Featured

Podcast Yayını Spotify’a Nasıl Yüklenir!

podiolab 10 Mart 2019 7830 1 5


Background
share close

Podcast yayınınızı Spotify uygulamasına eklemek için  yapmanız gerekenleri sizin için listeledik. Spotify’ın Gimlet ve Anchor satın alımları sonrasında podcast dinleyici ve trafik oranları büyük bir artış gösterdi ve yayıncılara önemli oranlarda dinleyici sağlıyor.

Bir podcast yayıncısı olarak bu fırsatı değerlendirmek ve yayınınızı Spotify Podcast listeleri içerisinde yayınlatmak için yapılması gereken bazı kriterler var. Uymanız gereken kriterleri ve podcastinizi Spotify’a ekleme adımlarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Spotify podcast listesine podcast yüklemek.

Spotify Podcast Listeleme Kriterleri:

 • Podcast kayıtlarını ISO/IEC 11172-3 MPEG-1 Part 3 (MP3) formatında olmasını ve 96 – 320 kbps bitrate aralığında olmalı.
 • Bölümler 200MB’ı ve 83 dakikayı aşmamalı
 • Podcast görseli kare (1:1) oranda ve yüksek çözünürlüklü PNG veya JPEG formatında olmalı
 • Bölüm başlıkları Spotify ekranlarında kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatabilmek için 20 karakeri aşmamalı.
 • Tüm RSS feed’ler başlık, görsel içermeli ve en az bir podcast bölümü önceden kaydedilip yayınlanmış olmalı.

Spotify’a Podcast Yükleme:

 • Spotify for Podcasters sayfasına giderek kullanıcı hesabınızla giriş yapın. Daha ömnceden bir Spotify hesabınız yok ise yeni bir hesap oluşturun.
 • Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ilk sayfada “Get Started” butonunu seçin.
 • Kullanıcı sözleşmenizi okuyun ve ardından kabul edin. Yan kısımda isminizi de yazmanızı isteyecek, bu alanı da doldurmayı atlamayın.  “Continue” butonunu seçerek devam edin.
 • Belirtilen kutuya podcastinizin RSS linkinizi yerleştirip ve devam butonunu basın.
  NOT: Spotify bu aşamda önce RSS FEED’i test eder. Eğer RSS feed içerisinde bir hata varsa uyarı çıkarır. Eğer bir hata çıkmaz ise sağ tarafta podcastinizin adını, logosunu ve açıklamasının bir örneğini gösterir. Tüm bilgiler doğru görünüyor ve bir hata çıkmadıysa devam edebilirsiniz.
 • Podcast bilgilerini isteyen bu sayfada “Podcast detayları”, ülke seçimi, dil, kategori ve bağlı olduğunuz hosting servis sağlayıcı bilgilerini doldurup devam edin.
 • Son sayfada podcastin tüm bilgilerini kontrol edin ve herhangi bir sorun yoksa “Submit.” butonuna tıklayarak yayınınızı Spotify’a yüklenmesi için gönderin.

Tüm bu bilgileri doldurmak maksimum 10 dakika alacak. Spotify başvuru sonrasında 2 ile 5 iş günü değerlendirme süreci olacağını belirtse de bu aralar bir çok yayıncının başvurusu bir kaç saat içinde onaylanıyor. Yinede başvuruların maksimum 5 gün onay süreci olabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Başvuru sonrası onaylanan podcastler için spotify herhangi bir bilgilendirme yapmadığı için başvuru sahibinin ara ara girip podcastinin Spotify’da listelenip listelenmediğini görmek için araması gerekli.

Bu manuel ekleme yöntemi dışında da kimi podcast hosting servisleri yayınları otomatik olarak Spotify’a listeleme hizmeti veriyor. Manuel ekleme yapmadan önce hosting servisinin böyle bir desteği olup olmadığına bakılıp yoksa maneul eklemeyi yapmakta fayda var.

Spotify’ın Gimlet Media ve Anchor’u satın alarak girdiği podcast sektöründe hızla yeni dinleyicileri bünyesine katarken podcast yayıncıları için de önemli bir trafik kaynağı haline geliyor. Eğer bu konuyla ilgileniyorsanız Newslab Türkiye‘de podcast yayıncılığı hakkında yazdığım ve Spotify’ın podcast girişimlerini analiz ettğim yazıya da göz atabilirsiniz. “Spotify’ın hamleleri ve podcast sektörünün geleceği.

Etiketler:.

Rate it
Previous episode

Yorumlar

This post currently has 1 comment.
 1. Eyüp karagözoğlu on 17 Eylül 2019

  Selamlar, podcast yapmaya başlayacağım ama ufak bir noktada tıkandım, mevcut müzik dinleme amacıyla kullandığım Spotify’ı öylesine bir kullanıcı adı ile açmıştım, Podcast yapmak için bu hesaba ihtiyacım var ise sizce adımın soyadımın yazıldığı yeni bir hesap mı açayım yoksa podcast yüklediğimiz zaman otomatikman yeni bir profilim sayfamız mı oluşacak.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *