play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • Home
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Sony Müzik Podcast Sektörüne Giriş Yaptı

Haber ve Yazılar

Sony Müzik Podcast Sektörüne Giriş Yaptı

Aykut Ibrisim 18 Mayıs 2019 386


Background
share close

Sony Müzik Entertainment; Spotify’ın ardından podcast sektörüne gireceğini duyurdu. Sony Müzik’in bu podcast hamlesi için yeni bir şirkete ortak olduğu ve bu yeni podcast içerik şirketini NPR’da yayınlanan ünlü “Planet Money” podcast kurucusu, aynı zamanda New Yorker yazarı Adam Davidson ve Stitcher, Panoply Media, WNYC’da çalışmış Laura Mayer’in yöneteceğini belirtti.

Sony Müzik’in yaptığı açıklamaya göre yeni kurulan bu podcast şirketinin hedefi yeni podcast yetenekleri bulmak, orijinal podcast programları üretmek.

Adam Davidson ve Laura Mayer’in yöneteceği şirketin orijinal ve bir çok farklı içerik türünde podcast yayını üreteceği, Sony Müzik’in de bu şirkete kaynak ve içerik desteği sağlayacağı belirtildi.


Hızla gelişen ses ve podcast sektöründe yer alacak yetenekli hikaye anlatıcılarına fırsat yaratmak istiyoruz. Bu birliktelik, içerik üreticilerinin kendi markalarını büyütmesi ve içeriklerini global ölçekte daha fazla dinleyiciye bir çok kanaldan paylaşabilmesine imkan sağlayacak.

Rob Stinger Sony Müzik CEO

Müzik endüstrisinde bu konuda yapılan yorumlara göre Sony, podcast sektörüne tıpkı müzik sektöründeki ciddiyet ve ilgiyle yaklaştıklarını ve bu konuda önemli adımlar atacakları konuşuluyor.

Sony’nin podcast sektöründeki bu adımının tesadüf olduğu söylenemez. Zira yakın zamanda Universal Music, Wondery ile masaya oturmuş ve premium podcast içeriği üretimi sırasında UMG’nin müzik kataloğunu kullanmaları için bir anlaşma imzalamışlardı.

Spotify’ın Anchor ve Gimlet satın alımı sonrasında podcast sektöründe bir çok yeni satın alım ve sektöre yeni giren firma olması bu anlamda şaşırtıcı değil. Sony’nin bu yeni şirketinin yöneticilerinden olan Adam Davidson’un da daha önce Gimlet’in kurucusu Alex Blumberg ile birlitke çalıştığını, ikisinin 2008 yılında Planet money’i birlikte kurduğunu hatırlatalım. Davidson aynı zamanda podcast efsanelerinden This American Life’ta çalıştı Laura Mayer ise WNYC Public Radio’da çeşitli podcast çovları hazırladı, Panoply’de yönetici prodüktörlük yaptı, Stitcher tarafından satın alınan E.W.Scripps’te prodüksiyon, yeni podcastlerin üretimi konularında çalıştı.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *