play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left

Haber ve Yazılar

Temiz ve Net Ses Kayıtları için Doğru Mikrofon Kullanım Teknikleri

podiolab 20 Aralık 2018 5297 1 5


share close

Ses kaydı gerçekleştirirken en güçlü silahınız sesiniz ve de mikrofon kullanım tekniğiniz. Kayıt sırasında doğru duruş ve teknikler kullanıldığında orta veya giriş seviye bir mikrofonla bile oldukça başarılı bir kayıt gerçekleştirmek mümkün. Tabii bu senaryo tam tersine de dönebilir ve yanlış kullanımlarda binlerce liralık sistemlerden kötü kayıtlar çıkabilir.

Kullandığınız donanımınız profesyonelleştikçe hassasiyetleri de artıyor ve kayıt esnasında hatalı mikrofon kullanımından doğan her türlü bozuk ses kayıt içerisinde daha da belirginleşiyor. Bu da size kayıt sonrasında daha fazla düzenleme yapma zorunluluğu ve vakit kaybı olarak geri dönüyor.

Oysa doğru mikrofon kullanım teknikleriyle kaydedilmiş bir ses kaydında kayıt sonrası düzenlemelere gerek kalmadan bir çok problemli sesi oluşmadan engellenebilir. Böylece hem tmeiz ve anlaşılır bir kayıt elde edilir hem de kayıt sonrası bilgisayar başında geçirilen süre de kısaltılmış olur.

Podcast Yayıncılarıiçin Doğru Mikrofon Kullanım Teknikleri

 

Mikrofon ile Aranızdaki Mesafe

Mikrofona yaklaşık bir karış kadar mesafeden konuşun. (15 – 30cm)
Kayıt sırasında mikrofona mümkün olduğu kadar yakın durmak sesin daha doygun olmasını sağlarken, dinleyiciyi de içine çeken bir etki oluşmasına yardımcı olacaktır.
Ancak gereğinden fazla yaklaşılması da sesin bozulmasına ve patlamasına sebep olacaktır.Buna genellikle çamurlu (muddy) ses deniyor ve çok yoğun bas oluşturuyor.
Bu gibi durumlarda kayıt sonrası post-prodüksiyonda yazılım ile bu problemi düzeltmek oldukça zorlaşıyor.

Mikrofonun Konumu

Mikrofonunuzun 3 farklı yerleşimi olabilir. Eğer masa üstü bir mikrofon tutucu kullanıyorsanız mikrofon çene hizanızın biraz altından ağzınıza bakar durumda olmalı. Bu pozisyonun en güzel tarafı ağzınızdan çıkacak ses dalgasının mikrofona direk çarpmadığı bir pozisyon olmasıdır.
Eğer masa üzerine tutturulan mikrofon kollarından birini kullanıyorsanız bu durumda mikrofonunuzu benzer şekilde yukarıdan çene hizanızın üzerinden sarkacak şekilde de yerleştirebilirsiniz.
Her iki yerleşimde ağzından ve burundan çıkacak havanın mikrofon üzerinde istenmeyen sesler yaratmasına engel olunur. Bu seslere de “popping / pop” sesleri ya da ses patlamaları deniyor.Özellikle çok yakın duran mikrofonlarda “p”,“s”.“t” gibi harflerde sık sık patlamalar ve tiz rahatsız edici seslere rastlanır ve bunlar daha sonra yazılım üzerinde, post prodüksiyon sırasında düzeltilir, minimize edilir.

Pop Filtre Kullanımı

Mutlaka mikrofonunuzun önüne bir pop filtre yerleştirin.
Bu sayede hem mikrofon üzerine ağzınızdan gelebilecek tükürükleri engellemiş olur mikrofonun ömrünü uzatırsınız hem de olası ses patlamalarını bu filtre yumuşatır ve mikrofonunuz patlama sesi almadan kayıt gerçekleştirir. Genellikle belirli bir kalite üzerindeki mikrofonlar kendi kutuları içerisinde ekstra pop filtreleri ile brilikte geliyor ama yoksa bir tane edinmenizi tavsiye ederiz.

Mikrofonun Etrafında Yansıma Olmamasına Dikkat Edin
Özellikle metal zeminler, cam üzeri gibi yerler sesi yansıtan zmeinlerdir. Mikrofonunuzu koyduğunuz yerin ses yansıtan bir yer olmadığına dikkat edin.

Mikrofona Direk Konuşma

Mikrofonunuzu kurduğunuzda öncelikle bir test yapmanızı ve kaydı dinlemenizi tavsiye ederiz. Mikrofona direk konuştuğunuzda sesinizin etkisi ile mikrofonun etrafında yaptığınız konuşmanın etkisi arasında ciddi bir fark olur. Daha uzak, daha az samimi, sanki dinleyici ile konuşuyor gibi değil bir başkasına konuşuyormuşsunuz hissi verir. Bu nedenle her zaman mikrofona direk konuşun.

Mikrofonun Bulunduğu Zemin

Kayıt esnasıdna yukarıda bahsettiğimiz patlama seslerini engellemek için kimi podcast yayıncıları mikrofonun ses alan ana yüzünü 90 derece çevirerek ağızdan çıkan havanın mikrofonun önünden geçmesini ve sesin tabiri caizse mikrofonu yalayarak geçmesini sağlar. Bu sayede ses dalgası mikrofona direk çarpıp patlamadığı için ses hatalarını engellerler. Ben kişisel olarak sesimi daha kontrollü kullanıp direk mikrofona konuşmanın etkisini daha çok seviyorum ancak bunu da deneyin ve ses tonunuz hangisinde size iyi geliyorsa o yöntemi deneyin derim.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *