Haber ve Yazılar

Podcast RSS Hatalarını Nasıl Tespit Edip Giderirsiniz?

Aykut Ibrisim 8 Nisan 2020 1547


Background
share close

Podcast’inizi kaydettiniz ve RSS linkinizi Apple Podcasts (iTunes)’a ilettiniz. Fakat podcast yayınınız için beklediğiniz onay bir türlü gelmediyse ya da Apple Podcasts (iTunes) yayınınızı onaylanmadıysa ne yapmalı? Apple bir çok farklı sebepten dolayı podcast’leri kabul etmeyebilir veya yayından kaldırabilir. En sık karşılaşılan sorunların bazılarını aşağıda listeledik:

  • RSS’inizin olduğu host servisinizde yayınınız henüz public değil ve şifreliyse.
  • Henüz herhangi bir bölüm yayınlamadıysanız en az bir bölümü yayına almış olmalısınız.
  • Yayın içinde kullanılan dil seti ile RSS’te belirttiğiniz dil uyuşmuyorsa.
  • Logo ve görselleriniz hatalı boyutlarda kullanıldıysa. (Apple Podcast feed içerisinde yer alacak logo ve görsellerin minimum 1400 x 1400 pixel ve maximum 3000 x 3000 pixel, 72 dpi,  JPEG veya PNG formatında olmasını istiyor.)
  • Önemli! Spam içeren bölüm başlık kullanımı varsa: Apple yakın dönemde başlık ve isimlendirme metodolijisini değiştirdi ve bölüm başlıklarının içerisinde anahtar kelime kullanımı yapan yayınları spam olarak işaretleyerek kaldırıyor. Apple başlık alanında sadece ana başlığı ve author tag’leri görmek istiyor.  SEO amacıyla başlık içerisine anahtar kelime dolduran yayınlar risk altında.
  • Trademark sorunu oluşturabilecek marka ismi, görsel veya izin gerektiren bir müzik kullanımı varsa.
  • Dil kullanımı seçeneklerinde <explicit> tag için evet işaretlemediğiniz halde yayın içinde küfür kullanımı varsa.
  • Irkçı, homofobik ve şiddet içeren veya bu yönde yönlendirme yapan içerik veya başlık kullanımı.

Yukarıda genel hatlarıyla bazı temel red sebeplerine yer verdik. Eğer daha detaylı bilgi almak isterseniz, Apple Podcasts’in şu sayfasından daha fazla detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Aslında Apple Podcasts’e yayınınızı onay için göndermeden önce RSS feedinizi bir ön teste sokmanızda fayda var.  Böylece RSS çalışıyor mu,  podcast sorunsuz indirilebiliyor mu, görseller veya açıklamalarda herhangi bir uyuşmazlık var mı diye işin başındayken kontrollerinizi yapıp gerekli düzenlemeleri tamamlayabilirsiniz. Hatta Apple’da  podcaster’lara mutlaka podcast uygunluk testi yapmasını öneriyor

Peki Podcast Yayınınız Apple Tarafından Onaylanmadıysa Ne Yapabilirsiniz?

1. iTunes’u açıp File > Subscribe to Podcast seçeneğini seçin ve açılan RSS feed URL kutusuna podcastinizin RSS linkini yapıştırın ve onaylayın.

Bu sayede iTunes podcastinizi RSS linkiniz üzerinden indirmeyi deneyecek. Eğer indirip dinleyebiliyorsanız RSS’inizde ve yayınınızda teknik anlamda bir sorun yok demektir. Bu durumda aşağıdaki ikinci yöntemi denemenizde ve RSS feed’inizin içeriklerini test etmenizde fayda var.

2. Bir RSS feed validatör kullanarak RSS linkinizi test edin. RSS Feed validatörler hızla içeriğinizi kontrol ediyor ve görsel boyutunuzdan tutun da açıklama alanlarınıza kadar tüm içeriğinizin Apple Podcasts ve itunes için uyumlu olup olmadığına dair her alanı kontrol ediyor. Bir uyuşmazlık yakalarsa da uyarı veriyor. Böylece yayınınızı Apple’a gönderip red alıp düzeltmek yerine önceden gidip test ederek tüm içeriği uygun hale getirmiş oluyorsunuz ve red edilme riskiniz azalıyor.

RSS Feed Validatör Örnekleri

Aşağıda yer alan RSS Feed Validator servislerini kullanarak podcast yayınınızın RSS Feed’inin sağlıklı çalışıp çalışmadığını ve feed hatalarını görebilirsiniz.

Podbase:  Podcast RSS’lerine özel bir servis olan Podbase RSS URL’nizi kontrol ederek XML’inizin sağlıklı düzenlenmiş olup olmadığını kontrol ediyor ve XML’in iTunes uyumlu olup olmadığını test ediyor. Bununla birlikte podcast logo ve görsellerini, category, bölüm özeti vb gibi ayarları da kontrol ederek hata olan noktalar varsa uyarı veriyor.

Castfeed Validator: Podcast RSS’leri için olan bu servis yine Podbase gibi feed’i kontrol ediyor, görselleri ve dosyaları kontrol ederek yayınınızın düzgün görünüğ görünmediğini inceliyor.

W3C:  RSS standartlarını oluşturan World Wide Web Konsorsiyum’unun sitesi olan W3C bir çok feed kontrol sitesinden daha kapsamlı ve detaylı bir analiz sunuyor. Genellikle ilk iki serviste Feed’iniz uyumlu görünüyorsa w3c hata verse bile sorun yaşamayacaksınızdır. Ancak kimi xzaman yukarıdaki iki servisten olur aldığınız halde iTunes hata verebiliyor. Bu durumda W3c’nin servisini kullanarak daha kapsamlı bir analiz yapmanızda fayda var.

Tüm bu testlerden sorunsuz geçtiniz ancak hala yayınınız onay almadıysa önce iTunes mobil ve destkop’ı ayrı ayrı kontrol edin. Bazen desktop uygulamasında yayına çıkmamışken mobile düşmüş olabiliyor podcast. Bu durumda korkacak bir durum yok kısa süre sonra her iki kısımda aktif olur bölümünüz.

Ancak hala onay gelmediyse şuradan Apple’ın sitesine girip “Contact Us” kısmı üzer’nden durumu anlatip inceleme isteyebilirsiniz.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *