play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • Home
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right GOOGLE I/O 2019 PODCAST YENİLİKLERİ

Haber ve Yazılar

GOOGLE I/O 2019 PODCAST YENİLİKLERİ

podiolab 8 Mayıs 2019 366 1


Background
share close
Google podcast arama sonucunda yer alan podcast yayınları ve dinleme tuşu

Google I/O 2019 developer konferansında podcastler için önemli yeniliklerini tanıttı.

Podcast içerikleri ve Haberler Google Arama Sonuçlarında Yer Alacak

Bu sene yapılan developer konferansında Sundar Picai podcast yayıncıları ve dinleyenlerini sevindirecek 3 ana yenilikten bahsetti. Podcast yayınları artık Google Search içerisinde indekslenecek. Google Drive yarımkalan podcast yayınlarını arabada dinleyebilmeniz için öne çıkaracak ve dinleme zevkinize göre yeni podcastler önerecek .

Tüm bu örnekler Google’ın AI destekli çalışmalarının sonucu. Google News içerisinde yer alan öneri mekanizmalarını artık Google Search içerisine entegre ediyor ve sonuç odaklı aramalar yapılmasına imkan veriyorlar.

Geçtiğimiz günlerde “Google Podcast Bölüm Transkript ve Bölüm İçi Kelime Arama Özelliği“‘ni duyurmuştu . Bu yeni özellik sayesinde Google, podcast yayınlarındaki konuşmaların tümünü otomatik olarak metin olarak dönüştürüyor ve podcast sayfalarının meta bilgileri içerisine tüm metni yerleştiriyor. Bu gün Google I/O 19 etkinliğinde duyurulan podcast yayınlarının Google arama sonuçlarında yer alması önceden gerçekleştirdikleri bu altyapı sayesinde mümkün oluyor.

Artık Google sadece podcast yayın başlıklarını ya da bölüm başlıklarını değil podcastler içerisinde konuşulan konuları da tarayarak arama sonuçlarında listeyebilecek.

Sundar Pichai sunumunda podcast ile ilgili yeniliği anlatırken şu şekilde bir konuşma yaptı;

Podcast’ler, bilgiye erişmenin bir başka yolu ve artık podcast’lerin Google Search içerisinde indeksleyerek arama sonuçlarında çıkaracağız.

Podcast yayınlarını listeleyerek, sadece aramayla ilgili podcast bölüm başlıklarını değil arama yapılan kelimeyle uyumlu podcast yayın içeriklerini de eşleştirip arama sonuçlarında listeleyeceğiz. Dilerseniz arama sonuçlarında çıkan podcast yayınlarını aynı ekranda direk dinlemeye başlayabilir, dilerseniz daha sonra dinlemek için kaydedebilir ya da eve gittiğinizde Google Home üzerinde dinleyebilirsiniz.

Tüm bu örnekler, kullanıcıların doğru bilgi ve içeriğe kolay ve hızlı bir şekilde erişmesini sağlamak için.

Sundar Pichai – Google I/O 2019

Google Driving Mode

Google I/0 2019’de tanıtılan ve podcast’lerle ilgili bir ikinci yenilik ise Google Driving Mode.


Google Driving Mode aktive edildiğinde, arabanızı sürerken telefonunuz size sürüş süresince bazı kısa yollar ve kişiye özel tavsiyeler belirtiyor. Bu öneriler arasında podcast yayınları da yer alıyor. Google Driving Mode gün içerisinde dinlemeye başladığınız ve yarım bıraktığınız bir podcast var ise öne çıkarıp, tek tıklama ile kaldığınız yerden bu yayını dinlemeye devam edebilmenize imkan veriyor. Bununla birlikte de beğeneceğinizi düşündüğü benzer podcast yayınlarını size öneriyor.

Google Live Caption:

Google I/O’da tanıtılan bir başka yenilik ise Google’da yer alan ya da paylaşılan videolara otomatik olarak altyazı eklenecek olması. Bu özellikle sayesinde bir çok podcast yayıncısı yayınları için otomatik altyazı ekleme imkanına sahip olacak.

Etkinliğin tümünü izlemek isterseniz aşadıaki videodan Google I/O19’un tüm yayınına erişebilirsiniz.

Tagged as: .

Rate it
Previous episode

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *