• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Google’dan Mırıldanarak Şarkı Bulma Özelliği

Featured

Google’dan Mırıldanarak Şarkı Bulma Özelliği

podiolab 16 Ekim 2020 31951 3 5


Background
share close

Google tarafından yapılan açıklamaya göre, artık aklınıza takılan bir şarkıyı sadece mırıldanarak bulabileceksiniz.

“Da daaaa da da daaaa na naaa naaa” diye bir şarkı biliyor musunuz? Elbette bu okuduğunuz şarkının sadece melodisi. Bir şarkının adını ya da herhangi bir sözümü hatırlamamanıza rapmen aklınıza takılmanın ne kadar sinir bozucu olduğunu bepimiz biliyoruz.

Bugünden itibaren akılınıza takılan şarkının melodisini Google’a mıraldanarak istediğiniz şarkıyı bulabilirsiniz.

NASIL YAPILIR?

Mobil cihazınızdaki Google uygulamasını açarak, mikrofon simgesine tıkladıktan sonra “What’s this song? (Bu şarkı nedir?)” ya da “Search a song. (Bir şarkı ara.)”  demeniz ilk adım için yeterli olacaktır.

Sonrasında, 10 – 15 saniye melodiyi mırıldağınızda istediğiniz şarkıyı bulabilirsiniz. Bu özellik sadece iOS’ta İngilizce ve Android için de Pixel 2’de 20’den fazla dilde mevcuttur.

Ayrıca, mükemmel bir mırıldanmaya da ihtiyacınız yok. Oldukça basit şekilde arama yapabilirsiniz. Melodiye göre size en olası seçenekler sunulacaktır. Ardından aradığız şarkıya ya da klibe erişebilirmenizin yanısıra, şarkı sözlerine ve şarkının cover versiyonlarına da erişebilirsiniz.

Hum to Search

MIRILDANMA İLE NASIL ÇALIŞIYOR?

 Peki bu özellik nasıl çalışıyor? En basit haliyle anlatacak olursak; her şarkının kendine has kimliği vardır. Mırıldanmanızı, ıslığınızı ya da şarkıyı söylemnizi doğru kimlik ile eşleştirecek bir yazılım mevcuttur.

Bu çalışma için dünyanın dör bir yanındaki binlerçe şarkı ile karşılaştırarak olası eşleşmeler eş zamanlı olarak sunuluyor. Örneğin, Tones’u dinlerseniz ve ben “Dance Monkey” şarkıyı ister söylendi, ister ıslık çalınsın, ister mırıldanın, o şarkıyı bulabileceksiniz. Benzer şekilde, yazılım sayesinde, şarkının stüdyoda kaydedilmiş versiyonunun melodisini tanır ve onu bir kişinin mırıldanan sesiyle eşleştirilebilinir.

Bu özellik sayesinde, bir dahaki sefere herhangi bir yerden duyduğunuz ve aklınıza takılan bir şarkının adını hatırlamasanız da mırıldanarak, istediğiniz şarkıya erişebileceksiniz.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *