Featured

The 2020 Spoken Word Audio Report Yayınladı

podiolab 19 Ekim 2020 96


Background
share close
Podfresh Daily

Edison Research ve NPR tarafından hazırlanan The 2020 Spoken Word Audio Report’a göre, podcast ve sesli yayınların pazar payı artarken radyo yayıncılığında düşüş sürüyor. 

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir webinarda rapora ilişkin konuşan Edison Research’ün Başkan Yardımcısı Megan Lazovick, podcast dinleme oranının 2020’de tüm zamanların en yüksek seviyeye ulaştığını belirterek şunları söyledi:

“Sesli yayınların dinleme oranındaki artan %19’luk kısmında podcastler yer alırken, 2014’ten bu yana %137’lik bir değişim ve bir yıl öncesinden bu yana da %12’lik bir artış görülmektedir.

Podcastler aracılığıyla sesli yayınlara harcanan zaman %8’den %19’a yükseldi. Sadece altı yıla baktığımızda, bu inanılmaz bir büyüme”

Diğer bir yandan, yapılan araştırmaya göre AM/FM radyo diyenlerin podcast dinlemeye geçtiği görülüyor. Bunun nedeni, Amerikalıların sesli yayınlara AM/FM alcısı üzerinden değil, dijital cihazlar aracılığıyla dinleme kolaylığı nedeniyle %31’lik kısmın akıllı telefonlardan ve %4’lük bir kısmın da akıllı hoparlörden dinlediği belirtiliyor.

Yine de, Edison Research’e göre, sesli yayınları dinlemenin yarısından fazlasında AM/FM radyo yayınları baskın görünüyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

PODFRESH DAİLY PODCAST’TE BUGÜN

Podfresh Daily Podcast’in bugünkü bölümünde Aykut İbrişim, The 2020 Spoken Word Audio Report’a ilişkin konuştu:

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *