Featured

Podcast Yayıncılığına Giriş Rehberi

podiolab 11 Nisan 2019 46477 5 1 5


Background
share close

Podcast yayını başlatmak isteyip, nereden başlamak gerektiğini merak edenler için bir rehber hazırladık. Podcast yayıncılığına başlamak için gerekli olanları adım adım anlattığımız podcast yayıncılığına giriş rehberimizde yer alan maddeleri takip ederek, siz de kısa süre içerisinde kendiniz veya markanız için bir podcast yayını başlatmak için gerekli ön bilgiyi temin edebilirsiniz.

Podcast dünyasına girmek isteyenler için oluşturduğumuz bu rehber hakkında sorularınız varsa bize iletişim kanallarımızdan ulaşın, görüş ve yorumlarınızı iletin.

Podcast Yayıncılığına Giriş Rehberi

1. Podcast Nedir?

Podcast tanımı, (iPod) ve (Casting) tanımlarının birleştirilmesiyle oluşan bir isimdir. Dizi halindeki ses ve görüntü dosyalarının internet üzerinden dağıtılmasına podcast yayıncılığı denir.

Güncel Podcast Dinleme Oranları ve Sektör Verileri

Apple’ın 2018 verilerine göre iTunes içerisinde;

Toplam 525 bin toplam podcast ve 18.5 milyon bölüm yer alıyor.

155 ülkeden, 100 farklı dilden podcast yayınlanıyor

2014 yılında 7 milyar podcast download edilmiş.

2016 yılında 10.5 milyar podcast download edilmiş.

2017 yılında ise bu rakam 13.7 milyar download rakamına erişimiş.

2018 Mart ayında ise Apple Podcast 50 milyar podcast downlad rakamını geçti.

Edison Research’in yaptığı araştırmaya göre: bir podcast dinleyicisi haftada, ortalama 7 podcast dinliyor.

Podcast dinlemelerinin %49‘u evde gerçekleşirken %22‘si yolda, araç kullanırken dinleniyor.

Mobil cihazlarda podcast dinleme oranı 2014 yılından bu yana %157 artmış durumda.

Dinleycilerin %19‘u yayınları, dinleme hızlarını arttırarak dinliyor .

2017‘den 2018 yılına kadın podcast dinleyici oranı %14 artış gösterdi.

Dinleyicilerin 5’te 4’ü, başladığı podcastin tamamını dinliyor.

Podcast Yayını Kimler İçin Uygun?

Gerek yurt dışında gerek Türkiye’de içerik tüketim alışkanlıkları hızla şekil değiştiriyor. Özellikle medya sektöründe deprem niteliğinde değişimlerle gazeteler kapanıyor, dergiler küçülüyor, gazeteciler ve yayıncılar bağımsız yayıncılık araçları ile kendi yayınlarını yapmaya başlıyor. Marka tarafında ise dinleyicilerin daha niş alanlarda reklam mesajlarını alabileceği temiz alanlar gittikçe azalıyor ve reklam kirliliği artarken, dikkat azalıyor. Podcast yayınları dinleyicinin dikkatinin oldukça yüksek olduğu bir kanal. Üstelik yayıncılığa giriş bariyeri de oldukça düşük.

Podcast yayıncılığı sadece içerik profesyonelleri, gazeteciler, yayıncılar veya marka tarafı için değil, aynı zamanda bireysel marka oluşturma, hobi amaçlı bilgi paylaşımı yapma ve kişisel uzmanlık alanınızda kendinizi öne çıkarmak gibi bir çok alanda bireysel olarak da kullanılabilecek bir yayın aracı.

Podcast Yayıncılığının Faydaları Neler?

Podcast yayınları size ya da markanıza bir çok farklı alanda fayda yaratabilir.

Fikir Önderliği:

Uzman olduğunuz konuda kaliteli içerik üretip, alanında uzman konukları konuk ettikçe, dinleyici kitlenizi arttırdıkça sahip olduğunuz bilgi birikiminizi ve uzmanlığınızı pekiştirebilir ve zamanla alanınızda bir fikir önderi olarak akılda kalmanızı sağlayabilirsiniz.

SEO aracı olarak podcast show notları:

Podcast bölümlerinin yayınlanması sırasında bu bölümlerin tüm konuşma metnini ya da en azından yayınınız içierisinde yer verdiğiniz anahtar noktaları web sitenizde yayınlamanız çok kritik. Bu sayede podcast yayınlarınız içerisinde yer alan konu başlıklarının veya tüm konuşmalarınızın arama motorlarında yer almasını sağlayabilirsiniz. Bu hem seo açısından hem de uzman olduğunuz alanda yapılacak aramalarda yayınlarınızın da listelenmesi açısından katkı sağlayacaktır.

Kişisel Çevrenizi Geliştirme (networking):

Podcast yayıncılığının en keyifli ve güzel yanı alanında yetkin bir çok farklı kişiyle tanışabilme fırsatı yaratması. Yayınlara alınan konukların da kendi çevresine podcastinizi önermesiyle hızla artan bir etkiyle çevrenizi genişletmeniz mümkün. Bu hem podcast yayınınızı besliyor hem de kişisel ağınızı.

2. Podcast Yayınınız İçin Konu ve İçerik Belirlemek

Podcast yayıncılığına başlamadan önce mutlaka yanıtı verilmesi gereken 3 ana soru var. Bu sorulara verilecek yanıtlar sayesinde podcast yayıncılığına başlayıp başlanmaması için bir fikir oluşturabilecek. .Bu soruları baştan yanıtlamak ve planlı programlı ilerlemek her anlamda vakit kazandıracak yayıncılara.

Podcast Yayını Hazırlamak İçin Yeterli Zamanınız Var Mı?

Bu yayını hazırlamak için düzenli olarak haftanın belli günlerini bu işe düzenli olarak ayırabilecek misiniz? Planlama, konuk ayarlama, kayıt, ses düzenleme, pazarlama vb Eğer buna vakit ayırabileceğinize emin değilseniz bir kere daha düşünün.

Seçeceğiniz Konu Hakkında Tutkuyla Söyleyecek Sözünüz Var Mı?

Podcast yayınlarını hazırlarken sevdiğiniz, tutkuyla bağlı olduğunuz bir konuyu seçmek kritik, böylece üzerinde konuşabilecek bir ana konu yakalayabilirsiniz. Eğer çevrenize söyleyecek bir sözünüz olduğuna emin değilseniz, bir konuda gerçekten yetkin değilseniz bir kere daha düşünün. Mikrofon alıp yayın başlatmak oldukça kolay ancak en zor kısım bu yayınların içerisinde dinleyicinizin beklediği içeriği düzenli olarak oluşturmak.

Bütçeniz Var Mı?

Evet, podcast yayını için çılgın bütçelere ihtiyacınız olmayabilir. Ancak hiç para harcamadan da yayını yapmayı beklemeyin. Bu iş için en azından hosting firması, web sitesi, domain adı vb gibi bazı gider kalemleriniz olacak. Bu giderleri nasıl karşılayabileceğinizi ve sürdürülebilir şekilde yayınlarınızı devam ettirebileceğinizi planlayarak başlayın.

3. Podcast Yayınını Planlama: Konu ve Tema Belirlemek

Hazırlıklarınıza başalarken ilk olarak  ana temanızı belirleyin. Bu podcast yayınının ana çatısı olacaktır. Bu kısımda mümkün olduğu kadar yayına esneklik kazandıracak bir başlık tercih etmeyi tavsiye ederiz. Böylece zaman geçtikçe yayına farklı kişileri ve alt başlıkları dahil ederek içeriği canlı tutablir ve hareket alanı sağlanabilir.

Podcastiniz ne hakkında olacak? Neden podcast yayını yapmak istiyorsunuz? Hangi alana odaklanacaksınız? Söyleyecek farklı bir sözünüz var mı? Hangi konuda uzun uzun konuşmaktan keyif alıyorsunuz ?

Amacınız; sevdiğiniz, keyif aldığınız ve sizi heyecanlandıran konuyu bulmak böylece yayınınız hem sizin için de keyifli bir hal alacak hem de sürdürülebilir olacaktır.

Neden yayın yapmanız gerektiğini belirledikten sonra bu yayını kime yapacağınızı belirlemeniz gerekli.

Podcast’inizi Kim Dinleyecek?

Eğer sosyal girişimcilik üzerine konuşacaksanız ve bir sosyal girişimciyseniz bu durumda mevcut sosyal girişimler, sosyal girişimci olmak isteyenler, sivil toplum kuruluşları, fon veren kurumlar, fayda odaklı çalışan kurumlar ve değişim yaratmak isteyenler hedef kitleniz olabilir. İçeriğinizi oluştururken bu kitle için oluşturulacak personayı düşünerek hazırlanmak işi kolaylaştıracaktır.

4. Podcast Yayınınız İçin İsim Belirlemek

Podcast yayınınız için isim belirlerken kullanabileceğiniz 3 ana yöntem var.

Akılda Kalıcı/Dikkat Çekici İsim

Akılda kalıcı, kısa bir isim belirlemek dinleyicinin dikkatini ilgisini çekip dinlemesini sağlayacaktır. Ancak ismin içerisinde yayının ne hakkında olduğuyla ilgili ipuçları yerleştirmeniz ve içeriğin ne olacağına dair dinleyicinin ismi görünce fikir edinmesini sağlamak gerekli. Böylece yüzlerce podcast arasından sıyrılmak mümkün olabilir.

Açıklayıcı ve Uzun İsmi

Uzun isimler dinleyicinin aklında herhangi bir ikinci düşünceye yer vermeksizin, içeriğin ne olduğunu direk anlatan, içerikle birebir ilişkili isimlerdir.

Örnek: “SosyalPsikoloji”, “Sağlıklı Yaşam Podcast” vb

Uzun isimlerin yaratacağı en büyük zorluk bu isim için sosyal medya hesaplarını alırken yaşanabilecek sıkıntılardır. Her mecrada aynı ismi kullanabilmek için ismi netleştirmeden önce bu kanallarda da isimler boşta mı ve uzunluk sınırına takılmadan alabliyor musunuz kontrol edin.

Kişisel İsminizi ya da Marka Adınızi Podast İsmi Olarak Kullanmak

Eğer yaptığınız iş ve uzmanlık alanız nedeniyle adınız marka değeri taşıyorsa tercih edilen bir yöntem bu.  Kimse sizi tanımıyorsa yayınınız için adınızı kullanmanız risli olabilir. Eğer yayına başlar ve devam edemezseniz bu negatif bir etki yaratacaktır.

Özetle:

Podcast isminiz kısa, akılda kalıcı ve farklı olmalı. İlk görüşte dinleyicinizle bir bağ kurabilmeli

5. Podcast Yayınınız Ne Uzunlukta Olmalı?

Podcast yayınlarının genellikle ortalama süresi 20 dakika ile 45 dakika arasında değişiklik gösteriyor. Optimum uzunluk 30 dakika olsa da yayın uzunluğu sizin kendi dinleyiciniz ile kurduğunuz etkileşime ve içeriğinizin kalitesine göre değişebilir. Mutlaka uymanız gereken bir süre sınırı olmasa da dinleyicinin kesilmeden başlayıp bitirebilmesi için 30 dakika en uygun süredir.

Çok dinleyicisi olacak, etkili bir röportaj yaptınız ve elinizde 1 saatlik bir içerik varsa bir seferde tümyayını kullanmak yerine, iki bölüm haline getirerek elinizdeki içerikten daha çok faydalanabilirsiniz. Böylece hem yayın sayınız artar, hem dinleyiciyi bir saat yayın başında tutmak yerine iki bölüm halinde, rahat tüketilecek bir sunuş yapabilirsiniz.

Ayrıca yayın süresi uzadıkça, kayıt sonrası yapmanız gereken post-prodüksiyon, ses editleme süreniz de artacak. Bunu da hesaba katmanız faydalı olur.

6. Podcast Bölümlerinizi Ne Sıklıkta Yayınlamalısınız?

Yayın takvimi içeriğinize, sizin kişisel takviminize ve bu yayınlardan beklentize göre değişiklik göstereblir.

Düzenli bir şekilde yayın yapmak en sağlıklı yöntemdir. Haftalık, iki hafatalık yayınlar en çok tercih edilen sıklıklar. Günlük yayınlar da var ancak yeni başlayacak bir yayıncı profesyonel bir ekip ve bütçeyle bu işi yapmıyorsa günlük rutine ayak uydurmanız oldukça zor olabilir.

iTunes düzenli şekilde yapılan yayınları daha çok sever ve öne çıkarır. Yayın gününüz düzenli olduğunda dinleyicileriniz de hangi gün hangi saatte yayınınızın geleceğini bileceği için daha hızlı bir şekilde dinleyici kitlesi oluşturablirsiniz. Bunu sevdiğiniz radyo programını dinlemek gibi düşünün. Eğer her seferinde farklı gün ve saatte yayınlanırsa takip etmeniz nasıl zorlaşacaksa podcast için de aynı durum geçerli.

Podcast Sezonları

Her bölümün bağımsız olduğu yayınlar yapabileceğiniz gibi 6-12 bölümün bir ana tema altında toplandığı ve tek bir konuyu detaylandırdığınız  sezonluk bir yapıyıda tercih edebilirsiniz. Bu tür bir yayın formatı seçtiğinizde her sezona ait bir ana temanız olur ve her bölüm bu ana temanın bir başka yönünü detaylı olarak ele alır. Sezon sonunda da kısa bir ara verildikten sonra bir başka ana konuyu inceleyen yeni bir sezona başlanır.

Mesela Podcast yayıncılığının nasıl yapılacağını anlatan bir sezon planlıyorsanız: 1. sezon podcast’e giriş, 2. sezon podcast ekipmanları 3. sezon podcast yayınlarınızın pazarlanması vb gibi ana temalar seçip içini doldurabilirsiniz.

Bu tip yayınların bir avantajı her sezonun kendine has bir temaya özel pazarlayacağınız için bu konu hakkında pazarlama yapmanız daha kolay olur. Yine yukarıdaki örnekten gidecek olursak 3.sezon podcast pazarlaması konusunu işlerken hazırlayacağınız bir e-kitap veya kursu beraberinde tanıtıp sezon süresince tanıtıp satışını sağlayabilir dinleyicilere yayın sonrasında daha kapsamlı bir servis sunabilirsiniz.

7. Podcast İçin Bölüm Başlıklarını Belirlemek

Kaydettiğiniz bölümlere başlık verirken konuyu iyi yansıtan, seo açısından uyumlu, dikkat çeken ve detaylı bir başlık vermeye dikkat edin. Burada vereceğiniz isim rekabetin arasından sıyrılıp bu konuda ilgili kişilerin sizi bulmasına yardımcı olacak en önemli gücünüz.

Bölümlerinizi isimlendirirken mutlaka detaylı ve özenle seçilmiş başlıklar kullanmak için yazarak ve google’da başlığınızı aratıp arama sonuçlarında ne durumda olacağınıza bakarak isim verin.

Kesinlikle bölümlerinizi Episode1 – Episode2 diye kısaca isimlendirip kolaya kaçmayın. Sizi daha önce hiç dinlememiş bir dinleyici ne konuda konuştuğunuzu ve ayıracağı kısa sürede sizi seçip seçmeyeceğine başlığınıza bakarak karar veriyor.

iTunes aramalarda bölüm ismiyle aramaya izin verdiği için hem isim hem anahtar kelime kullanımı sizin için kritik önemde. Bu avantajı iyi kullanın. Bölüm başlıklarınızı belirlemek ile ilgli hazırladığımız ve Apple’ın kurallarını içeren şu yazıya da göz atmanızı tavsiye ederiz.

8. Podcast Formatı Nasıl Olmalı?

Podcast yayıncılığına başlamak konusunda ana başlıkları incelerken ; ana temayı, içeriği, süreyi, başlığınızı ve yayın isminizi konuştuk. Şimdide hangi formatta yayın yapacağınızı detaylandıralım.

Bir kaç farklı formatta yayın hazırlayabilirsiniz ve bu tamamen kendinizi nasıl rahat hissettiğinizle alakalı. Sonradan değiştirmek yayını bozacağı için baştan kendinizi en rahat hissettiğiniz ve rahat konuşabileceğiniz bir formatı belirlemeniz kritik.

Solo Podcast – Tek Kişinin Sunduğu Podcast Yayın

Avantajı: Monolog podcast olarak da adlandırılan bu türün en büyük avantajı sizden başka kimseye bağımlı kalmadan, takviminizi kendinize göre ayarlayarak yayın yaptığınız bir format türüdür.

Dezavantajı: Zor tarafı, podcast yayıncılığına başlarken uzun süreler tek başınıza hem program içeriğini hazırlamak, hem takvimi oluşturmak, hem kayıt yapmak, sonrasında editlemek ve tanıtımını yapmak hep sizin üzerinizde olan bir iş yükü. Tek başınıza bunu yüklenmek zaman zaman zor olabilir. İkinci bir zorluk yayın içerisinde birden fazla kişi olduğunda zorlu durumlarda yayın arkadaşınız araya girip durumu kurtarabilir. Ancak solo yayın formatında tek başınızasınız ve bu da sizin göreviniz.

Co-Hosted Podcast – İki Kişinin Sunduğu Yayın

Avantajı: Birlikte yayın yaptığınız arkadaşınız ile iyi bir kimyanız varsa hem sizin için kayıt yapmak daha keyifli hale gelecek ve eğlendiğiniz için daha güzel yayınlar çıkarabileceksiniz hem de birbirinizi destekleyeceğiniz için hata oranı azalacaktır.

Dezavantajı: İki kişinin sunduğu podcast yayınlarının en büyük dezavantajı iki kişinin kişisel takvimlerine göre yayın planını oturtmanın zor olması. Eğer podcast yayınından hayatınızı kazanmıyorsanız -ki genelde durum bu şekilde. Bu durumda günlük işleriniz ve profesyonel hayatınızdan kalan zamanları denk getirmeniz zorlaşacak ve feragat isteyecek durumlar oluşacak. Bunu iyi idare edebilirseniz sorun yok ama en zorlayıcı kısımlardan biri bu olacak sizin için. Bir başka risk ise yayın yapan ortaklardan birinin ilgisini yitirmesi ve ayrılmak istemesi. Eğer bir sezonun ortasındaysanız durum daha da riskli hale gelebilir.

Yukarıda listelediğimiz tek kişilik ve iki kişilik format en yaygın podcast formatı. Bunların dışında Röportaj temelli podcast yayınları, yuvarlak masa podcast’leri, belgesel podcast yayınları gibi türlerde mevcut.

9. Podcast Ekipman Seçimi

Podcast yayını başlatmak için minimum konfigürasyon bir mikrofon ve bir bilgisayar ile başlayıp tam donanımlı stüdyo kurulumuna kadar gidebilir. Burada önemli olan kendi prodüksiyon ihtiyacınız ve nasıl bir prodüksiyon hazırlayacağınız.

Podiolab olarak bizim tavsiyemiz; eğer podcast yayıncılığına yeni başlıyorsanız bilgisayarınızla birlikte kullanabileceğiniz iyi bir USB Mikrofon seçerek başlayın. Ev tipi kayıtlarda oldukça iyi sonuçlar veren USB mikrofonlar mevcut. Bu şekilde başlayacağınız bir podcast ile doğru hedefleri koyarak belirli hedefleri tutturdukça, yayın deneyiminiz arttıkça ekipmanlarınızı günceller ve daha iyi ekipmanlara geçiş yaparsınız. Bu yöntem size hem bütçe anlamında tasarruf sağlar hem de ekipmana takılıp zaman ve para kaybetmek yerine hemen işe koyularak sonuç odaklı çalışmanıza yardımcı olur.

Kuracağınız kayıt stüdyonuz hangi ekipmanlarla kurulacak olursa olsun, alacağınız ekipmanlara alışana kadar bol bol deneme kaydı yapmanızı, cihazlarınızı test etmenizi, farklı ses ayarlarını deneyerek kendi sesinize en uygun kayıt ayarlarını yapmaya alışmanızı tavsiye ederiz.

Yeni başlayan podcast yayıncılarında en sık görülen problem sahip oldukları iyi ekipmanlara rağmen ses kalitesinde yaşanan sorunlar, patlamalar, tiz sesler ve iniş çıkışlı kayıtlardır. Bu gibi problemleri yaşamamak için önceden kendi kayıt ortamınızda deneme kayıtları yapmak, bu denemeleri üst üste dinlemek ve nerede sorun yaşadığınızı farkedip düzeltmek gerekir. Asıl kayıtlara ancak bu aşamadan sonra geçilmelidir.

En iyi ekipmana da sahip olsanız yayın kalitenizin sihirli değnek değmiş gibi değişmesini beklemeyin. Ekipmanlar daha iyi hale geldikçe daha hassaslaşırlar ve bu ekipmanları kullanan kişilerin cihazlara iyi hakim olması gerekliliği artar. Bu nedenle en başta söylediğimiz tavsiyeye geri dönecek olursak; eğer pdocast yayıncılığına yeni başlıyorsanız orta seviye bir USB mikrofonla başlayın ve yaşayabileceğiniz senaryoları gördükçe, denedikçe, çözüm buldukça bir sonraki seviyeye geçin. Böylece olası sorunlara karşı daha deneyimli hale gelmiş olur hem de ekipmanla boğuşmak yerine yayınınıza odaklanmış olursunuz.

Podcast için Mikrofon Seçimi

Podcast yayınları için en sık kullanılan mikrofon türleri yaka mikrofonları (lavalier), USB ve XLR türü mikrofonlar. Marka ve modele göre kendi içlerinde farklı kullanım seviyelerine göre ayrılıyorlar.

Yaka Tipi (Lavalier) Podcast Mikrofonlar:

Zahmet gerektirmeden yakanıza ve bilgisayarınız ya da telefonunuza takıp kayda başlayabileceğiniz mikrofon türüdür. Oldukça geniş fiyat aralığında modeller bulmak mümkün. Avantajlı tarafı hem bilgisayarınıza hem de ios android telefonlara kulaklık girişinden bağlanabilen modeller olmasıyla hemen hemen her ortamda kullanılabilir. Yeni başlayanlar için girişi seviyesi bir yaka mikrofonu ile denemeleri yapılmasını tavsiye ederiz. Eğer belirli bir bütçeniz varsa Rode Lavalier mikrofonlar her ortamda rahatlıkla kullanılabilecek ve önerebileceğimiz mikrofonlardır. Bütçeniz kısıtlıysa da giriş seviyesi yaka mikrofonları ile de başlayabilirsiniz.

USB Podcast Mikrofonlar:

USB bağlantılı mikrofonlarla, yine yaka tipinde olduğu gibi hızlıca kayıt yapmaya başlamanız mümkün. Ek bir aparata ihtiyaç duymadan direk bilgisayarınıza takıp, ses kayıt yazılımınız üzerinden kayıtlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. USB mikrofon kullanımı yapılacağı zaman maliyetler yaka tipi mikrofonlara nazaran daha yüksek olabilir. Bu tür mikrofon türleri arasında podcast yayıncılarının en sık kullandığı modeller genellikle BLUE YETI USB Mikrofon, Audio Technica AT2020.

USB mikrofonlarda bir dezavantaj sesin usb’den gelmesi nedeniyle yaşanan gecikmeler. Bu nedenle gecikme oranı (latency) sıfır olan bir usb mikrofon bulmanız önemli. Aksi durumda kayıt yaparken kulaklığınızla kendinizi geickmeli olarak duymaya başlayacak ve kaydı yapmanız mümkün olmayacak senkronizasyon olmayacağı için.

XLR Podcast Mikrofonlar:

XLR bağlantılı mikrofonları kullanmak için mutlaka bir ara birime ihtiyacınız var. Bu tür mikrofonlar bilgisayarınıza direk bağlanamıyor. Bu bağlantı için xlr giriş çıkış uyumlu harici ses kartı ya da mikser’e ihtiyaç duyuluyor.

XLR tipi bir mikrofon profesyonel sistemlerde tercih ediliyor. Bu bağlantı ile kalite kaybı, statik problemler minimize ediliyor.

XLR türü mikrofonlar podcast camiasında en sık kullanılanları Audio Technica AT20220XLR, Audio-Technica ATR2100-XLR- USB Cardioid, Rode NT1-A, Shure SM7B. Tabii bu tip mikrofonlar hem ek aparatlar istemesi hem de orta, orta üst seviye olmaları sebebiyle genelde daha yüksek fiyatlarla satılıyor. Çin’de üretilen de bir çok XLR mikrofon mevcut. Neweer NW-700, Neweer NW-800 bu modellerden biri ve giriş seviyesi için oldukça iyi iş gören mikrofonlardan biri. Eğer giriş seviyesi bir XLR mikrofon arayışındaysanız çok yüksek maliyetlere girişmeden uzun süre yayınlarınızda kullanabileceğiniz bir mikrofon olabilir. Bu mikrofon türü için ayrıca bir ses kartı almanız gerektiğini yine belirtelim.

10. Ses Kayıt Yazılımları

Ücretsiz çözüm:

Audacity (PC/MAC) hem PC hem de MAc cihazlar için ücretsiz kullanabileceğiniz bir ses düzenleme yazılımı. Podcast yayıncıları arasında sıklıkla kullanılıyor. Ses kayıtlarınızı düzenlerken üzerinde temizleme, iyileştirme, kalitesini arttırma için bir çok özellik sunuyor. Üstelik You Tube üzerinde Audacity ile ilgili podcast kayıtlarını nasıl düzeltebileceğinize dair bir çok anlatımlı, detaylı video yer alıyor. Yeni başlayacaksanız bu uygulamayı tavsiye ederiz.

Ücretli Çözüm:

Adobe Audition (PC/MAC): Audition podcast yayıncıları için orta seviye ve üzeri çok detaylı ses düzenleme imkanı sağlıyor. Biz kendi yayınlarımızda Audition kullanıyoruz ve çok memnunuz. Ancak bu yazılım ücretsiz değil. Adobe Cloud üzerinden satın alıyorsunuz. Eğer öğrenciyseniz okulunuzun email uzantısı olan bir email adresi ile daha uygun fiyatlarla tüm Adobe ürünlerine abone olabilirsiniz. Böylece Acrobat ve Photoshop’a da erişim sağlayabiliyorsunuz ki podcast yayınlarınızı hazırlamak sırasında bunlara da mutlaka ihtiyacınız olacağı için faydalı olabilir.

Garage Band kullanıyorum derseniz bu yazılım ile de Podcast’lerinizi düzenlemeniz mümkün.

Daha ileri seviye ve sektör standardında editleme için ise profesyonellerin tercihi genellikle ProTools yazılımı.

Tavsiyemiz elinizin altında, rahat kullandığınız hangi program varsa bununla başlayın. Hem ek maliyet çıkarmamış olursunuz, hem de yeniden bir programa alışmak için vakit kaybı yaşamazsınız.

Röportaj için Skype/Hangout Kullanımı:

Eğer yayınınıza stüdyonuz dışından bir misafir alacak ve bir röportaj gerçekleştirecekseniz en sık kullanılan iki program Skype ve Hangout. Ancak burda biraz ayarklama yapmanız gerekecek zira bilgisayarlar skype ve hangout’un iki tarafındaki sesi ayrı ayrı kanallara direk kaydetmiyor. Buradaki ihtiyacınız sizin konuşmanızı ve röportajı yaptığınız diğer kişinin sesini iki farklı kanalda kaydetmek. Böylece iki tarafın seslerini ayrı ayrı ele alıp düzenleyebilirsiniz. Sizin kullandığınız ekipmanla misafirinizinki aynı olmadığı için düzenleme sırasında her iki kanaldaki sesin farklı düzenlemelere ihtiyacı olacak. Ancak Skype ve Hangout’un sesleri bilgisayar içinde tek bir kanalda yer alıyor. Bu nedenle konuşmalarınızı iki farklı kanalda kaydetmek için farklı bir yöntem kullanmanız gerekiyor. Bunun detaylarını daha sonra bir yazımızda ayrıca uzun uzun açıklayacağız. Ancak kısaca anlatmak gerekirse ya ek bir yazılım kullanacaksınız: Callnote gibi programlar içeride bu sesleri sanal kanallara bölerek gerçekleştiriyor. Ya da biraz daha komplike bir çözüm yolu ile ilerleyeceksiniz. Bilgisayarınızın ses çıkışından kulaklığınıza aldığınız ses kanalında misafirinizin sesi tek başına yer alıyor bunu bir kayıt cihazına yönlendirip kaydedeceksiniz. Bu sırada kendi sesinizi de bilgisayarınız üzerinde kaydedeceksiniz. Böylece iki farklı ses kaydı elde etmiş olacaksınız. Röportaj sonunda bu iki sesi bir araya getirip düzenleyebilirisiniz. Buy konuda kullanılacak ekipmanlara göre farklı yöntemler mevcut ve daha sonra kapsamlı bir yazıda ele alacağız. Eğer yazımızı hazırlayana kadar sorunuz olur ya da bu konuda desteğe ihtiyacınız olursa bize ulaşın.

Alternatif Podcast Stüdyo Kurulumları

 1. Ucuz ve Basit Podcast Kayıt Ekipmanı Kurulumu
  • 1 X yaka mikrofonu (bütçenixze göre herhangi bir yaka mikrofonu ya da iyi bir çözüm için Rode Lavalier)
  • 1 X Audacity kayıt yazılımı
 • 1 X Bilgisayar

2. Orta Seviye Kurulum

  • 1 X USB veya XLR orta seviye bir mikrofon BLUE Yeti USB / Audio Technica 2020 USB / XLR mikrofon
  • Pop filtre
  • Adobe Audition
 • Ses kartı veya mixer (Focusrite Solo veya Focusrite 2i2 seskartı, Behringer mikser)

3. Orta ve Üst Seviye Kurulum

  • Audio Technica 4040, Rode Broadcaster, Rode NT1A, Shure SM7B XLR Mikrofon
  • XLR kablolar
  • Focusrite 2i4/2i8 serisi veya Saffire Scarlet serisi ses mikrofon/arabirimi
  • Ses kaydını eş zamanlı yedeklemek ve stüdyo dışı röportaj yapabilmek için XLR uyumlu ses kayıt cihazı Zoom h4n Zoom h5 veya Zoom H6 veya farklı bir marka
 • Adobe Audition/Pro Tools ses yazılımı
 • Pop Filtre
Özet:

Podcast ekipmanlarını ayrıca detaylı incelemelerle size anlatacağız ancak önerimiz yukarıda da bahsettiğimiz gibi minimum ekipman, maksimum fayda yaratacak bir düzen kurmanız ve zamanla ekipmanlarınızı geliştirmeniz. Ekipmanın cazibesine kapılıp evinizi doldurmanız size daha iyi yayın sunmayacak. İyi yayın için ekipmandan önce içerik ve planlama gerekli.

11. Bölümlerinizin Senaryolarını Hazırlamak

Mikrofonunuz ve kayıt ortamınız hazır olduktan sonra artık teknik açıdan bir eksiğiniz kalmamış olacak. Bundan sonra kaydedeciğiniz bölümlerin metinlerini oluşturmanız gerekli.
Bölümde ne konuşacaksınız? Ne soracaksınız? Hangi sıralama ile akışı yönlendireceksiniz?

Yayın öncesinde o bölüme ait konuşmanızın genel hatlarını oluşturulması daha akışkan ve takılmadan bir kayıt yapmanıza yardımcı olacak. Kelime kelime yazıp bölümü kağıttan okumayın tabii. Doğal konuşur gibi olmalı bölümleriniz. Ancak sorularınızı önceden not alıp, misafiriniz varsa hakkında yaptığınız araştırmada bulduğunuz ilginç noktaları yayın sırasında kullanmanız podcastinizin daha keyifli hale gelmesine yardımcı olur. Daha sonra yayın bittiğinde de bu notlarınızı şov notlarınız olarak düzenleyip kullanabilirsiniz.

Giriş ve bitiriş konuşmalarınızı da önceden hazırlayın ve kaydedin. Her seferinde yeniden konuşmak yerine hazır ses kaydını yeni bölümlerinizin başına ve sonuna ekleyip hız kazanabilirsiniz bu yöntemle.

12. Mikrofon Kullanım Tekniği

İster tek başınıza, ister yayın arkadaşınızla ve misafirinizle birlikte podcast kaydedin. Genellikle bir çok kişi için en zorlu kısım mikrofona konuşmaya alışmak ve mikrofon kullnaım tekniğini geliştirmektir. Burada iki zorluk yaşayabilirsiniz. Birincisi tek kişi yayın yapıyorsanız tek başınıza konuşmak oldukça garip gelebilir ve bu durumda konuşma tonunuzdan cümle yapınıza bir çok sorun yaşayabilirsiniz. Eğer miikrofona konuşmakta zorlanıyorsanız başa çıkmanın en güzel yöntemlerinden biri konuşurken karşınızda tanıdığınız bildiğiniz biri varmış gibi düşünmek ve bu konuyu o kişiye anlattığınızı hayal etmektir. Daha da iyisi dinleyici kitlenize bir persona oluşturursanız bu personaya hitap ettiğinizi ve karşınızda durduğunu düşünerek konuşabilirsiniz. Zamanla alışkanlığınız artacaktır.

Mikrofon kullanırken mikrofona ne çok uzak ne çok yakın olmalısınız. bir karış mesafeden, çok bağırmadan çok kısık sesle konuşmadan rahat bir tonla konuşmalısınız. Aksi durumda ya sesiniz çok patlayacak ya da çok kısık kalacak. Bu konuda da zamanla farklı yöntemler için yazılar hazırlayacağız.

13. Podcast Medya Hosting Servisleri

Podcast kaydınızı hazırladınız, düzenlemesini yaptınız ve artık dinleyicilere ulaştırmak istiyorsunuz? Bunun için önce bir RSS linki oluşturmuş olmanız gerekiyor. Peki podcast yayınınız için RSS linkini nasıl oluşturacaksınız?

 1. Yayınlarınızı kendi web siteniz üzerinde host edip kendiniz bir RSS linki oluşturabilirsiniz.
 2. Podcastlerinizi bir podcast hosting servisine yerleştirerek buradan RSS linki alabilirsiniz.Öncelikle bu işi için hizmet veren medya hosting servislerinden birine kayıt olmanız ve podcastinizi bu medya serverlerina kaydetmeniz gerekiyor. Bu servislerlerden alacağınız RSS linkleri ile daha sonra iTunes, Spotify, Stitcher Google Podcast, Pandora Podcast gibi servislere podcastinizi kaydettirmeniz gerekiyor.

Birinci opsiyon kendi RSS linkinizi kendinizin kontrol etmesi açısından avantajlı bir yöntem ancak zamanla hem web sitenizle uğraşmak, hem içerik üretmek hem kayıtlarınızı yapmak işinizi zorlaştırır diye düşünüyorsanız bu işi iyi yapan güvenilir bir hosting servisinden alacağınız hizmetle RSS linkinizi oluşturmak ve yayınlarınızı bu serviste tutmak daha avantajlı olabilir.

En sık kullanılan ve bilinen podcast medya hosting servsleri Libsyn, Blubrry, SoundCloud, Anchor. Bunun dışında da bir çok servis mevcut. Her servis farklı planlar sunuyor ve yayın süreniz, sıklığınız gibi değişkenlere göre değiliyor maliyetler. Kimi firmalar ayrıca size bir web sitesi de sunuyor.

Firmaların kimisinde ücretsiz paketler de yer alıyor. Mesela SoundCloud giriş seviyesi paketiyle bu işe ilk başlayanlar için avantajlı olabilir. Ancak bu tür planların dezavantajı genellikle bant genişliği ya da dakika sınırı ile gelmesi. Eğer ay içerisinde yapacağınız yayın sayısı ve süresi bu paketleri aşarsa maliyeti beklediğinizden fazla olabilir. Bu nedenle seçiminizi yaparken ayda kaç saat, kaç bölüm yapacağınızı önceden belirleyip bu tercihinize göre inceleyip servisleri.

Medya hosting firmasını bir kere seçtikten, programınızı yayınlamaya başladıktan sonra başka firmaya geçmek nispeten zorlu ve teknik açıdan sıkıntılı bir süreç. O nedenle sadece o an için değil bundan bir iki sene sonrasını da düşünerek seçim yapmaya çalışın.

Podcast Hosting Firması Seçereken Sorulacak 10 soru

 1. Seçeceğiniz plan size ne kadar bant genişliği ve saklama alanı verecek?
 2. IAB uyumlu dinleyici istatistikleri sunuyor mu?
 3. Podcastinizi tanıtmanız ve yaymanız için sunduğu araçlar, entegre çözümler var mı?
 4. Reklam geliri elde edebilmeniz için sunduğu çözümler var mı? Dinamik reklam yerleştirme yapıyor mu? Kitlesel fonlama entegrasyonu var mı?
 5. Spotify partnerliği var mı ve yayınınızı otomatik olarak Spotify’a ekliyor mu?
 6. Podcast eko-sisteminde aktif bir firma mı?
 7. Medya oynatıcıları Amazon Alexa, Google Home gibi akıllı hoparlörlere uyumlu mu?
 8. Sunulan plan içinde ayrıca web sitesi hazırlamanıza imkan veriyor mu?
 9. Sunduğu siteyi sahip olduğunuz domain adresine yönlendirmenize izin veriyor mu?
 10. Web sitesinize, blog’unuza yerleştirilmek üzere medya oynatıcısı desteği veriyor mu?

Hosting Firmanızı Belirlediniz Ya Şimdi?

Hosting firmanızı belirlediniz, podcast kayıtlarınızı sizin için ayrılan podcast alanına yüklediniz. Bu aşamada bir çok hosting firması yayınınızı otomatik olarak bir çok podcast listesine kayıt ediyor ancak bir defaya mahsus sizin iTunes üzerinde bir kayıt oluşturmanız ve RSS linkinizi yüklemeniz gerekli. iTunes maksimum 1-2 güne kadar bu yükleme talebinizi inceleyip onaylıyor. Sonrasında tüm yayınlarınız iTunes üzerinde yayınlanmaya başlayacak. Hosting firmanızda da size temin edilen ayarları doğru bir şekilde yapmanız durumunda Stitcher’dan GooglePodcasts’e, Spotify’dan iHeartRadio’ya bir çok listeye otomatik gireceksiniz. Eğer hosting firmanız sizi listelere otomatik yüklemiyorsa bu durumda bilinen podcast listelerine giderek kendiniz kayıt oluşturmanız gerekli bir defaya mahsus.

Podcast’inizi iTunes’a Yüklemek

Podcast’inizi iTunes’a yüklemek bir defaya mahsus bir işlem olsa da her yeni podcast bölümü kaydedip yayına aldığınızda metadata’nızı güncellemeleri, açıklamalar yamalı, yeni bölüm için görsel ve tanıtım metinlerini ayarlamalısınız. Bu aslında bitmeyen bir süreç.

iTunes’a Podcast Connect sitesi üzerinden ilk kaydınızı yüklediğinizde onay için 24 saatlik bir süre veriyorlar size. Bu süre zarfında onaylanıp onaylanmadığnızı görmeniz için siteden girip durumunuzu kontrol etmeniz gerekli. Küçük bir not genellikle mobil iTunes daha önce yayına alıyor podcastleri, web sitesi ardından gelebiliyor o nedenle heyecanlanmayın.

Herşeyden önce kendinize bir Apple ID edinmiş omanız gerekiyor. Böylece Podcast Connect’e ve iTunes Store’a podcast’inizi yükleme işlemnine başlayabilirsiniz. Eğer bir Apple ID’niz yoksa

Apple ID Oluşturma Adımları:

 1. Bu siteden bir Apple ID hesabı oluşturun.
 2. Bilgisayarınızda iTunes uygulamasını açın. (Eğer iTunes yazılımınız yoksa (şurdan indirebilirisniz.), iTunes üzerinde önce menu “Store” > “View Account” seçip giriş yapın. Bu adımdan sonra size Apple’ın Kullanıcı Şartları Sözleşmesi’ni imzslamanız gerektiği adımı gelecek. Kabul edip onaylayın.
 3. Artık podcastlerinizi Apple podcasts connect podcast yönetim ekranı üzerinden aşağıdaki yükleme adımlarına geçebilirsiniz.
 1. iTunes Podcasts Connect sitesine giriş yapın.
 2. Sol üst köşede yer alan iTunes Connect Add podcast butonuna tıklayın.
 3. Podcast hosting firmanızdan aldığınız RSS feed linkinizi ekrandaki alana yapıştırıp “Validate” tuşuna basın.
 4. Eğer bir hata yoksa Feed için bir önzileme gelecek ekranınıza. Burada çıkacak bilgilerinizi dikkatlice inceleyin ve herşeyin doğru olduğuna emin olun. Görsel, logo, metinler vb. Eğer bir hata uyarısı varsa ne olduğuna bakıp hatayı düzelttikten sonra yenidengirin linkinizi.
 5. Tüm bilgiler doğru ve bir hata almadıysanız “Submit” butonuna tıklayın ve podcastinizi Apple’a incelemesi için gönderin..

Artık podcastiniz inceleme sonrası gelecek onay ile Apple Podcasts listesine girerek dinleyicilerinizin sizi bulabileceği hale gelecek.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has 5 comments.
 1. Mehmet on 4 Şubat 2021

  Merhaba. Podcast yayınımı (ve de işte rss’i) Godaddy’e ait hostingimde tutmam yasal mıdır? Yani GoDaddy gelip, “biz sana web sitesi için verdik onu, ayrıca yayın da yapmana izin vermeyiz.” deme hakkına sahip mi? Dosyalarımı silerler diye korkuyorum

  • adminos on 15 Mart 2021

   Merhaba Mehmet, hazırladığın içerikler herhangi bir ülkenin yasalarını ihlal eden içerikler olmadığı sürece hiç bir sakıncası yok.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *