• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Korona Virüsü ve Karantina Süreci Podcast Dinleme Oranlarını Nasıl Etkiliyor?

Featured

Korona Virüsü ve Karantina Süreci Podcast Dinleme Oranlarını Nasıl Etkiliyor?

Aykut Ibrisim 10 Nisan 2020 564 1 4


Background
share close

İçinden geçtiğimiz global pandemi ve karantina süreci bir çok sektörü köklü değişimlere zorlarken insanların günlük yaşam pratiklerinde de köklü değişimlere yol açıyor.

Biz de bu süreçte korona virüsü ve karantina sürecinin podcast dinlenme oranları, kategorilere ve markaların reklam çalışmalarına nasıl etkisi olduğunu ele aldık. Gerek podcast üreticilerinin gerekse reklam verenlerin yanıtını merak ettiği önemli sorulardan birine, karantina sürecinin global anlamda podcast dinleme ve podcast üretiminde nasıl bir etki bıraktığı konusuna odaklandık.

Günlük alışveriş alışkanlıkları, ulaşım ihtiyacı, sokakta geçirilen süreler yok denecek kadar aza inince podcast içeriklerinin en sık tüketildiği ulaşım anları ortadan kalktı, kişisel zamanlar zoom toplantılarıyla dolmaya başladı. Peki Covid19’un podcast tüketimine nasıl bir etkisi oldu?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere karantina süreci kişilerin işe gidiş geliş ve yolculuk ihtiyacının ortadan kaldırmasıyla birlikte mobil podcast dinleme oranlarında ciddi bir düşüş yaşandı ki bu kaçınılmaz bir etki.

Daha önce Triton Dijital’in yayınladığı Share Of Ear – Podcast raporlarını değerlendirdiğimiz süreçten de hatırlayabilirsiniz ancak tekrar hatırlatmakta fayda var. Amerika’da podcast dinlemelerinin %65’i mobil cihazlardan gerçekleşiyor.

Geçtiğimiz sene bizim de, Podiolab olarak, Türkiye’de Podcast dinleme alışkanlıklarını incelemek için gerçekleştirdiğimiz ankette 12+ üzeri yaş grubundan, 550 kişiye sorduğumuz anket sorularından edindiğimiz sonuçlara göre, %72.8 ile Amerika’ya kıyasla mobil telefon ve mobil cihaz üzerinden podcast dinleyenlerin oranının daha fazla olduğunu söyleyebiliyoruz.

Yine bizim gerçekleştirdiğimiz Türkiye’de podcast dinleyicilerinin hangi günler ağırlıklı podcast dinlediği sorusunun da yanıtının bu günlerdeki davranış değişikliğini okumak için faydalı olacağını düşünüyorum. 550 katılımcımızın %69.9 mutlaka her gün podcast dinlediğini, %17.3’ü ise sadece hafta içi podcast dinlediğini belirtmiş. Hafta sonu yaşantımızdan ziyade hafta içi ofislerimizde olduğumuz düzenimizin değiştiğini düşünürsek bu %17’lik grubun dinleme alışkanlıklarının ciddi oranda etkileneceğini söylemek mümkün. Tabii haftanın her günü podcast dinliyorum diyen grubun içerisinde de önemli bir oynama olacağını hesaba katmamız gerekli.

Podcast dinlemelerinin gerçekleştiği yerlere baktığımızda ise ev önemli bir yer tutsa da araç içerisinde, yürüyüş esnasında, spor yaparken, iş yerinde/çalışırken, ulaşım araçları içerisinde dinliyorum yanıtları oldukça önemli oranda yer tutuyor.

Kişilerin podcast dinleme sırasında yaptığı aktivitelere de bakalım. Bu yanıtlar arasında da karantina sebebiyle evlere girilen bir dönemde birebir hayatımızdan çıkan aktiviteleri görebiliyoruz. Araba kullanırken, bisiklete binerken, toplu taşımada veya koşarken yanıtlarını görüyoruz. Genellikle podcast dinleyicileri bu gün içinde bu aktivitelerden bir ya da bir kaçını gerçekleştirirken, her bir aktivite için farklı programları dinleme davranışını gösteriyor ancak evde kaldığımız bu dönem otomatik olarak podcast dinlemelerinin gerçekleştiği bir çok kişisel alan ve zamanı yok ederek herkesin evlerde topluca geçirdiği sürelere indirgiyor günleri.

Bu verilerin üzerine bir de indirilen podcast bölümlerinin ne kadarının gerçekten dinlendiği verisine bakalım. Ankete yanıt verenlerin %58’i indirdikleri podcast bölümlerinin %75 ile %100’ünü dinlediğini belirtirken, %20’si %51 ile %75’ini dinlediklerini belirtmiş. İndirme oranı önemli olsa da asıl önemli verinin dinleme oranı olduğu ve dinlenen yayının yüzde kaçının dinlendiği verisinin altın değerinde olduğunu hatırlatmamıza gerek yok sanıyorum.Chartable’ın yayınladığı verilere göre Apple Podcast ve Spotify dinlemelerinde ciddi bir düşüş olduğunu görüyoruz. Fakat farklı podcast ağları içerisinde farklı rakamlar var ve her birini ayrı ayrı incelemek gerekiyor.

Voxnest ve Acast‘ın yayınladığı raporlara göreyse kendi ağları içerisinde podcast indirme oranları yükseliş trendinde .

Yine bir başka podcast ağı olan Podsights indirme oranlarının  sabit bir grafik çizdiğini, değişim olmadığını belirtmiş. Podtrac ise kendi dinleyici kitlesinde düşüş olduğunu belirtiyor, aşağıda yer alan grafiklerde bu düşüşü daha net görebiliyoruz.

Kategori bazında indirme oranlarını inceleyen Podtrac’in bu grafiği de oldukça önemli. Yaşadığımız pandemi sürecinde en az etkilenen kategorinin haber kategorisi olduğunu söylemek bizleri şaşırtmayacaktır. En büyük düşüş ise kurgu türü (gerçek suçlu hikayeleri/true crime) kategorisi olmuş. Komedi kategorisinde ise bir yükseliş görüyoruz ki insanların bu stresli dönemde pozitif içeriklere ihtiyacıyla açıklamak belki mümkün olabilir bu davranış değişikliğini.

Burada bu kadar farklı çıkarımların olması ve verilerin örtüşmemesinin bir kaç sebebi var aslında. En önemlisi podcast ağlarının genel olarak indirme/download sayısını baz almaları ve gerçek dinleme oranını vermiyor/veremiyor olmaları. Unutmayalım ki bir çok dinleyicinin telefonu abone olunan podcast bölümlerini otomatik olarak, her yeni bölümü indiriyor. Dolayısıyla indirme sayıları baz alındığında bir düşüş yok demek daha kolay ancak doğru bir çıkarım değil. Dolayısıyla hem indirme hem de dinleme sayılarına bakmak ve eş zamanlı incelemek gerekli.

Chartable, farklı podcast ağlarının açıkladığı bu raporlar sonrasında daha kapsamlı bir çalışma gerçekleştirmiş. Amerika’da Covid19 vakasının çıktığı günü baz alarak, 6000 podcast yayınının verisini hem indirme, hem dinle rakamları üzerinden değerlendirmiş. Sonuç olarak aşağıda sunulan grafik ele alındığında indirme oranlarında bir düşüş yaşandığını ancak çok büyük bir kırılım olmadığını, buna karşı indirilen podcast bölümlerinin dinlenme grafiğine bakıldığında insanların podcast dinleme davranışlarının ciddi oranda değiştiği ve dinlemelerin azaldığını görebiliyoruz.

Kategori bazında da bir inceleme gerçekleştiren Chartable’ın detaylı incelemesinde tüm kategorilerde bir düşüş yaşandığı görünüyor.

Komedi & Haber içerikli yayınlar %20 düşüş yaşarken, Sanat, Spor, Televizyon & Film içerikli yayınlar %30 oranında düşüş göstermiş.

Fakat tüm bu düşüşlere rağmen Chartable’ın belirttiği önemli bir konu var ki o da genel dinleyici sayısı düşse dahi dinleyenlerin dikkati, reklam kampanyalarının etkisi ve etkileşim oranı yükseliş gösteriyor. Kaybedilen dinleyicilerin ardından podcastleri dinleyen kemik kitlenin çok yüksek dikkat oranı, reklamlar ile etkileşim oranı gözlemleniyor.

Markaların klasik reklam çalışmalarının azaldığı, dış mecra reklamlarının neredeyse yok denecek kadar azaldığını ve alternatif mecraların marka iletişim bütçelerine girdiği düşünüldüğünde, dinleyicilerin podcast yayınları içerisindeki yüksek etkileşimi ve reklamlarla olan etkileşimi markalar için bu zorlu dönemde önemli bir fırsat olarak değerlendirilebilecek bir fırsat sunuyor.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has 1 comment.
  1. Sedat Özel on 6 Nisan 2021

    Merhaba
    Ben Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Sedat Özel. Podcast üzerine bir çalışma yapıyorum ve Türkiye’de pazar analizlerine denk gelmedim. Google üzerinden araştırma yaparken sizin sitenizi gördüm ve bir anket yaptığınız bilgisine ulaştım ancak anket verileri ile ilgili sitenizde bu haber dışında bir bilgiye ulaşamadım. Ben de Kocaeli Üniversitesi genelinde bir podcast dinleyici anketi yapmak podcast’in bilnirliği ve dinleyicilerin motivasyon/doyum faktörlerini tespit etmek üzerine hazırlık yapıyorum. Ancak Türkiye’de podcast üzerine çok az veri ve çalışmaya denk geldim. Akademik anlamda ise ilk defa bir saha çalışması gerçekleştirmiş olacağım. Bu bağlamda yaptığınız çalışmadan yararlanmak ve çalışmamda kaynak olarak da kullanmak isterim. İlgilenirseniz iletişim bilgilerimi de bırakıyorum

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *