play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • Home
  • keyboard_arrow_right BiDünya
  • keyboard_arrow_right Podcastler
  • keyboard_arrow_rightPodcasts
  • keyboard_arrow_right
  • keyboard_arrow_right Bir Roma İmparatoruyla Sohbet. “Stoacılık nedir?” -Konuk: Levent Dinçkal
play_arrow

BiDünya

Bir Roma İmparatoruyla Sohbet. “Stoacılık nedir?” -Konuk: Levent Dinçkal

podiolab 14 Nisan 2019 707 100 2


Background
share close

BiDünya Podcastinin üçüncü bölümünün konuğu Levent Dinçkal’dı. Bu bölümde Leventle Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un da takip ettiği bir akım olan stoacılıktan konuştuk.

Çok derin ve renkli dünyası olan modern zaman dervişi Levent Dinçkal ile yaptığımız bu bölümde zamanda yolculuk yaptık adeta. Kişisel buhranlarımıza, mum ışığında bir Roma Lejyoner taburunun İmparator Çadırında çözüm aradık. Çadıra zaman zaman Seneca, Zenon, Epictetus ve hatta Aristo uğradı. Ama yalan olmasın Aristo çok durmadı. Uzun süren tartışmaların sonucunda İstanbul’da yaşayanlar için bir Stoacılık rehberi yayınlama kararı çıktı. Marcus Bey sefer dönüşü ilk iş bu konuyla ilgileneceği sözünü de verdi. Sevgili dinleyici, sen de zamanda yolculuk yapmak istersen bölümü hemen dinle. Logos yanınızda olsun!

Levent’in stoacılığa dair bahsetmiş olduğu üç disiplinden en çok sevdiğimiz psikoloji bilimine Düşünsel Davranışsal Terapisine (Cognitive Behavioral Theraphy) de geçmiş olan düşüncedeki disiplindi. Sanırız en zoru da bu. Dışarıdan gelen ve senin kontrolünde olmayan olayları iyi veya kötü diye nitelendirmemen, nötr olarak kabul etmen ve böyle bir düşünce geldiğinde bunu engellemen.

iTunesSpotifySpreaker istediğiniz yerden bizi dinleyebilir, yorumlarınızı aşağıya iletebilir, siz de muhabbete dahil olabilirsiniz:)

InstagramTwitterLinkedinFacebook sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!

Tagged as: .

Rate it
Previous episode

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *