10.  Dinleyicileriniz, yayınlarınızı dinledikten sonra neden podcastinizi başkalarıyla paylaşmalı ve önermeli?

Hedef Kitlenizi Daraltın

Unutmayın! Podcast yayınınızın dinleyici kitlesi asla herkes olamaz. Mutlaka çemberi daraltarak spesifik bir ilgi alanına yönelik dinleyici kitlesi belirlemelisiniz.

Her podcast yayını, belirli bir demografik yapıya sahip, belirli ortak ilgi alanlarına sahip dinleyici kitlelerini hedef alır. Böylece bu gruba ait kişilerin ihtiyaçlarını tanımlamanız ve yayın hazırlığı sırasında bu ihtiyaçlara göre üretim yapmanız kolaylaşacaktır.

Dinleyici kitlenizi belirlerken podcast yayınınızın hangi niş alana yönelik içerik ürettiğini belirlemeniz gerekir. Sosyal girişimi olan girişimciler, startup kurmak isteyen üniversite mezunları, vb gibi kendi yayınınızın dinleyici kitlesini tanımlayabilmelisiniz.

En baştan spesifik bir pazar/endüstri hakkında içerik oluşturup podcast sunuyorsanız zaten dinleyici kitlenizin bir tanımı hazırda var demektir. Pazarlama profesyonellerine yönelik eğitimler hakkında konuşuyorsanız ya da Sağlık alanında yayın yapan bir podcast yayınınız varsa burada hedef kitleniz daha net şekilde belirlemek çok daha kolay. Hangi tip insanlar yayınınızı dinliyor? Belirli bir pazar ve endüstriden gelen kişiler mi yayınınızı dinliyor? Eğer öyleyse hedef kitlenizi çoktan tanımladınız demektir.

Eğer yayınınız spesifik bir endüstri için değilde spor ile ilgiliyse hedef kitleniz için “Spor severler” demek çok genel bir tanım olacağı için bu grubu hangi tür sporla ilgilendiklerine göre daraltmalısınız. Yüzme sporuyla ilgilenenler, dağcılık sporuyla ilgilenenler gibi.

Dinleyicinizi Tanıyın

Dİnleyicilerinizin ortak yönlerini bulmak, sizi kimin takip ettiğini inceleyip, dinleyicilerinizin ilgi alanlarını, yağ grubunu incelemek bu süreçte size kolaylık sağlar. Bunun için Facebook takipçilerinizin demografik kırılımını inceleyebilir, Twitter analitik sayfasından takipçi istatistiklerinize göz atabilir, Google Analytics üerinden sitenizi ziyaret edenlerin yaş, cinsiyet, şehir vb gibi bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Bu bilgiler size dinleyicilerinizin kim olduğu hakkında daha fazla iç görü sağlar.

Eğer sizi dinleyen dinleyicilerinizle etkinliklerde bir araya geliyorsanız bu etkinlikler süresince onları daha yakından tanımaya özen gösterin. İlgi alanları, sizin dışınızda hangi yayınları dinledikleri, eğitim seviyeleri vb

Dinleyicilerinize Sorun – Anket

Dinleyicilerinizi yakından tanımanın en güzel yollarından biri anketler hazırlamak, dönem dönem soracağınız sorularla onların hakkında iç görü oluşturmak.

Anket oluşturarak hem yayınlarınızın içeriği, hem beğeni durumu, dinleyicilerinizin sizden beklentilerini öğrenebilir hem de yayın kalitenizi arttırmak için durum analizi yapabilirsiniz.

Google Forms, Survey Monkey veya benzer uygulamalar ile çok hızlı bir şekilde anket oluşturup görüş toplamaya başlayabilirsiniz. .

Bunu yaparken dinleyicilerinize açık olmak, gereğinden fazla bilgi istemeden ihtiyacınız olan bilgiyi alabileceğiniz açık ve net sorular oluşturmak oldukça kritik.

Sonuç

Dinleyici kitlenizi tanımlamak, bulmak ve ihtiyaçlarını daha net tanımlamak başarılı bir podcast içeriği oluşturmak, pazarlama akışı belirlemek ve sürekliliği sağlamak için olmazsa olmazların başında geliyor. İleride podcast yayınınızı gelir modeline oturtmak ve podcast yayını için sponsor salmak isterseniz de bu elde edeceğiniz veriler podcsst sponsorluk dosyanızda elinizi kuvvetlendirecektir.

Bütün bunları düşünmeden, hızlı bir şekilde podcast yayını başlatmış olabilirsiniz. Eğer öyleyse de geç kalmış sayılmazsınız. Yukarıda sıraladığımız maddelerin üzerinden geçerek kendinize uyarlarsanız hızlı bir şekilde kendi kitlenizi tanımlamış olursunuz.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *