• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Jabos Media TechSurvey 2020 Anketi, Podcast Dinleme Alışkanlıkları Anketi Sonuçları Yayınlandı

Featured

Jabos Media TechSurvey 2020 Anketi, Podcast Dinleme Alışkanlıkları Anketi Sonuçları Yayınlandı

podiolab 20 Nisan 2020 422 5


Background
share close

Jacobs Media’nın her yıl gerçekleştirdiği, TechSruvey 2020 anketinin sonuçlarını açıkladı. Bu sene anket kapsamında podcast dinleme trendleri ve alışkanlıklarını detaylandıran sonuçları da yer alıyor.

Her yıl, Jacobs Media tarfından gerçekleştirilen ve yayıncılık sektörüne ait en geniş anketlerden biri olan TechSurvey2020, bu sene 500 katılımcı radyo istasyonu ve 46,000 radyo dinleyicisi ile gerçekleştirildi.

Podcast sektörüne özel soruların yanıtlarının yer aldığı anketin podcast soru&yanıt kısımda çarpıcı sonuçlar yer alıyor.

Podcast yayıncılığına olan ilginin artışı sürürüyor ve Jacobs Media Tech Survey 2020, podcast sektörüne detaylı bir bakış imkanı sunuyor. Ankete göre Amerika’da 2020’de her dört kişiden biri haftalık veya daha sık şekilde, düzenli olarak podcast dinliyor.

Araştırmaya göre, podcast yayınlarını dinleyenlerin %43’ü Milenyaller , %37’si Gen Z ve %28’i Gen X. Genel olarak baktığımızda ise 2016 yılı araştırmasından bu yana bu grubun oranı düzenli bir artış gösteriyor. 2016 yılında bu oran %20 olarak gerçekleşmişken, 2017’de %21, 2018’de %23, 2019’da %%21 ve son olarak bu seneye geldiğimizde, yani 2020’de podcast dinleyenlerin oranı %26’ya ulaşmış durumda.

Milenyal’ler, GenX ve GenY’ye oranla daha çok podcast dinliyor! Jacobs research’ün sonuçlarına göre geçtiğimiz yıl içinde podcast ve streaming ses servislerini kullananlarda milenyaller %48’lik oran ile sıranın başında geliyor. Ardından ,%%43 ile Gen Z, ve %42 ile Gen X geliyor.

Podcast dinleyenlerin tercih ettikleri platformların başında %80 ile açık ara mobil platformlar ve cep telefonları geliyor. Ardından %35 ile bilgisayarlar, %27 ile araç içi podcast dinleme, %22 ile tabletler ve de %11 ile akıllı hoparlörler geliyor.

Bizce bu senenin en önemli sorularından birisi, neden radyo dinleyicilerinin podcast dinlemediği sorusu. Podcast’lerin yükselişine karşılık, radyo dinlemesine rağmen hiç podcast dinlememiş %44’lük bir kesim var. Bu nedenle alttaki kırılımlara verilen yanıtlar oldukça önemli.

Özellikle görüyoruz ki podcast dinlemede teknik sorunlar önemli bir oranda kişinin mecraya girişine önemli bir bariyer. Nasıl dinleneceğini bilmeyen ve nasıl yayın bulabileceğini bilmeyenlerin oranı oldukça yüksek ve bu dilimdeki kişiler daha kolay kazanılabilir.


Bu soruya yanıt verenlerin oranları şu şekilde gerçekleşmiş; podcast yayınlarıyla ilgilenmiyorum diyenler %53, sadece konuşma olan programlarla ilgilenmiyorum diyenler %32, zamanım yok diyenler %10, nasıl podcast dinleyebileceğimi bilmiyorum diyenler %18, podcast yayınlarını nasıl bulabileceğimi bilmiyorum diyenler %16, telefonumda podcast uygulaması yok diyenler %9, podcast nedir biliyorum diyenler %8 olarak gerçekleşmiş.


Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *