• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Spotify’dan Podcast Sektöründe Yeni Bir Alım Daha – The Ringer / Bill Simmons

Featured

Spotify’dan Podcast Sektöründe Yeni Bir Alım Daha – The Ringer / Bill Simmons

Aykut Ibrisim 6 Şubat 2020 178


Background
share close

Spotify, dün 4. çeyrek bilanço duyurusunun ardından Bill Simmons’ın podcast ve içerik network’ü The Ringer‘ı satın aldığını duyurdu.

Spotify The Ringer’ı Satın Aldıç


Kuşkusuz podcast yayıncılığı için 2019 yılı, Spotify’ın; Gimlet, Parcast, Anchor satın alımlarıyla birlikte heyecanlı bir yıl geçirdi. Bu alımlar bir çok yayıncı, reklamcı ve podcast sektöründeki oyuncuyu hareketlendirirken Spotify yeni alımlar gerçekleştireceğinin sinyalini ilk günden vermişti.

2020’nin ilk ayını yeni atlatmışken Spotify dün 4. çeyrek bilançolarını açıkladıktan sonra bir sürpriz daha yaptı ve ESPN network’ünden 4 sene önce ayrılan ve kurduğu The Ringer ile kısa sürede podcast ve içerik imparatorluğu haline gelen Bill Simmons ile anlaştıklarını ve deThe Ringerr’ı satın aldıklarını duyurdular.

Bill Simmons’ın The Ringerbünyesinde 28 adet podcast bulunuyor ve aylık 35 milyon üzerinde podcast indirme rakamlarına ulaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda BuzzFeed and Panoply gibi medya kuruluşları podcast ekiplerinde ciddi kısıntılar yaparak işten çıkarmalar yaparken, Bill Simmons ses ve podcast alanına yatırım yapmaya devem etti. Hatta bu konuda gazetecilerden sorulara “Eğer bir kişi başarılı olamadıysa, bunun iş sektörün geneliyle ilgili olduğunu düşünmüyorum.” diyerek sorunun podcast sektöründe değil bizzat podcast yayıncıları ve medya kuruluşlarında olduğuna dikkat çekmişti.

ThThe Ringer, bu yıl gerçekleştirdiği kar oranlarını açıklamadı ancak sektör içerisinde konuşulan rakamlara göre podcast reklam satışlarının 2018’de 15 milyon dolar civarında olduğu söyleniyor.
The Ringer’i özel kılan kısım spordan, pop kültüre bir çok alana dokunan yayınları ve de “Game of Thrones” ve “Harry Potter” filmlerine atıflar olan Binge Mode, mutfak ve yemek sanatları odaklı “House of Carbs.” gibi popüler podcastler. Bir önemli diğer şey ise The Ringer’ın sadece podcast üreticisi olmadığı ve podcastlerin yanında aynı zamanda YouTube yayınları ile önemli bir trafiğe sahip web sitesinin de olduğunu belirtmek lazım. Bu haliyle bakıldığında Spotify artık sadece bir ses firması değil komple dijital medya kanalları olan bir dijital operasyon haline geldi. Bu haliyle bakıldığında yaklaşık 100 kişinin çalıştığı The Ringer Spotify için oldukça cezbedici. Dijital içerik platformları sonrası Spotify’ın bu yıl ve sonrasın yapacağı hamleleri oldukça fazla merak ediyorum doğrusu.

Bu alım ile birlikte Spotify, podcast sektöründe oldukça kuvvetli bir üretici ve yayıncı haline geldi. Piyasada belirli kalite üzerinde iş üreten podcast prodükterlerin önemli kısmı Spotify için çalışır duruma geldi Gimlet, The Ringer, Parcast‘ı bünyesinde tutmasıyla. Seri ve yüksek bütçelerle, kaliteli podcast içeriği üreten ve Spotify bünyesinde olmayan VOX ve NPR ringin diğer köşesinde kalmış görünüyor.
Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *