• Home
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Apple iTunes’a Veda Ediyor! Podcast’ler Artık Web Üzerinden Dinlenebilecek!

Haber ve Yazılar

Apple iTunes’a Veda Ediyor! Podcast’ler Artık Web Üzerinden Dinlenebilecek!

podiolab 11 Nisan 2019 462


Background
share close

Apple, iTunes’a veda ediyor ve Apple Podcasts web arayüzü güncelleniyor! Artık Apple Podcasts web arayüzü üzerinden, iTunes’a yönlendirme yapılmadan dinlenebilecek.

Podcast severler için devrim niteliğinde olan bu gelişmeyle birlikte Apple uzun yıllar sonra Apple Podcasts için major yeniliklerin yapılacağının sinyalini veriyor.Bu güne kadar tüm podcast linklerini iTunes uygulamasına yönlendiren Apple, ios kullanmayan veya web browser üzerinde olan kullanıcıların deneyimini bozuyordu.

Bu gün sızan görüntülere bakılırsa bu yeni düzenlemeyle birlikte podcast yayınlarının kendilerine ait bir web sayfası da oluyor ve içerisinde yerleşik medya oynatıcı ile web sayfasından çıkmadan podcast yayınları dinlenebiliyor.

Her bölümün şov notları da bu sayfa içerisinde yayınlanıyor.  Sayfalar Twitter’a sızdıktan sonra URL’ler yine itunes uzantılı url’lere gidiyor ve eski görüntüyle karşılaşıyoruz ancak bu sırada ekran görüntüsü alan kimi podcast yayıncıları yakaladıkları görüntüleri paylaştı Twitter üzerinden.Yaklaşık beş gün önce bu yeniliğin ilk sinyalini, ünlü ios yazılımcısı Steve Troughton-Smith, Twitter üzerinden bir mesajla paylaşmış ve çok detay veremeyeceğini ancak kesinlikle Apple’ın yeni ios üzerinde Müzik, Podcasts, Books ve TV uygulamasına ayrı ayrı yer vereceğini belirtmişti. Steve Troughton, Apple’ın kodlarını detaylıca inceleyerek yenilikleri keşfedip ilk duyuran oldukça bilinen ve bu ünüyle tanınan bir yazılımcı.

Bu paylaşımın sonrasında podcast sektörü bir sonraki WDWC etkinliğini bekliyordu ancak bu gün ortaya çıkan görsellere bakılırsa podcast bölümleri için yeni tasarlanan sayfalar kimi kullanıcılar tarafından yakalanmaya başladı. Henüz biz kendi sayfalarımızda bu tasarımı görme şansına sahip olmadık. Eğer yayınlarınızın sayfasında yeni tasarıma denk gelen olursa lütfen bizimle de paylaşın.

Bir başka dikkat çeken durum ie Google arama sonuçları oldu. Şu anda podcast yayınlarını arattığımızda hem iTunes hem apple.podcast ile başlayan url’ler çıkıyor sonuçlar arasında.

Bu değişim yakın zamanda Google’ın, Google Podcasts için duyurduğu web üzerinden podcast yayınlarını dinlenebilir hale getirmesi ve arayüz tasarımını yenilemesini hatırlattı. Daha üzerinden bir ay geçmeden Apple sessiz sedasız itunes’dan ayrılığın sinyallerini verdi bu yeni sayfalarla birlikte.

Ancak Apple, Google’ı kendi mecrasında yenmiş görünüyor. Apple ve Google’ın listeleme sonuçlarına baktığımızda Apple 17.500.000 podcast sonucu verirken;

https://www.google.com/search?q=site%3Apodcasts.apple.com

Aynı aramayı Google podcasts için yaptığımızda  sadece 111 sonuç veriyor.
https://www.google.com/search?q=site%3Apodcasts.google.com

Tagged as: .

Rate it
Previous episode
Ha Geldi, Ha Gelecek!
play_arrow
share playlist_add
close
  • 547

HaGeldiHaGelecek

Türkiye’de İnovasyon, İnovatif Düşünce ve Girişimcilik 2. Bölüm: Dr. Umut Ekmekçi

Aykut Ibrisim 10 Nisan 2019

Ha Geldi, Ha Gelecek! Podcast’in bu bölümünde konuğumuz Sabancı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Enerji ve Nanoteknoloji Yüksek Lisans Program Direktörü Dr. Umut Ekmekçi. Bir önceki bölümde Türkiye’de girişimcilik eko sistemi, inovasyon kültürü [...]

Read more trending_flat

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *