• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right 1 Milyon üzerinde Podcast Bölümü Yakında Chrome Browser’larda Dinlenemeyecek

Featured

1 Milyon üzerinde Podcast Bölümü Yakında Chrome Browser’larda Dinlenemeyecek

podiolab 9 Mart 2020 74


Background
share close

Podcast bölümleri HTTPS/güvenli olmayan 1 milyona yakın podcast bölümü yakında Chrome browser’lar üzerinde dinlenemeyecek.

Geçtiğimiz aylarda Podnews’in ortaya çıkardığı ve PacificContent’in işlediği bu konu aslında yeni ve sadece podcast yayınlarını ilgilendiren bir konu değil. Google, web sitelerini bir süredir güvenli bağlantı kullanmaya zorluyor güvenliği sağlamak adına. Kurumsal firmalar için bu sorun olmasa da blog yazarları için sitelerini HTTPS’e geçirmek maliyetli bir iş. Fakat Google bununla yetinmeyip geçtiğimiz sene , güvenlik ile ilgili yeni duyurular da yayınladı ve bu sırada artık ‘Mixed Content’ içeriklerin artık Chrome browser ile izlenemeyeceğini, sitelerinde bu tür içerik yayınlayanların HTTPS’e geçiş yapması gerektiğini duyurmuştu.

‘Mixed Content’ nedir ve neden podcast yayıncılarını ilgilendiriyor?

Web siteniz HTTPS, yani güvenlik sertifikası ile yükleniyor ancak sitenin içerisinde yer alan kimi imaj, script, stiller veya linklenmiş içeriklerin güvensiz yani HTTP üzerinden gelmesi durumuna ‘Mixed Content’ deniyor. Eğer web sitenizin HTTPS sertifikası varsa işiniz burada bitmiyor. Podcast hosting servisinizin, yayının mp3 dosyalarını güvenli server üzerinden gönderip göndermediğine bakmanız gerekecek. Eğer HTTP üzerinden geliyor ise Google bu yıl içerisinde bu tip içeriklerin olduğu sitelerde player’ları oynatmayacak ve sorun yaşanmaya başlayacak.

Bunun nedenini, Google Developer sayfasında şu şekilde açıklyorlar;

“Mixed content degrades the security and user experience of your HTTPS site.

…Using these resources, an attacker can often take complete control over the page, not just the compromised resource.”

Pacific Content’ten Dan Misener bu konu hakkında yazdığı MEdium yazısında yayında olan podcastler üzerinde bir kontrol gerçekleştirmiş ve çıktısını Medium yazısında paylaşmış.

Bu çalışmaya göre şu an yaklaşık 10,961,960 podcast bölümünün https:// ile başlarken, 8,750,360 podcast bölümünün http:// ile başladığını, yaklaşık %44 oranla podcast bölümlerinin Google Chrome’da problem yaşayabileceğini belirtiyor.

Yine de hemen paniklemeye gerek yok zira Google’ın mixed content ile ilgili şu açıklamasında, bu konuda hemen bloklama olmayacağını, önce bu dosyalaı https olarak yüklemeye çalışılacağını ve https yükleme olmazsa bloklanacağını belirtiyor

Podcast Yayıncıları Sitelerindeki Mixed Content İçin Ne Yapmalı?

Bu gibi durumlarda ilk müdahele aslında podcast hosting servislerinden geliyor. Eğer iyi bir podcast hosting servisi kullanıyorsanız yüksek ihtimal onlar bu sorun için gereğini yapacak ve medyalarınızı https server üzerinden sunacak bir çözüm bulacaklar.

Burada en önemli sorunu podcastleri kendi web sitelerinde ya da ücretsiz sitelerde host edenler yaşayabilir. Bu durumda içeriklerinizin https üzerinden yayınlandığını garanti etmenizde fayda var. Google bu konuda hemen akisyon almıyor gibi görünse de böyle bir durumda podcastleriniz Google Podcast gibi web tabanlı servislerde ve de tabii kendi sitenizde dinlenemiyor hale gelecektir. Bu nedenle konuyu yakından takip etmek, varsa podcast hostinginize danışmak, kendiniz host ediyorsanız da web sitenizi ve de içeriklerinizi HTTPS bağlantıya taşımanız gerekecektir.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *