play_arrow

Podcastler

Bir Roma İmparatoruyla Sohbet – “Stoacılık nedir?”

podiolab 14 Nisan 2019 564 100 2


Background
share close

BiDünya Podcastinin üçüncü bölümünün konuğu Levent Dinçkal’dı. Bu bölümde Leventle Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un da takip ettiği bir akım olan stoacılıktan konuştuk.

Çok derin ve renkli dünyası olan modern zaman dervişi Levent Dinçkal ile yaptığımız bu bölümde zamanda yolculuk yaptık adeta. Kişisel buhranlarımıza, mum ışığında bir Roma Lejyoner taburunun İmparator Çadırında çözüm aradık. Çadıra zaman zaman Seneca, Zenon, Epictetus ve hatta Aristo uğradı. Ama yalan olmasın Aristo çok durmadı. Uzun süren tartışmaların sonucunda İstanbul’da yaşayanlar için bir Stoacılık rehberi yayınlama kararı çıktı. Marcus Bey sefer dönüşü ilk iş bu konuyla ilgileneceği sözünü de verdi. Sevgili dinleyici, sen de zamanda yolculuk yapmak istersen bölümü hemen dinle. Logos yanınızda olsun!

Levent’in stoacılığa dair bahsetmiş olduğu üç disiplinden en çok sevdiğimiz psikoloji bilimine Düşünsel Davranışsal Terapisine (Cognitive Behavioral Theraphy) de geçmiş olan düşüncedeki disiplindi. Sanırız en zoru da bu. Dışarıdan gelen ve senin kontrolünde olmayan olayları iyi veya kötü diye nitelendirmemen, nötr olarak kabul etmen ve böyle bir düşünce geldiğinde bunu engellemen.

iTunesSpotifySpreaker istediğiniz yerden bizi dinleyebilir, yorumlarınızı aşağıya iletebilir, siz de muhabbete dahil olabilirsiniz:)

InstagramTwitterLinkedinFacebook sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!

Etiketler:.

Rate it
Previous episode

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmamış.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *