• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right “Haber Konusunda Sürekli Bir Şüphecilik Gerekiyor”

Featured

“Haber Konusunda Sürekli Bir Şüphecilik Gerekiyor”

podiolab 22 Aralık 2020 119 1


Background
share close

Gazeteci ve Akademisyen Can Ertuna, New York Times’ın Caliphate adlı IŞİD’in konu edildiği podcast serisinde yanlış bilgi olduğu gerekçesiyle bir ödülü iade etmesine ilişkin “İnsanlar editoryal olarak duymayı ya da görmeyi istedikleri tablolar sunulduğunda onları kabul etmeye daha yatkınlar. Dolayısıyla, sürekli bir şüphecilik gerekiyor” dedi.

ABD’nin en prestijli gazetelerinden New York Times, geçtiğimiz günlerde ödüllü podcasti Caliphate’in dayandığı en önemli hikâyeyi geri çektiğini açıkladı. Podcastin başında olan gazetenin ödüllü yıldız muhabiri Rukmini Callimachi’nin Suriye’de IŞİD adına Suriye’de insanları öldürdüğü belirtilen Abu Huzayfah’ın ya da gerçek adıyla Shehroze Chaudhry’nin, aslında Kanada’da yaşadığı ve Suriye’ye hiç gitmediği ortaya çıkmıştı.

“Haber yöneticilerinin iş üzerindeki denetleyici konumda olması önemli”

Can Ertuna – Gazeteci & Akademisyen

Özellikle “şüphecilik meselesi” üzerine dikkat çeken Gazeteci ve Akademisyen Can Ertuna, konuya ilişkin olarak ” İnsanlar editoryal olarak duymayı ya da görmeyi istedikleri tablolar sunulduğunda onları kabul etmeye daha yatkınlar. Dolayısıyla, sürekli bir şüphecilik gerekiyor. Bunun için de mümkün mertebe hayata farklı boyutları ile bakan, entellektüel birikimi biraz daha farklı şekilde gelişmiş haber yöneticilerinin iş üzerinde denetleyici konumda olmasının önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Gazeteci Oğuz Bakır’ın sorularını yanıtlayan Can Ertuna ile gerçekleştirilen Podiolab Podcast yayını da buradan dinleyebilirsiniz.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *