Featured

Günlük Haber Podcastlerinin Önemi Artıyor

podiolab 21 Kasım 2020 48


Background
share close

Reuters Institute for the Study of Journalism’in yeni bir raporuna göre, günlük haber podcastleri, üretilen tüm podcastlerin %1’inden az yer alıyorken, diğer yandan da ABD’deki toplam indirmelerin %10’undan fazlasını kapsıyor.

Nic Newman ve Nathan Gallo tarafından hazırlanan rapor, altı ülkede (ABD, Birleşik Krallık, Avustralya, Fransa, İsveç ve Danimarka) 102 günlük haber podcastinin incelenmesi sonrasında bu formatın gelişmekte olduğunu ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz yıl içinde, bir dizi “pop-up” koronavirüs podcasti de dahil olmak üzere otuz yedi adet günlük haber podcasti yayına başladı.

Raporda en dikkat çekilen podcast ise The New York Times’ın popüler podcasti olan ve Michael Barbaro’nun ev sahipliği yaptığı The Daily, birçok podcaste ilham kaynağı oluyor. Bununla beraber Newman ve Gallo, ABD’deki günlük haber podcastlerinin büyümesine teşvik ederek popülaritesini gösterdiğini belirtti.

Bazı günlük haber podcastleri, geleneksel yazılı basın veya TV’den daha fazla insana ulaşıyor. Örneğin; The New York Times, The Daily’nin bir yıl önce iki milyon indirmeye sahipken, en son verilen rakamlara göre günde ortalama dört milyon indirmeye ulaştığı belirtti.

Apple en çok kullanılan podcast uygulaması olmaya devam ederken Spotify da ikinci sırada yer alıyor

Raporda verilen bir diğer bilgide de, Apple Podcast’in kullanılma açısından üstün durumda olduğunu ancak Spotify ve diğer platformların da kullanım alışkanlığının arttığı belirtildi.

RAPORUN TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *