play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left

Haber ve Yazılar

Spotify Soundtrap Storytellers! Podcast Kayıt, Düzenleme ve Altyazı Paneli

podiolab 16 Mayıs 2019 447 1


Background
share close

Spotify; podcast kayıt ve düzenleme süreçlerini kolaylaştırmak için, web tabanlı, Soundtrap for Storytellers müzik/podcast editörünü tanıttı.


Spotfiy’ın, Soundcloud’u satın almayı denemesi ve başarısız olması sonrasında, 2017’de satın aldığı Soundtrap firması, müzisyenlere bulut üzerinde müzik kaydı gerçekleştirip, kayıtlarını düzenleme imkanı veriyor. Eş zamanlı olarak birden çok kişinin de projeye eklenerek tüm ekibin bir proje üzerinde çalışmasına olanak sağlayan düzenleme yazılımı podcast yayıncıları arasında da yaygın olmasa da kullanılıyordu.

Spotify’ın yaptığı açıklamaya göre farklı lokasyonlardaki podcast yayıncılarının işini kolaylaştırmak ve kayıt-yayın sürecini hızlandırmak için Soundtrap’in daha çok müzisyenlere yönelik editörünü podcast yayıncılarına yönelik eklemelerle yeniden lanse ettiler.

Doğrusunu söylemek gerekirse Soundtrap, Spotify’ın belirttiği kadar kolay mı tartışılır. Özellikle de sıfır maliyetle Audacity gibi bir programla düzenleme yapabilirken neden Soundtrap’e aylık $14’dan başlayan bir üyelik ücreti ödenir emin değiliz. Eğer tek tuşla çok daha basit bir kayıt ve düzenleme süreci gerçekleştiriliyor olsa kesinlikle daha kuvvetli olurdu etkisi. Bizim düşüncemiz arayüzü giriş seviyesi podcast yayıncıları için hala karışık. Amatör ve daha üst düzey yayıncılar için ise ses düzenleme özellikleri çok yeterli değil.

Ancak iki özellik oldukça faydalı. İlki uygulama içinde, farklı lokasyonlarda bulunan birden fazla kişinin eş zamanlı olarak kayıt yapıp, bu kaydı Spotify’a direk atabilmesi veya mp3 çıktısını alabilmesi. Bu Zoom veya hangout vb ile uzaktan kayıt gerçekleştirme sorunlarını ortadan kaldıracağı için tercih edilebilir bir çok kişi tarafından.

İkinci özellik ise şimdilik İngilizce için olsa da transkript – sesi metine otomatik çevirme özelliği. Dediğimiz gibi şu anda bu özellik sadece İngilizce konuşmalar için geçerli o nedenle Türkçe yayınları beklemek durumunda fakat bu özellik gelişirse tercih sebebi olabilir.

Ayda 14 dolar verip zayıf bir ses editörü ve ingilizce metin transkripti alır mıyız? Bizce Audacity kullanıp o bütçeyle bir transkritp servisine üye olmak şimdilik daha mantıklı, hatta biliyorsunuz Google Docs üzerinden de sesi metin olarak çevirmek mümkün ve oldukça fazla sayıda podcast yayıncısı bu özelliği kullanarak yayınlarını metin olarak çevirip şov notlarına SEO amacıyla ekliyor. Ya da Headliner – Audiogram yazımızda da belirtmiştik. Şu an Healdiner kısa klipler için destek verse de Türkçe konusunda neredeyse sıfır hatayla ses-metin çevirisi yapabiliyor. Fakat uzun vadede Spotify’ın bu alana yapacağı yatırım, bu uygulamanın daha kullanışlı hale getirilmesi ve kolay kullanılır özelliklerle donatılmasıyla çok hızlı kullanıcı tabanını arttırabilir.


Merak edenler için hatırlatalım. Spotify bu yılın başından bu yana 500 Milyon Dolarlık bir bütçe ayırarak, podcast alanında bir çok satın alım gerçekleştirdi ve müzik sektörü dışında podcast sektörüne giriş yaptı. Gimlet Medya, Anchor, Parcast gibi firmaları satın alarak podcast alanında önemli bir oyuncu haline gelen Spotify, Soundtrap’i 2017 senesinde satın almıştı. Podcast alanında yaşanan gelişmeler ve Spotify’ın hamleleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Dünyada ve Türkiye’de Podcast Yayıncılığı İncelemesi podcastimizi dinleyebilirsiniz.

Tagged as: .

Rate it
Previous episode

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *