Featured

Podcast Yayını Spotify’a Nasıl Yüklenir!

podiolab 10 Mart 2019 118657 23 2 3


Background
share close

Podcast yayınınızı Spotify uygulamasına eklemek için  yapmanız gerekenleri sizin için listeledik. Spotify’ın Gimlet ve Anchor satın alımları sonrasında podcast dinleyici ve trafik oranları büyük bir artış gösterdi ve yayıncılara önemli oranlarda dinleyici sağlıyor.

Bir podcast yayıncısı olarak bu fırsatı değerlendirmek ve yayınınızı Spotify Podcast listeleri içerisinde yayınlatmak için yapılması gereken bazı kriterler var. Uymanız gereken kriterleri ve podcastinizi Spotify’a ekleme adımlarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Spotify podcast listesine podcast yüklemek.

Spotify Podcast Listeleme Kriterleri:

 • Podcast kayıtlarını ISO/IEC 11172-3 MPEG-1 Part 3 (MP3) formatında olmasını ve 96 – 320 kbps bitrate aralığında olmalı.
 • Bölümler 200MB’ı ve 83 dakikayı aşmamalı
 • Podcast görseli kare (1:1) oranda ve yüksek çözünürlüklü PNG veya JPEG formatında olmalı
 • Bölüm başlıkları Spotify ekranlarında kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatabilmek için 20 karakeri aşmamalı.
 • Tüm RSS feed’ler başlık, görsel içermeli ve en az bir podcast bölümü önceden kaydedilip yayınlanmış olmalı.

Spotify’a Podcast Yükleme:

 • Spotify for Podcasters sayfasına giderek kullanıcı hesabınızla giriş yapın. Daha ömnceden bir Spotify hesabınız yok ise yeni bir hesap oluşturun.
 • Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ilk sayfada “Get Started” butonunu seçin.
 • Kullanıcı sözleşmenizi okuyun ve ardından kabul edin. Yan kısımda isminizi de yazmanızı isteyecek, bu alanı da doldurmayı atlamayın.  “Continue” butonunu seçerek devam edin.
 • Belirtilen kutuya podcastinizin RSS linkinizi yerleştirip ve devam butonunu basın.

NOT 1: Spotify bu aşamda önce RSS FEED’i test eder. Eğer RSS feed içerisinde bir hata varsa uyarı çıkarır. Eğer bir hata çıkmaz ise sağ tarafta podcastinizin adını, logosunu ve açıklamasının bir örneğini gösterir. Tüm bilgiler doğru görünüyor ve bir hata çıkmadıysa devam edebilirsiniz.

NOT 2: Podcast yayını için RSS feed nasıl oluşturulur konusunda daha detaylı bilgi almak için daha önce yayınladığımız   “Podcast Yayıncılığına Giriş Rehberi” yazımız içerisinde yer alan “Podcast Medya Hosting Servisleri” başlığına göz atmanızı tavsiye ederiz. Burada RSS feed linki oluşturma konusunda

 • Podcast bilgilerini isteyen bu sayfada “Podcast detayları”, ülke seçimi, dil, kategori ve bağlı olduğunuz hosting servis sağlayıcı bilgilerini doldurup devam edin.
 • Son sayfada podcastin tüm bilgilerini kontrol edin ve herhangi bir sorun yoksa “Submit.” butonuna tıklayarak yayınınızı Spotify’a yüklenmesi için gönderin.

Tüm bu bilgileri doldurmak maksimum 10 dakika alacak. Spotify başvuru sonrasında 2 ile 5 iş günü değerlendirme süreci olacağını belirtse de bu aralar bir çok yayıncının başvurusu bir kaç saat içinde onaylanıyor. Yinede başvuruların maksimum 5 gün onay süreci olabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Başvuru sonrası onaylanan podcastler için spotify herhangi bir bilgilendirme yapmadığı için başvuru sahibinin ara ara girip podcastinin Spotify’da listelenip listelenmediğini görmek için araması gerekli.

Bu manuel ekleme yöntemi dışında da kimi podcast hosting servisleri yayınları otomatik olarak Spotify’a listeleme hizmeti veriyor. Manuel ekleme yapmadan önce hosting servisinin böyle bir desteği olup olmadığına bakılıp yoksa maneul eklemeyi yapmakta fayda var.

Spotify’ın Gimlet Media ve Anchor’u satın alarak girdiği podcast sektöründe hızla yeni dinleyicileri bünyesine katarken podcast yayıncıları için de önemli bir trafik kaynağı haline geliyor. Eğer bu konuyla ilgileniyorsanız Newslab Türkiye‘de podcast yayıncılığı hakkında yazdığım ve Spotify’ın podcast girişimlerini analiz ettğim yazıya da göz atabilirsiniz. “Spotify’ın hamleleri ve podcast sektörünün geleceği.

Tagged as: .

Rate it
Previous episode

Post comments

This post currently has 23 comments.
 1. Eyüp karagözoğlu on 17 Eylül 2019

  Selamlar, podcast yapmaya başlayacağım ama ufak bir noktada tıkandım, mevcut müzik dinleme amacıyla kullandığım Spotify’ı öylesine bir kullanıcı adı ile açmıştım, Podcast yapmak için bu hesaba ihtiyacım var ise sizce adımın soyadımın yazıldığı yeni bir hesap mı açayım yoksa podcast yüklediğimiz zaman otomatikman yeni bir profilim sayfamız mı oluşacak.

  • Podiolab on 20 Ocak 2020

   Merhabalar Eyüp,
   Mesajını geç yanıtladığımız için özür dileriz. Hala ihtiyacın var mı bu bilgiye emin değiliz ama açık kalsın istemedik bize ilettiğin bu soru. Yen bir hesap oluşturmana gerek yok Spotify şu an kişisel hesap üzerinden yayınları yönetmenizi sağlıyor ve bir karışıklık çıkmıyor. Her seferinde bir başla hesaba bağlanıp sonra kişisel müzik dinlediğin hesabı bağlamak daha zor. Henüz bir podcast hesabı/kişiel hesao ayrımı olmadığı için bu şekilde ilerlemende bir sakınca yok bizce. Ama illa ayrı olsun istersen sırf bunun için bir spotify hesabı açıp podcastini bu hesaba bağlamanda da bir engel yok.

 2. Ekim Cem on 3 Kasım 2019

  Kişisel kullanım ile üyeliklerini ayırmanı öneririm, ileride oluşabilecek sıkıntılara karşı daha güvenli bir yol.

 3. MUHAMMET ALİ ÖZTÜRK on 30 Kasım 2019

  Merhabalar,
  İnternet üzerinden yapılan radyo yayınını podcast olarak yüklemek mümkün müdür? Sam Broadcaster üzerinden yapılan yayında çalan şarkılar sebebiyle telif sorunu çıkar mı?

  • Podiolab on 20 Ocak 2020

   Merhabalar Muhammet Ali,
   Hali hazırda bir çok radyo kendi yayunlarını arşivlemek ve sürekli erişilebilir kılmak için podcast formatına getirip yayınlıyor. Ancak bahsettiğin müzik telif konusu oldukça kritik. Evet bu konuda telif problemi çıkar. Müzik kullanımı yapılan her yayın içerisinde önceden telif ile ilgili gereki yasal adımların atılmış olması, iligli telif ödemelerinin yapılmış olması şart. Aksi durumda oluşabilecek yasal problemlerde sonradan önemli telif davaları yaşamamak iöin bu konuda uzman bir avukat ile görüşüp bilgi edinmekte fayda var.

 4. Hakan Atesler on 19 Aralık 2019

  çok güzel anlatmışsın ancak RSS feed linki nedir ve nasıl oluşturuluyor onu da yazsaydın keşke…

  • Podiolab on 20 Ocak 2020

   Merhaba sevgili Hakan.
   Teşekkür ederiz yorumun için. Yazı içerisine bir düzeltme ve link eklemesi yaptık. Aslında Podcast yayını için RSS feed nasıl oluşturulur konusuna daha önce yayınladığımız “Podcast Yayıncılığına Giriş Rehberi” yazımız içerisinde yer vermiştik.Bu yazıda yer alan 13. madde “Podcast Medya Hosting Servisleri” başlığına göz atmanızı tavsiye ederiz. Burada RSS feed linki oluşturma konusunda iki madde altında konuya yer verdik. Yine de bu başlık biraz kısa gelirse diye de bu konuda yeni bir yazı daha hazırlayacağız yeterli şekilde konuyu ele alıp anlatabilmiş olmak için.
   Kolaylıklar.

 5. Sergen German on 20 Ocak 2020

  Çok teşekkürler. Basit bir anlatım ile faydalı bir yazı olmuş. Lakin şu RSS konusunda tavsiye siteleri olsa, daha güzel olur.

  • Podiolab on 20 Ocak 2020

   Merhaba sevgili Sergen.Teşekkür ederiz yorumun için. Bu yorumun sonrasında yazı içerisine bir link eklemesi yaptık. Aslında Podcast yayını için RSS feed nasıl oluşturulur konusuna, daha önce yayınladığımız “Podcast Yayıncılığına Giriş Rehberi” yazımız içerisinde yer vermiştik. olan Bu yazıda yer alan 13. madde “Podcast Medya Hosting Servisleri” başlığına göz atmanızı tavsiye ederiz. Burada RSS feed linki oluşturma konusunda iki madde altında konuya yer verdik. Yine de bu başlık biraz kısa gelirse diye de bu konuda yeni bir yazı daha hazırlayacağız yeterli şekilde konuyu ele alıp anlatabilmiş olmak için.
   Kolaylıklar.

 6. Onur Yar on 24 Mart 2020

  Merhaba, benim bir Spotify’da bir podcastim var. Haftada bir yeni bölüm yüklüyorum. Ancak bir projem daha var. Bu da başka bir içerik. Onun da kaydını yaptım ancak ikinci bir Podcast’i nasıl yükleyeceğimi bulamadım. Spotify’da var mı bu özellik? Varsa nasıl yapabilirim. Eğer yoksa başka nasıl bir yol izleyebilirim?

  • adminos on 9 Nisan 2020

   Merhabalar,

   Mevcut podcastinizde olduğu gibi bu yeni yayını da bir podcast hostuna yerleştirmeniz gerekli. Spotify içeriği bu host üzerinden çekiyor. Şu an hangi sitede host ediyorsunuz bilemiyoruz içeriğinizi ama ya burada bir yeni podcast daha yüklemek için uygun paketinizin olması gerekir ya da Spreaker, Soundcloud gibi ücretsiz bir servise yükleyerek buradan alacağınız RSS linkini Spotify’a ikinci bir podcast olarak tanıtabilirsiniz. Spotify’ın yönetim paneli olan https://podcasters.spotify.com/home sayfasına giriş yaptıktan sonra sol üst köşede yer alan isminizin yanındaki üç noktaya tıkladığınızda sol kısımda açılacak olan menüde yeni bir podcast eklemeniz için bir opsiyon sunacak size. buraya tıklayarak gelecek olan adımları takip ederek yeni yayınınızı Spotify’a ekleyebilirsiniz. .

 7. Mehmet on 3 Nisan 2020

  Merhabalar
  Anchor’ı kullanarak podcast yayınları yapmaya başladım, Podcast’ler Spotify da yayınlanmaya başladı. Anchor uygulaması dinlenme sayısına göre bir ödeme yapıyormuş ama yalnızca Amerika banka hesaplarını kabul ediyorlar.Türkiye banka hesabımı kaydedemedim. Aynı durum spotifyda da aynı mı? Podcast yayınları ile gelir elde etmek mümkün mü? Teşekkür ederim

  • adminos on 9 Nisan 2020

   Merhabalar,

   Evet TR üzerinde bir gelir paylaşımı Anchor için mevcut değil. Spotify için durum daha da zor zira şu an yayınların içinde reklam vermeye başladı ancak ne Türkiye’de ne Amerika’da, müzisyenlere yaptığı gibi podcast yayıncıları için bir gelir paylaşımı yapmıyor.

   • xxx on 29 Ocak 2021

    podcast yaptim yaklasik 1.5hafta bekledim işlem suresinde dendi daha sonra bu sabah baktigimda goremedim cok üzgünüm cok ugrasmistim yaptigim podcast sadece bir sarki koymustum haftalardir bekliyorum

 8. zeliha on 26 Mayıs 2020

  Rss feed olustururken kredi kartı bilgilerimide talep etti . Bu işlem ücretli mi ? Ve her ay alınacak mı?

 9. Senem on 5 Haziran 2020

  Merhaba,
  Spotify’a yeni ve premium olmayan bir hesaptan ilk kez, 3 bölümlük bir podcast yükledik. Podcast 5 gündür işleniyor görünüyor. Sanıyorum 3-5 gün arası bir işleme süresi varmış. Sormak istediğim, bu ilk yüklemelerde karşılaştığımız bir süreç mi yoksa bu mevcut podcast işlendikten sonra her bölüm yüklemesinde bununla karşılaşacak mıyız? Ya da yeni bir podcast serisi açtığımızda?
  Son olarak, premium üyeliğin podcast yüklemede herhangi bir avantajı var mı?
  Teşekkürler, iyi çalışmalar…

 10. yagmur coban on 9 Haziran 2020

  Merhabalar, Spreaker üzerinden yayınlarımızı rr linkini oluşturup podcastlere başladık. takipçi hangi bölüm ne kadar dinlendi gibi datalara ulaşmak için ayda 20 dolarlık bir plan satın alım yönlendirmesi yapıyor. detaylı istatistiklere ulaşmak için başka bir yol var mıdır? Spreaker yerine ücretsiz anchor mu var sadece? başlanılan podcast’i başka bir platforma taşımak mümkün mü gibi sorularım var. Cevaplarınız için teşekkür ederim şimdiden. sevgilerle

 11. zeynep on 4 Mart 2021

  merhaba ben podcastimi yükledim ama 6 gün oldu gelmiyor.Ne zaman geleceğini de göremiyorum.Birkaç saate yüklenir demişti halbuki. Kataloglarım kısmında da işleniyor gözüküyor ama dediğim gibi 6 gün oldu.yardım ederseniz sevinirim

  • Podiolab on 15 Mart 2021

   Merhaba Zeynep,
   Hangi platformda beklemede olduğunu belirtmediğin için genel bir yanıt verebileceğiz. Eğer Apple ise o zaman aşağıdaki link üzerinde rss linkini kontrol etmende fayda var. Genellikle sorunların büyük kısmı yayının görsel boyutlarının uyumlu olmaması, açıklama ve bilgi alanlarında Apple’ın kurallarına uyumlu içerik olmaması vb gibi sebeplerle olabiliyor ve RSS validatörler ile bu hataları bulup düzeltip yeniden incelenmesi için yayınını hazırlayabiliyorsun. https://podba.se/validate/
   Bunun dışında ilk yayınlar bir gün ile 2-3 haftaya kadar varan sürelerde onaylanabiliyor. Tavsiyemiz ilk defa yayına başlarken bir bölüm submit etmek yerine ilk 3 bölümü kaydedip yayına alman ve podcastini bu haliyle Apple, Spotify ve benzeri platformalara submit etmen. Birden fazla yayın gördüklerinde daha hızlı onay sürecine alınıyor içerikler.
   Keyifli yayınlar.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *