play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left

Haber ve Yazılar

Nasıl Daha Etkili Röportaj Yaparsınız?

podiolab 20 Aralık 2018 114


share close

Dinleyicilerinizin dikkatini sürekli olarak yayında tutabilmeniz için konuklarınızla etkileşimli ve enerjisi yüksek röportajlar gerçekleştirmelisiniz. Bu hem konuğunuzun ve dinleyicilerinizin oluşturduğunuz hikaye akışı içerisinde sürekli takipte kalmasını sağlar hem de daha enerjik bir yayın akışı meydana getirmenize katkı sağlar.

Konuğunuzla gerçekleştireceğiniz röportajın içinde can alıcı noktaları bulup çıkarmak ve podcast dinleyicinize sunmak başlı başına bir emek,deneyim ve yetenek gerektirir. Bunun için de röportaj öncesinde konuğunuz hakkında iyi bir çalışma ve hazırlık yapmanızı zorunlu kılar. İyi bir röportaj için ve yayın akışı içerisinde ağırladığınız konuğunuzdan en yüksek verimi ve bilgiyi edinebilmek için önemli gördüğümüz bazı maddeleri listeledik.

Merak
Doğru ve en ilgi çekici konuyu bulabilmek için doğru soruları sormalı ve meraklı olmalısınız.

Öngörü
Ne zaman araya girip en uygun soruyu sormanız gerektiğini iyi tahmin etmelisiniz. Konuğunuzun heyecanını ve ritmini kesmeden ufak müdaheleler edebiliyor olmalısınız.

Dinleme yetisi
Konuğunuzun rahatça kendini ifade edebilmesi için bir adım geri çekilip iyi bir dinleyici olmalısınız. Bu aynı zamanda konuğunuzun konuşmasından önemli noktaları rahatça yakalayıp yeni sorular oluşturmanıza da faydalı olur.

Sessiz kalabilme yetisi ve sabır
Kimi zaman konuğunuzun size tamamen açılabilmesi için normal şartlarda pek rahat etmediğimiz uzun sessizlik anlarını yayın sırasında uygulamanız, sessiz kalıp konuğunuzun kendi kendine konuşmayı sürdürmesini sağlamalısınız. En içten ve samimi konuşmalar bu anlarda gelecektir.

Şovun starı siz değil konuğunuz olmalı

Siz kendinizi parlatmak için değil, konuğunuzun sahip olduğu hikayeyi paylaşmak için kendisini davet ediyorsunuz. Bunu hep hatırlamakta fayda var. Bu nedenle doğru zamanda doğru soruları sorup, şovu domine etmeden konuğunuzun hikayesini daha ilgi çekici hale getirecek anahtar sorular sormak sizin asıl göreviniz.

Konuğuma Soruları Önceden Göndermek İşimi Kolaylaştırır mı? 

Hayır! Asla konuğunuza soracağınız soruları önceden kendisine iletmeyin. İsteseler dahi nazikçe nedenini anlatarak reddedin. Eğer soruları iletirseniz konuğunuz sadece bu sorulara odaklanacak, en uygun yanıtları düşünecek ve bu da donuk, daha ruhsuz, kalıplar içerisinde bir podcast bölümü olmasına sebep olacak. Bunu istemezsiniz.

bunun yerine konuğunuza podcastinizin genel çerçevesini, akışını, bu bölümde konuşmak istediğiniz ana başlıkları iletebilirisiniz. Böylece daha geniş bir çerçeveden bakarak yayına katılmasını sağlamış olur hatta biraz da beklentinizi ileterek hazırlanmasını sağlarsınız. Bu aynı zamanda röportajınızın daha yüksek tempoda ilerlemesine yardımcı olur.

 

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *