Haber ve Yazılar

Ses Kayıt ve Düzenleme Yazılımı Seçimi (DAW)

podiolab 23 Mart 2019 12270 1


Background
share close

Kayıtların süresi podcast yayınının türü, yayında kullanılacak arka plan sesleri, konukların ne kadar temiz ve net konuştuğuna göre de bu süre değişiklik gösterir. Bu süreyi bilgisayar başında geçirmek istemeyen, podcast yayını için sponsoru veya bütçesi olanlar genellikle bir ses mühendisi ile çalışarak bu kısmı hazırlayabilir. Ancak yayınını kendi düzenleyecek olanlar tüm bu işlemler için bir ses düzenleme yazılımı (DAW) üzerinde tüm kayıtlarını düzenler.

Bir podcast yayını hazırlayacaksanız mikrofon gibi ekipmanların yanında bir de ses kayıt ve düzenleme yazılımına ihtiyaç duyacaksınız. Kayıtlarınızın yayına hazırlanması sürecinde en çok zaman harcanan kısım da bütün bu ses kayıtlarınızın bir araya getirilerek düzenlenmesi için çalışılan kısımdır.

Konuşmacı ve konukların ses kayıtlarının alınması sonrasında, eldeki tüm ses kayıtları dinlenerek bu kayıtların içerisinden uygun gördüğünüz ve podcast akışınız için gerekli olduğunu düşündüğünüz kısımlar bir araya getirilerek, hikayenize uygun bir akış oluşturulur.

 

Daha önce Mikrofon ve ekipman seçimi ile ilgili yazımızda yüksek kalitede ses kaydetmek için kullanabileceğiniz ekipmanlardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ses düzenleme yazılımlarını anlatacağız.

Ücretsiz Ses Kayıt Yazılımları (DAW – digital audio workstation)

Podcast yayıncılığına yeni başlıyorsanız mümkünse kimi ekipmanları ve yazılımları ücretsiz yollardan temin edin. Bu sayede hem bütçenizi koruyun, hem de ekipmanlardan ziyade içerik kalitenize odaklanın.

Audacity

Audacity, podcast eko-sisteminde yer alan yayıncıların en sık kullandığı yazılımların başında geliyor. Mac, Windows, ve Linux sürümü olan Audacity; hem tüm platformlar üzerinde sorunsuz çalışabiliyor,  hem profesyonel seviyede ses düzenleme araçları sunuyor. Tüm bunların yanında da ücretsiz kullanıma açık oluşuyla popülerliğini koruyor.

Audacity; mevcut ses dosyalarınızı rahatlıkla düzenlemenize imkan tanırken, mikrofon, mikser veya canlı yayın üzerinden gelen sesleri çok kanallı olarak kaydederek, sonrasında düzenlemenize olanak sağlıyor. Eğer bilgisayarınızda hazırda bir ses kayıt programı yoksa, Audacity ile podcast kaydınız üzerinde ihtiyacınız olan her türlü düzenlemeyi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

16-bit ve üzeri desteği, noise reduction, voice over araçları, echo, phaser ve reverb efektleri gibi podcast yayıncılarının sıkça kullanacağı bir çok önemli aracı da ücretsiz olarak sunuyor.

GarageBand

Mac bilgisayar kullanıcıysanız biligisayarınız içinde zaten var olan GarageBand ile kolaylıkla podcast kayıtlarınızı düzenleyebilirsiniz. Genelde müzik ve müzik aletleri üzerine daha çok odaklanan garageband yine de temiz ve kullanışlı ön yüzü sayesinde hızlıca gerekli müdaheleyi yapıp dosyanızı hazırlamak mümkün.

Bir çok MAC kullanıcısı podcast yayıncısı ücretsiz ve zahmetsiz olması nedeniyle GarageBand’ı tercih ediyor düzenlemelerini gerçekleştirirken. Diğer programlar kadar kapsamlı olmasa da bir çok konuda işinizi görecek efektleri mevcut.

2. Ücretli Ses Kayıt Yazılımları (DAW – digital audio workstation)

Adobe Audition

Adobe Audition profesyonel anlamda en çok kullanılan programlardan biri. Ücretli olması ve daha kapsamlı ara yüzü, profesyonel tercihleri sebebiyle giriş seviyesi yayıncılara tavsiye etmiyoruz. Ancak profesyonel seviyede ses düzenlemesi için alabileceğiniz en iyi sonuçları veren yazılımların başında geliyor.

Klasik miks,düzenleme, koşyala, yapıştır özelliklerinin yanında kapsamlı eklentileriyle podcast yayıncıları için çok faydalı opsiyonlar ve temalar sunuyor. Podiolab’ın yayınlarında da  tercihimiz Adobe Audition.

Özellikle radyo kalitesi düzenlemeler yapmak, çok kanallı yayınları hazırlamak ve farklı kanallara dilediğiniz efekt ve ses düzenlemeyi uygulamak konusunda çok başarılı bir uygulama.

Photoshop kullanmaya alışıksanız ara yüzü çok tanıdık ve kolay gelecektir. Ancak belirttiğimiz gibi fazla opsiyonu olan, giriş seviyesi kullanıcı açısından maliyeti yüksek bir ürün. Hindenburg Journalist

Hindenburg bünyesinde gazeteci versiyonu, öğrenci versiyonu, yayıncı versiyonu gibi farklı versiyonlar sunan bir program. Bizim dikkatimizi çekip hoşumuza giden yönü programın diğer yazılımlardan farklıolarak sese değil hikayeye odaklanması. Bir podcast yayıncısı için sesin önemi kadar hikaye çok kıymetli ve hikayenin öne çıkarılması enkritik konu. Bunu ses dosyası üzerinde yaparken dilediğiniz yerde konuşma kliplerini keisp biçip adlandırıp sıraya dizebileceğiniz bir kullanım şekli hazırlamış Hindenburg.

Ancak $95 dolarlık fiyatıyla giriş veorta seviye bir kullanıcı için çok pahalı kalacak bir uygulama. Ancak gazeteci ve yayıncılar için önerilebilecek bir program. Yine de bu güzel özelliği ile sevdiğimiz bir program. Podcast hosting servisleriyle de entegre edilebiliyor. Böylece düzenlemesi biten dosyayı direk yayına gönderebiliyorsunuz. Sevdiğimiz bir başka özelliği de dahili Skype kayıt özelliği. Padcast yayıncıları bilir Skype görüşmelerinizi iki farklı kanalda kaydetmek için yazılımlara biraz takla attırmak gerekir genellikle. Hindenburg bu sorunu kendi içinde çözmüş ve Callnote  gibi bir programa ihtiyaç duymadan kayıt gerçekleştirebiliyorsunuz.

Logic Pro X

Apple’ın sahibi olduğu Logic Pro X,  kuvvetli kayıt yazılımlarından biri. Yüksek kalite eklentileri, ses kütüphanesi ile oldukça iyi bir çözüm. GarageBand kullanan kullanıcılar için kullanımı kolay ve tanıdık gelecek bir arayüze sahip Apple ürünlerine aşina olmayan kullanıcılar için de yine oldukça kolay bir arayüe sahip. Kolayca podcast kaydınıza başlayarak düzenleme yapabilirsiniz.

Zencastr

Zencastr podcast yayıncılarının işini kolaylaştıracak çözümlerden biri. Sizi ve konuklarınızı aynı anda farklı kanallarda kaydedebileceğiniz web tabanlı bir uygulama. Yüksek kalite ses kaydı gerçekleştirip direk yayına almanızı sağlayan Zencastr kaydınıza kolayca intro, outro ve arka plan müzikleri eklemenize de olanak sağlıyor.

Konuklarınıza kolayca bir web linki göndererek davet edip kayıtbaşlatabiliyorsunuz. En güzel özelliği SKype ve Hangout’un yaptığı gibi ses kalitesini düşürmüyor, düşme ve kesinti yaşamıyorsunuz. Kayıt sonunda da ses dosyalarını Dropbox veya Google Drive üzerine kaydediyor.

Anchor

Anchor.fm Podcast yayıncılığına yeni başlayanların sık tercih ettiği bir ücretsiz uygulama. Kolayca kaydınızı  yeniyapıp yayına almanızı sağlıyor. Ücretsiz uygulamalar arasında en yaygın olan opsiyon Anchor.fm

Mobil veya desktop üzerinden kaydınızı yapıp, üzerinde düzenleme yapıp, podcastiniz için özel olarak adadığı web syfasına yönlendirebiliyorsunuz.  Bu sayfa sayesinde dinleyicilerinizi de kendinize özel url’si olan bu sayfaya gelmelerini sağlayabilirsiniz. Bir çok hosting firması da bu özelliği sunuyor ancak Anchor’un kolaylığı hızlı ve pratik kayıt yapma imkanı tanıması ve ek zahmete girmenize gerek kalmadan yayınlarınızı tek tuşla  iTunes, Google Play, Overcast, Stitcher vb birçok podcast yayıncısında yayına alması.

Audio Hijack & Fission

Audio Hijack & Fission podcast yayıncılarının en büyük sorunu olan Voip üzerinden podcast kaydı gerçekleştirme. Skype, Hangout vb üzerinden podcast yayınlarına konuk alınılan durumalrda kayıt yapmanıza olanak sağlayan bir uygulama. Bu uygulama sayesinde mikrofonunuzdan gelen seslerin dışında bilgisayarınızda çaldığınız her türlü sesi de kaydınıza almanız mümkün.

Kısaca bilgisayarınızda dinlediğiniz her sesi ayrı bir kanal olarak kaydetmenize olanak sağlıyor. Bunu farklı yöntemlerle yapabiliyorsunuz fakat teknik açıdan daha fazla bilgi ve ekipman gerekiyor. Audio Hijack bunu size bir kaç tuşla hızlıca yapabiliyor.

Podcast Haberlerini Takip Etmek İçin Bültenimize Kayıt Olun!

Tagged as: .

Rate it
Previous episode

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *