Haber ve Yazılar

Podcast’inizin dinleyici kitlesini nasıl belirlersiniz?

podiolab 19 Aralık 2018 559


Background
share close

Yeni bir podcast yayınının hedef kitlesini belirlerken yanıtlamanız gereken 10 önemli soruyu sizin için derledik.

Bir podcast yayınına başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey, dinleyici kitlenizi yani şovunuzu kimlerin dinleyeceğini belirlemek olmalı. Bunu yapabilmek için önce yayınınızla ilgili bir plana ve zamanlamaya ihtiyacınız var. Yayın içerikleriniz, metinleriniz, logonuz, pazarlama metinleriniz vb. çıktıları belirlediğiniz hedef kitleye uygun olarak daha sonra şekillendirebilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirlerken yanıtlamanız gereken sorular

1. Podcast’inizin ana fikri/konusu nedir?

2. Dinleyici kitlenizin kim olmasını istiyorsunuz? Kime ulaşmayı hedefliyorsunuz?

3. Podcast yayınınızı kimler, neden dinlemeli?

4. Ele almak istediğiniz konuya odaklanan başka podcast yayınları var mı?

5. Yayınınızı, benzer podcast yayınlarından ayıran özellikleri neler?

6. Zaten var olan bir kitleye mi hitap edeceksiniz yoksa yeni bir kitle mi oluşturacaksınız?

7. İçerikleriniz ve yayınınız dinleyicilerinizin hayatına nasıl bir katkı sağlayacak?

8. Sizi dinleyenler yayın süresince nasıl bir deneyim yaşayacak, yayın sonrasında akıllarında ne kalsın istiyorsunuz?

9.  Hedef kitleniz en çok hangi mecralarda zaman geçiriyor? Ne okuyor, ne dinliyor, kimi takip ediyor?

10.  Dinleyicileriniz, yayınlarınızı dinledikten sonra neden podcast’inizi başkalarıyla paylaşmalı ve önermeli?

Hedef kitlenizi daraltın

Unutmayın, podcast yayınınızın dinleyici kitlesi asla herkes olamaz. Mutlaka çemberi daraltarak spesifik bir ilgi alanına yönelik dinleyici kitlesi belirlemelisiniz.

Her podcast yayını, belirli bir demografik yapıya ve ortak ilgi alanlarına sahip dinleyici kitlelerini hedef alır. Böylece bu gruba ait kişilerin ihtiyaçlarını tanımlamanız ve yayın hazırlığı sırasında bu ihtiyaçlara göre üretim yapmanız kolaylaşacaktır.

Dinleyici kitlenizi belirlerken podcast yayınınızda hangi niş alana yönelik içerik ürettiğinizi belirlemeniz gerekir. Dinleyici kitlenizi ‘sosyal girişimi olan girişimciler’, ‘startup kurmak isteyen üniversite mezunları’ vb. gibi tanımlayabilmelisiniz.

Eğer spesifik bir pazar/endüstri hakkında podcast üretiyorsanız zaten dinleyici kitlenizin tanımı hazır demektir. Pazarlama profesyonellerine yönelik eğitimler hakkında konuşuyorsanız ya da sağlık kategorisinde bir podcast’iniz varsa burada hedef kitlenizi net şekilde belirlemek çok daha kolay.

  • Şovunuzu hangi tip insanlar dinliyor?
  • Belirli bir pazar ve endüstriden gelen kişiler mi?

Eğer öyleyse hedef kitlenizi çoktan tanımladınız demektir.

Eğer yayınınız spesifik bir endüstri ile değil de sporla ilgiliyse hedef kitlenizi “spor severler” olarak tanımlamak yeterli olmayacaktır, bu grubu ilgilendikleri spor türüne göre daraltmanız gerekiyor. Yüzme sporuyla ilgilenenler, basketbol sporuyla ilgilenenler, dağcılık sporuyla ilgilenenler vb. gibi.

Dinleyicinizi tanıyın

Takipçilerinizin ilgi alanlarını, yaş gruplarını ve ortak yönlerini bulmak bu süreçte size kolaylık sağlar.

Bunun için Facebook takipçilerinizin demografik kırılımını inceleyebilir, Twitter analitik sayfasından takipçi istatistiklerinize göz atabilir, Google Analytics üzerinden sitenizi ziyaret edenlerin yaş, cinsiyet, şehir vb. bilgilerini kurcalayabilirsiniz.

Bu bilgiler size dinleyicilerinizin kim olduğu hakkında daha fazla içgörü sağlar.

Dinleyicilerinizle etkinliklerde bir araya geliyorsanız, böyle anlarda onları daha yakından tanımaya özen gösterin. İlgi alanları, sizin dışınızda hangi yayınları dinledikleri, eğitim seviyeleri vb. gibi.

Dinleyicinize sorun

Dinleyicilerinizi yakından tanımanın en güzel yollarından biri anketler hazırlamak ve onlara sorular sormak.

Anket oluşturarak dinleyicilerinizin şovunuz hakkında ne düşündüğünü ve beklentilerini öğrenebilir, yayın kalitenizi artırmak için durum analizi yapabilirsiniz.

Google Forms, Survey Monkey veya benzer uygulamalar ile çok hızlı bir şekilde anket oluşturup görüş toplamaya başlayabilirsiniz.

Bunu yaparken gereğinden fazla bilgi istemeden açık ve net sorular oluşturmanız önemli.

Bitirirken…

Doğru dinleyici kitlesini bulup, ihtiyaçlarını anlayabilirseniz daha kaliteli bir podcast yayını oluşturabilirsiniz. Bu, şovunuzun pazarlama planını doğru bir şekilde yapmanızı ve podcast’inizin sürekliliğini sağlamanızı da kolaylaştıracaktır.

Toplayacağınız bu veriler, podcast yayınınızdan gelir elde etmek istediğinizde hazırlayacağınız sponsorluk dosyanızda elinizi kuvvetlendirecek.

Podcast şovunuza, bu yazıda değindiklerimizin hiçbirini planlamadan başlamış olabilirsiniz. Eğer öyleyse de geç kalmış sayılmazsınız. Sıraladığımız maddelerin üzerinden geçerek kendinize uyarlayın ve kitlenizi tanımaya başlayın!

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *