• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Podcast bölümleri kısalıyor mu? Mikro Podcast vs Uzun Podcast

Featured

Podcast bölümleri kısalıyor mu? Mikro Podcast vs Uzun Podcast

podiolab 19 Nisan 2020 215


Background
share close

Podcast bölümlerinin uzun mu olmalı yoksa kısa mı olmalı sorusu her yayıncının uzun uzadıya tartıştığı sorulardan biri.

Buzzsprout’un yazılım departmanından sorumlu olan John Pollard’ın geçtiğimiz aylarda gerçekleşen, Podcast Movement Evolutions 2020’de yaptığı sunumda, bu soruya yanıt arıyor ve belkide aklımızdaki bu soruya yanıt olabilecek bir analiz paylaştı.

Pollard’ın paylaştığı veriler, Buzzsprout üzerinden çekilmiş. Pollard’ın verisine bakıldığında Mikro podcast hareketi her ne kadar popüler olsa da, görünen o ki Buzzsporut içerisine yüklenen podcast yayınları 2013 yılından bu yana süre açısından önemli bir değişim göstermiyor.

2013 yılında 38.16 dakika görünen ortalama podcast süresi 2014-215 yılları arasında bir dakikaya yakın kısalsa da genel olarak +/- 1 dakika oynamış yıldan yıla.

John Pollard bu bilgilere ek olarak Buzzsptrout platformunda, 2015 – 2019 yılları arasında en popüler 10 podcast dinleme platformunu da görselleştirmiş.

Video’da her ne kadar Overcast ve Castbox ilk yıllarda dikkat çekse de Spotify!ın piyasaya girişiyle nasıl da çok kısa sürede pik yaptığını çok rahat görebiliyorsunuz. Böylece podcast dinleme alışkanlığı açısından ilk tercih edilen uygulamalarda ilk 3 sıra Apple Podcasts, Spotify ve Web Browser olarak şekilleniyor.

#podcasting #podcasttrends #Evolutions2020 #podcasting #podcasttrends #Evolutions2020

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *