Haber ve Yazılar

Headliner ile Audiogram Klipleri Hazırlamak

podiolab 13 Ocak 2019 137


share close

Headliner programı ile podcast kayıtlarınızın kısa kliplerini hazırlayarak sosyal medya kanallarında görünürlüğünüzü arttırın, daha fazla dinleyiciye erişin.

Dinleyici kitlenizi genişletmek ve kayıtlarınızı daha fazla kişiye farklı kanallar üzerinden ulaştırarak tanıtım yapmanıza yardımcı olan Headliner uygulaması kayıtlarınızın en çarpıcı anlarını sizin belirleyeceğiniz bir görselin üzerine konuşma frekansına uyumlu audiogram yerleştirmenize olanak sağlıyor. Bu sayede podcastinizin bir bölümünden kısa kısa klipler, sözlü alıntılar yaparak bölümlerinizi yayınlanmanızdan çok sonra bile en çarpıcı kısımları yeniden öne çıkarabilir ve dinleyici çekebilirsiniz.

Podcast yayınlarının sosyal medya üzerinde en büyük dezavantajı sesli kaydını ilgi çekici hale getirecek görselliğe sahip olmaması. Yalın ses dosyasını kimseye diletmek pek mümkün değil paylaşımlarınızda. Oysa kayıtlarınızın En etkili kozu konuklarınızın kısa kliplerini sosyal medya kanalları üzerinde hem sesli hem de altyazılı olarak yayınlayarak dikkat çekerek yayınlamaktır. Bu tür görüntülü paylaşımlara audiogram adı verilir. BBC, NPR, TimFerris vb Podcast yayıncısı ve yayını podcsst tanıtımları için Audiogram kullanmaktadır.  Headliner’dan daha önce WNYC’nin hazırladığı ve yayına aldığı bir Audiogram hazırlama uygulamasını kullanırken Headliner hem arayüzünün sadeliği, hem kullanım kolaylığı hem podcast kayıtları için otomatik Türkçe altyazı ekleme desteği sunmasıyla işimizi oldukça kolaylaştırdı.

Podcast için Audiogram hazırlayabileceğiniz, en iyi uygulama  Headliner adlı ücretsiz uygulamadır. Headliner belirlediğiniz ses dosyasının oynatırken arka planda sizin seçtiğiniz bir görseli yerleştirir, üzerine sizin tercih edebileceğiniz, hareketli ekolayzır görüntüsü ekler hatta dilerseniz ses dosyasındaki konuşmaların transkriptini çıkararak altyazı olarak görüntüye yerleştirir. Böylece sesli dosyanız bir anda gösel olarak da ilgi çekici bir hale gelir.

PODCAST’İNİZ İÇİN Headliner ile

Audiogram NASIL hazırlaNIR

Headliner Chrome ve Firefox browserlar ile çalışıyor ve MP4 dosyası olarak çıktı veriyor. Instagram, Fascebook, Twitter, Snapchat, YouTube için uyumlu görsel boyutlarda çıktı alabiliyorsunuz.

  1. Audiogram Wizard – Proje Türü Seçimi

İlk ekranda Audiogram Wizard’ı seçerek 4 adımda Audiogram oluşturacağınız sürece başlayabilirsiniz.

2. Ses dosyasını seçip yükleme

Audiogramı oluşturmak için önceden hazırlamış olduğunuz ses dosyanızı seip yükleyin. Bu sırada eğer altyazı da oluşturulmasını istiyorsanız altyazı dilini de Türkçe olarak işaretleyin.

Eğer burada bu seçimi yapmazsanız sonra geri dönüp değiştiremeyeceksiniz. O nedenle bu kısma dikkat. Daha sonra atladıysanız projeye sıfırdan başlamanız gerekiyor.

3. Ses dosyasının uzunluğunu ve de hangi kanalda yayınlanacağını belirlemek

Her sosyal medya kanalının kendine göre desteklediği bir video klip süresi olduğu için bu ekranda audiogram’ınızın hangi kanalda yayın yapacağınıza göre süresini belirlemeniz gerekiyor. Eğer sürelerden emin değilseniz ve sonradan uğraşmak istemiyorsanız sağ alt kısımda yer alan sosyal medya ikonlarına tıklayarak her kanalın süresini görebilir ve tıklayınca Headliner’ın bu süre aralığında bir seçim yaptığını görebilirsiniz ses dosyanız üzerinde. Daha sonra siz sağa sola kaydırarak ve düzenleme yaparak dosya içerisinden dilediğiniz kısmı belirleyebilirsiniz.

4. Arka Plan Görsel Boyutu Belirleme

Ses dosyanız yayınlanırken arka planda podcast logonuzu ya da bu bölüme özel bir görseliniz varsa bu görselin görünmesi için önce görsel boyutu belirleyin, instagram’da yayınlanacaksa kare, You Tube vb olacaksa Landscape veya IG Story/Snapchat olacaksa portre

5. Headliner Editor düzenlemeleri ve yayın

TEmel özellikleri belirledikten sonra bu son adımda Headliner sizin için altyazıları otomatik olarak oluşturarak sol kısımda ilgili saniye aralıklarına yerleştiriyor. Tavsiyemiz tek tek metinleri kontrol etmeniz zira genelde Türkçe çeviri kısmı oldukça başarılı olsa da ses kalitesi vb nedenlerle bir çok kısımda hatalı veya eksik metin olabiliyor ya da kaymalar olabiliyor.

Bunları düzelttikten sonra devam ederek Audiogram’ı hazırlamış oluyorsunuz. Size hem download edilecek bir mp4 dosyası hem de audiogram’a erişebileceğiniz url’leri emai ile gönderiyor Headliner.

Headliner ile hazırlanan Audiogram Twitter ve Facebook üzerinde nasıl görüntüleniyor?

10 yıl sonra pazar araştırması diye bir şey kalmayacak!

Sensörler ve chipler insan bedenine yerleştirilmeye başlandıkça neler olacak? Kim bilir belki @netflix bedenimizdeki sensörlerden gelen verilere göre sonucu değişen diziler de yapar ileride belki Dr. Sertaç Doğanay #hageldihagelecek #podcastdinle #podcast #sertacdoganay #turkcepocast #podiolab #podiolabmedya

Ha Geldi Ha Gelecek paylaştı: 11 Ocak 2019 Cuma

Eğer kendi podcastleriniz için Audiogram hazırlama konusunda kullandığınız farklı kaynak veya uygulamalar varsa bize iletin, onları da yayınlayalım ve diğer podcast yayıncılarının farklı uygulamalardan haberdar olmasını sağlayalım.

Podiolab’e ulaşmak için 

 bilgi@podiolab.com

 Podiolab Slack Kanalı

Etiketler:.

Rate it
Previous episode

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmamış.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *