• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right “Spotify’dan Podcast İçin Abonelik Sistemi Çalışması” İddiası

Featured

“Spotify’dan Podcast İçin Abonelik Sistemi Çalışması” İddiası

podiolab 7 Kasım 2020 121


Background
share close

Variety Intelligence Platform Başkanı Andrew Wallenstein, Spotify uygulaması aracılığıyla gönderilen bir anket üzerinden yaptığı açıklamada, aylık bir ücret karşılığında orijinal podcastlere veya özel bölümlere erişim sunan bir abonelik sistemi üzerine çalışıldığını belirtti.

Wallenstein’ın sosyal medya hesabında yayınladığı ankete göre, 3 dolar ile 8 dolar arasında değişen en az dört olası podcast abonelik planını yer alıyor. En ucuz olan planda; reklamlı olarak özel röportajlara ve bölümlere erişim, en yüksek planda ise reklamsız olarak yüksek kaliteli orjinal içeriklere erişim ve bazı bölümlere erken erişim yer alıyor. Ancak bu planlar sadece podcast kısmında olacağı için müzik kısmına etki etmiyor.

Diğer bir yandan da Spotify sözcüsü, bu anketin somut ürün planları olarak ele alınmaması gerektiğini belirterek, “Spoify’de kullanıcı deneyimimizi iyileştirmek için rutin olarak anket yapıyoruz. Bunun dışında gelecekteki planlar hakkında paylaşabileceğimiz başka bir haber yok” dedi.

SPOTIFY SON İKİ YILDIR PODCAST KONUSUNDA BÜYÜK YATIRIMLAR YAPIYOR

Spotify son iki yıldır,  Gimlet, Parcast ve The Ringer dahil olmak üzere birkaç büyük podcast üreticisini bünyesine kattı; Michelle Obama , Kim Kardashian West ve Joe Rogan ile özel podcast anlaşmaları imzaladı ve uygulama üzerinden podcast tanıtımlarını daha da arttırdı.

Çalışmanın ekonomik kısmına da bakacak olursak; podcastler, Spotify için kazançlı bir fırsat gibi görünüyor. Çünkü, onları yayınlamak için lisans ya da telif ücreti ödemek zorunda değil. Ancak yine de aboneliklerden ve uygulamaya eklenen reklamlardan gelir elde edebilir.

Rate it

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *