Haber ve Yazılar

Podcast bölümleri nasıl isimlendirilmeli?

podiolab 19 Aralık 2018 269


share close

Bölüm başlıkları, podcast yayınlarının bulunabilirliğinde ve başarısında önemli bir rol oynuyor. İçerik hazırlarken gösterilen özen ve çaba, başlık oluşturulurken de uygulanmalıdır. İyi düşünülmüş bir bölüm başlığı ile yayınlarınızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkarılan bir podcast bölümünün, kötü belirlenmiş bir başlık nedeniyle listelerde geriye düşmesi oldukça normal. iTunes, tık avcılığının önüne geçmek adına yaklaşık iki yıl önce önemli sayıda podcast’i listelerden kaldırmıştı. Bazı podcsat yayıncıları, listelerde öne çıkmak için farklı kategorilerin anahtar kelimelerini bölüm isimlerine yerleştiriyor, şovlarının iTunes’daki birden fazla kategoride listelenmesini sağlıyorlardı. iTunes artık bu tür isimlendirmelere müdahale ediyor.

Bu yazımızda, başlıklarınızı Apple’ın kurallarına uygun bir şekilde nasıl belirleyebileceğini ve nasıl daha etkin başlıklar seçebileceğinizi ele alıyoruz.

Podcast başlıklarındaki SEO oyunu

iTunes, hala podcast ekosisteminin en büyük oyuncusu. Yayınınızın buradaki yerini kaybetmesini ya da liste dışına çıkarılmasını istemezsiniz.

iTunes hem servis sağlayıcı hem de arama motoru gibi çalışıyor. Yarım milyonun üzerinde podcast’in yer aldığı bu ortamda öne çıkmanız için yapabilecekleriniz çok da fazla değil. İnternet sitelerinize eklediğiniz tüm metinler, iTunes içinde yer alan açıklamalarınız ve başlıklarınız en önemli SEO silahınız.

Bugüne kadar bir çok yayıncı iTunes’un birden fazla kategorisinde yer alabilmek ve görünürlüklerini artırabilmek için başlıklarında anahtar kelimeler kullandı. “Türkçe Podcast Kayıt Teknikleri”, author tag için de “İstanbul Lorem İpsum Reklam Ajansı” gibi anahtar kelimeleri mümkün olan her yere ekleyerek aramalarda daha iyi sonuçlar elde etmeyi hedefliyorlardı.

Ancak Apple iTunes, anahtar kelime sıkıştırılan (keyword sutffing) bu tür başlıkları tarayıp yayından kaldırmaya başladı. Bu podcast yayıncıları için bir risk oluşturuyor.

Podcast’inizin Apple tarafından kaldırılmaması için ne yapmalısınız?

Bölüm adınızın sonuna ekstra anahtar kelimeler eklemeyin

“xyz Podcast _ Pazarlama, SEO, Growth Marketing, Hakkında Her şey!” gibi bir başlık yerine şovunuzda konuşulan konuyu bir cümlede özetleyen spesifik bir bölüm ismi oluşturun. Apple, başlıktaki “-” “|” “,” işretlerinden sonra anahtar kelimelerin kullanıldığı bölümleri daha sıkı takibe aldığı için bunları kullanmamaya özen gösterin.

Özellikle Amerika’da bazı yayıncılar, arama motorunda yükselmek için zaman zaman ünlü kişilerin isimlerini kullanıyordu: “Etkili Liderler: Tim Ferriss, Seth Godin, Philip Kotler ” gibi bir başlık eskiden kabul görüyordu. Aynı kategoride bir konuyu konuştuğunuzda, Seth Godin’i çağırmadığınız halde bu isme yer verip yayınınızı öne çıkarabiliyordunuz. Ancak Apple, bu kişilerin isimlerinin kullanılmasını SEO aldatmacası olarak tanımlamaya başladı. Bu nedenle konuklarınızın ismini kullanırken de dikkatli olmanız, sadece konuğunuzun ismini kullanmanız, SEO amacıyla benzer riskleri almamanızı tavsiye ediyoruz.

Başlığınızı bölümü kaydetmeden önce belirleyin

Bölümün başlığını, podcast’inizi kaydetmeden önce bölümün temasına göre belirleyin. Böylece yayını kaydedip her şeyi tamamladığınızda son defa kontrol edip uyum sorunu var mı, yok mu diye bakabilirsiniz.

Kimi bölümlerin başlıkları otomatik olarak kendini belli eder. Sıkça kullanılan “Nasıl yapılır?” veya “Xxxx’de başarılı olmanın 7 yöntemi” gibi başlıklar içeriğinizin türüne göre kendini belli ediyor.

Eğer içeriğiniz listeler, karşılaştırmalar, incelemeler ve vaka çalışmaları gibi konulara odaklanıyorsa bu başlıklardan birini bölümünüz için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Eğer röportaj yapacaksanız ya da tek kişi konuşacaksanız, bölümdeki en baskın konuyu belirleyip en vurucu ana temayı anlatan/özetleyen bir başlık bulmanız gerekir.

Arama motoru optimizasyonuna uygun başlıklar hazırlayın

Podcast bölümünüze başlık belirlerken iki ana hedefiniz olmalı:

 • Bu podcast bölümü hangi konu hakkında konuşuyor?
 • Neden bu konuyu işliyor?

İlerideki podcast bölümlerinizi kaydederken de potansiyel dinleyici kitlenizi düşünerek hareket edin ve bölüm başlığınızı, aşağıdaki sorulara yanıt olacak şekilde oluşturun:

 • Bu kitle hangi arama anahtar kelimelerini kullanıyor?
 • Ne gibi sorular soruyor ve ne tür yanıtlar arıyor?
 • Bu podcast ile hangi sorularına nasıl yanıt verebilir, nasıl çözüm olabilirim?

Başlığınızın bu soruları açık ve net şekilde yansıttığından ve anlaşılır olduğundan emin olun. Tık avcılığı için değil, değer katacağını düşündüğünüz içeriğinizin doğru kişilere ulaşmasını sağlamak için başlık oluşturun.

Ve tabii iTunes dışındaki podcast rehberlerinde de podcast’inizin bulunabilmesini, bu sorulara yanıt arayanların doğru bölümü görebilmesini sağlayın.

Başlıklarınızı test edin

Bölümünüzü yayınladıktan sonra sık sık analitik sonuçlarına göz atın. Hangi bölümün daha çok, hangisinin daha az dinlendiğini tespit edin. Bu dinleme oranlarındaki farkta başlığın ve açıklamalarınızın etkili olup olmadığını anlamaya çalışın.

Şovunuzlar aynı dönemde yayına girmiş, benzer başlıklardaki podcast yayınlarını inceleyin. Eğer aynı anahtar kelimelere sahip, benzer konuları konuştuğunuz bir yayınınız varsa ve aradaki fark ciddi ise farkın kaynağını anlamaya çalışın. Konukları mı daha ilginç, konuyu aktarış şekli ve metinleri mi daha iyi yoksa arama motoru optimizasyonunu mu daha iyi yapıyor?

iTunes çok detaylı bilgi vermiyor olsa da dinlenme oranlarınız ve detayları için iTunes Podcast Connect verilerine bakabilirsiniz. Özellikle dinleyici kitlesi, bölüm dinleme ve tamamlama oranlarına bakabilirsiniz: “Sample of listener completion rates”

Karşılaşabileceğiniz bir başka problem de yüksek sayıda ziyaretçinin başlığınızı tıklayıp podcast bölümünüze gelmesi (bu hem iyi bir konu hem de iyi bir başlık belirlediğinizin göstergesi sayılabilir) ancak dinleme sürelerinizin kısa olması. Yani gelen dinleyicinin başlığı ilginç bulup sizi dinlemeye başlaması ve sonra tamamlamadan çıkması. Bu da başlığınız ile içeriğinizin örtüşmediğini; konuya ilgisi olan yeteri kadar dinleyici olduğunu ancak sizin bu konuyu yeterince ilgi çekici aktaramadığını gösteriyor olabilir. Bu durumda ya başlığınız olduğundan fazlasını vadediyor ya da içeriğinizi iyi ele alamıyorsunuz.

Podcast bölümümün başlıkları ne uzunlukta olmalı?

Bölüm başlığı uzunluğunda bir sınırlama yok. Kimi podcast yayıncıları oldukça uzun isimler verebiliyor ancak bizce kolay okunan, kısa ama içeriği anlatan bir başlık dinleyicinin işini kolaylaştıracaktır.

Ayrıca podcast dinleme alışkanlıkları sadece iTunes ile sınırlı değil. Her uygulamanın başlık, karakter sınırı farklılık göstereceği için ortalama bir uzunluk bulmanızda fayda var. Üçüncü parti podcast uygulamalarının çoğu maksimum 60 karakterlik bir alan veriyor. Siz de başlıklarınızı 60 karaktere göre hazırlayabilirsiniz.

Podcast adınızı her bölüm başlığında kullanılmalı mı?

Podcast sektöründe iki farklı akım mevcut. Kimi yayıncılar SEO amacıyla podcast isimlerini her yeni bölümün başlığında kullanıyor. Ancak son gelişmelerle buna gerek kalmadığı; sınırlı ve kıymetli başlık alanının bölümle ilgili olmasının daha önemli olduğu netleşti. Biz de daha önce Ha Geldi, Ha Gelecek!’ şovlarının her başlığında podcast adını kullanmıştık. İsmin uzunluğu da düşünüldüğünde geriye çok kısa bir alan kalıyordu. Artık yeni bölümlerde biz de podcast ismi kullanmayacağız. Birçok uygulamanın arama motorunda bölüm ismi ile podcast ismini yan yana görünüyor.

Bir istisnai durum dışında! Eğer podcast’inizi iTunes, Blubrry, Libsyn ve SoundCloud gibi bir medya hosting üzerinden yayınlamıyor ve kendiniz host ediyorsanız; bu durumda [podcast adı + bölüm adı ] şeklinde kullanmaya devam etmek sizin için daha faydalı olacaktır.

Bölüm başlıklarında numara kullanımı

Başlık alanında numara kullanmamaya özen gösterin. Bir seri ya da sezonluk yayın hazırlıyorsanız ve numara eklemek istiyorsanız, bölüm adının sonunda kullanmaya dikkat edin.

Biraz da örnekle anlatalım. Podiolab için dört iyi dört kötü bölüm  başlığı oluşturduk:

Bölüm başlığı örnekleri – İyi

 • Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon
 • Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon | Bölüm 01
 • Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon | Podiolab Episode 01
 • Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon | PL001

Bölüm başlığı örnekleri – Kötü

 • Bölüm 01
 • Bölüm 01 |Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon
 • Podiolab Bölüm 01  |Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon
 • PL001 – Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon

iTunes & Apple Podcasts’e özel ayarlar ve optimizasyon

Özellikle podcast yayınları için medya sunucu hizmeti veren firmalar (libsyn, Blubrry vb.), iTunes/Apple Podcasts uygulamalarının özel optimizasyonlarını destekliyor.

Apple, tüm podcast servislerinde doldurduğunuz alanların haricinde bazı ek alanlar sağlıyor. Bu alanlar sayesinde dinleyicilere ulaşabilmek için daha fazla bilgi sunabiliyorsunuz.

Tekrar belirtelim bu sadece Apple’da kullanılan bir özellik. Yukarıdaki başlık örneklerinden yola çıkacak olursak, normal şartlarda bir başlığı Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon | Bölüm 01 şeklinde oluşturuyorken, Apple’ın özel alanlarını kullanınca bölüm numarasını başlık alanına koymanıza gerek kalmıyor. Apple Podcasts/iTunes bölüm numarasını girebileceğiniz bir alan sunuyor.

Özetle:

Podcast bölümünüzü isimlendirmek ekstra zaman ve emek istiyor. Böylece büyük uğraşlarla oluşturduğunuz içeriğinizi daha verimli bir şekilde yayabilir ve bulunmasını sağlayabilirsiniz.

 • Dinleyici kitlenizin merak ettiği ve yanıt aradığı, akılda kalıcı içerikler üretin
 • Bu içeriği anlattığını düşündüğünüz ve anahtar kelimeleri kullandığınız bir başlık hazırlayın.
 • Başlığınızın kısa, öz ve anlaşılır olmasına özen gösterin
 • Her bir harf kıymetli, alanınız varsa boşa harcamayın ve kullanın
 • Podcast başlığınıza numara koymayın. İlla numara vermeniz gerekiyorsa ve hosting servisiniz destekliyorsa Apple’ın özel alanlarını kullanın.
 • Podcast başlığınızın içinde “bölüm”, “episode” gibi kelimeler kullanarak yer kaybetmeyin. Kullanmanız gerekirse başlığın sonuna ekleyin
 • Farklı başlıklar kullanarak dinleyicinizin ilgisini gözlemleyin ve istatistiklerinize bakmayı unutmayın.
 • Başlık tek başına nihai çözüm ve kurtarıcı değil, unutmayın içerik iyi değilse başlığınızın çektiği kullanıcılar hızla uzaklaşacaktır.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *