• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Amazon, Podcast Stüdyosu Wondery’yi Satın Aldı

Featured

Amazon, Podcast Stüdyosu Wondery’yi Satın Aldı

podiolab 31 Aralık 2020 86


Background
share close

‘Blood Ties’ ve ‘DyingforSex’ gibi serileriyle ünlü olan ‘podcast’ stüdyosu Wondery, Amazon tarafından satın alındı.

ABD merkezli teknoloji devi, satış anlaşmasının detaylarına ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Fakat stüdyonun, 300 milyon dolarlık bir anlaşma ile satın alındığı iddia edildi. 

Amazon, kısa bir süre önce ABD’de kalan birkaç büyük ve bağımsız ‘podcast’ stüdyosundan birini bünyesine eklediğini duyurdu. ‘Blood Ties’ ve ‘Dying for Sex’ gibi serileriyle ünlü olan podcast stüdyosu Wondery, Amazon tarafından satın alındı. Wondery bünyesindeki serilerin, artık ‘Amazon Music’ üzerinden de yayınlanacağı açıklandı. ABD’li teknoloji devi, satış anlaşmasının detaylarına ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Fakat konuya ilişkin iddialar, satış anlaşmasının 300 milyon dolar civarında bir bütçe ile yapıldığına işaret etti. Söz konusu rakamın, Spotify’ın 2019 yılında ‘Gimlet Media’yı bünyesine katmak için ödediği bütçeden fazla olduğunun da altı çizildi. 

Diğer yandan; şirketin, bu hamle ile ‘podcast’ yayınlarına odaklanarak Spotify’ın yakaladığı başarıya benzer bir başarı yakalamayı amaçladığı tahmin edildi. Bu tip satışlarda, format ve orijinal içeriklerin de şirketle birlikte yeni yayın platformuna geçiyor olduğu da biliniyordu. Dolayısıyla bu tip anlaşmaların, ‘Amazon Music’ ve ‘Spotify’ gibi platformlar için herhangi bir lisans ücreti ödemeden abone geliri elde edebilmenin önünü açtığı dile getirildi. 

Amazon ve Wondery arasındaki satış anlaşması, Wondery dinleyicileri için bir şey değiştirmeyecek

Amazon, konuya ilişkin açıklamasında ‘Amazon Music’in 2020’nin Eylül ayında ‘podcast yayınına başladığını hatırlattı veWondery ile birlikte, ‘podcast’in evrimini hızlandırmayı ve ‘podcast’ arşivini genişletmeyi umduklarına işaret etti. Açıklamada; söz konusu hamlenin, dinleyici alışkanlıkları değişirken ve gelişirken ‘Amazon Music’i müzik hizmetinin ötesine taşımak için oldukça önemli bir gelişme olduğunun da altı çizildi.

Diğer yandan şirket; Amazon ve Wondery arasındaki satış anlaşmasının, Wondery dinleyicileri için herhangi bir değişikliğe neden olmayacağını da sözlerine ekledi. Satış işlemi tamamlandıktan sonra da kullanıcıların, ‘Wondery’ bünyesindeki ‘podcast’ serilerini favori uygulamaları üzerinden dinlemeye devam edebilecekleri belirtildi. Bununla birlikte; Amazon desteğini arkasına alan ‘Wondery’nin, halihazırda dinleyici beğenisine sunduğu ‘podcast’ serilerinden çok daha iyi içerikler üretmeye başlayabileceği tahmin edildi.  

Rate it
Previous episode

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *