• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Spotify Podcast Kullanıcıları 2021’de İlk Kez Apple Podcast’i Geçecek

Featured

Spotify Podcast Kullanıcıları 2021’de İlk Kez Apple Podcast’i Geçecek

İlkan Akgül 3 Mart 2021 138 5


Background
share close

Yatırımcılar, Spotify’ın multimilyon dolarlık podcasting bahsinin, artan ücretli abonelikler veya gelişmiş gelirler açısından karşılığını almasını bekliyorlardı. Ancak bu gerçekleşmeden önce, Spotify’ın uygulaması aracılığıyla daha fazla insanın podcast’leri dinlemesini sağlaması gerekiyor. Bu cephede, akış hizmetinin ivmesi var. Yeni bir piyasa tahminine göre, Spotify’ın ABD’li podcast dinleyicisi 28,2 Milyon kullanıcı ile bu yıl ilk kez Apple Podcast’leri geride bırakacak.

2021’I izleyen iki yıl içerisinde Spotify, Apple ile aradaki farkı açacak ve 2022’ye kadar aylık 33,1 milyon ABD’li podcast dinleyicisine ulaşırken Apple ise Podcast’ler için 28,5 Milyon’da kalacak. 2023’e kadar Spotify, ABD’de 37,5 aylık dinleyici görecek, Apple’ın ise hala sabit 28,8 milyon dinleyicisi olmuş olacak.

Firma, Apple’ın 2018’den beri ilk kez podcast dinleyici payını kaybettiğini belirtiyor. Apple Podcast %34 Pazar payına sahipti ve bu yıl %23,8’e düşecek.

Genel olarak baktığımızda, ABD’de 2021 yılında aylık podcast dinleyen totalde 117,8 Milyon kişi olacak, bu da yıldan yıla % 10,1’lik bir artış demek. EMarketer, podcast dinleyicilerinin aylık dijital ses dinleyicilerinin % 53,9’unu oluşturacağını ve bu durumun da ilk kez % 50’yi aşacağını söylüyor.

Apple, örneğin Spotify, Amazon ve Pandora gibi diğer müzik akışı hizmetlerinin aksine, müzik ve podcast’lerle birleştirilmiş entegre bir deneyim sunmak yerine podcast’leri kendi uygulamasında sunuyor. Diğer uygulamalarda ise müzik ve diğer sesler arasındaki geçişi yapmak daha kolay, hatta müzik ve podcast’leri bir arada dinlemenin bile yolları var.

EMarketer tahmin analisti Peter Vahle, “Spotify, podcast’leri ve müziği tek bir yere koyarak, dijital sesle ilgili her şey için uygun tek noktadan alışveriş merkezi haline geldi” diyor ve ekliyor: “Apple uzun süredir podcast’ler için fiili hedef oldu ancak son yıllarda Spotify’ın podcast içeri ve teknolojisindeki yatırım ve inovasyon hızına yetişemedi. Spotify’ın yatırımları; barındırma, oluşturma ve para kazanma araçlarıyla podcast yaratıcıları ve reklamverenleri güçlendirdi.”

Apple bugün hala podcast’ler üzerinde deneme-yanılma yapıyor gibi görünüyor. Apple TV+ serisi için yakın zamanda başlattığı “For All Mankind” podcast’inde veya müzik odaklı orijinal podcast‘lerinde olduğu gibi, kendi başına birkaç podcast yayınlamakla uğraştı. Ancak Apple, format etrafındaki pazar ivmesini büyük ölçüde görmezden gelmiş gibi görünüyor ve bunun yerine TV ve film akışı aboneliği gibi yeni alanlara genişlemeye odaklanıyor.

Satın almalar yoluyla halihazırda bir dizi orijinal ve ayrıcalıklı hizmetler elde eden Spotify ise bir sonraki aşamaya geçiyor. Örneğin geçen hafta, ücretli podcast abonelikleri, blogları podcast’lere dönüştürmek için WordPress entegrasyonları ve podcast’lerini daha etkileşimli hale getirmek için araçlar da dahil olmak üzere bir dizi yeni ürün ve özelliği duyurdu. Bunların hepsi sese dayalı Clubhouse gibi uygulamalara bir meydan okuma girişimi olarak da yorumlanabilir. Şirket ayrıca, bir sesli reklam pazarı olan Spotify Audience Network’ü başlatma planları ile podcast’ler etrafında reklamcılık işine yeni yatırımlar yapmak istiyor.

EMarketer, podcast reklamcılığının 2021’de ilk kez 1 Milyar Doları aşarak 1,28 Milyar Dolara ulaşacağını tahmin ediyor ki bu da yıllık % 41 artış demek. Bu rakam önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edecek ve podcast’ler 2021’de toplam dijital sesli reklam harcamasında %24’den, 2024’e kadar %29’a kadar çıkacak.

Spotify’ın, podcast dinleyicisini bir tür ücretli aboneye dönüştürmeyi ne ölçüde becerebileceği ya da reklamlarla başarılı bir şekilde onlardan para kazanıp kazanamayacağı önümüzdeki günlerde görülecek. Spotify’ın genel olarak tüm hizmetleriyle birlikte hala para kaybetmeye devam etmesinin sebebi ise, şu anda kâr elde etmekten çok abone artışı ve podcasting yatırımlarına öncelik vermesi. Bunun yanında özel geliştirmeye çalıştığı podcast modelinin sorunlu olabileceğine dair de bazı erken göstergeler var. Örneğin geçen yıl, yeni bir anlaşmaya varamayınca ilk büyük podcast yıldızı Joe Budden’ı kaybetmişti.

Bu arada, Apple’ın kendi başına bir podcast abonelik hizmetini de araştırdığı söyleniyor – bulut depolama, akışlı TV, oyunlar ve daha fazlası gibi diğer hizmetleri içeren daha yüksek değerli bir aboneliğe dahil edebileceği bir şey. Amazon, podcast ağı Wondery’yi satın alarak podcast’e kendi yatırımını yaptı. Bu faktörler önümüzdeki birkaç yıl içinde devreye girerek bu tahmini ve Spotify’ın gelecekteki podcast dinleyiciliğinin büyümesini potansiyel olarak sekteye uğratabilir.

Bu arada, Apple’ın da kendi başına bir podcast abonelik hizmetini araştırdığı söyleniyor. Bu hizmet; bulut depolama, TV akışı, oyunlar ve daha fazlası gibi diğer hizmetleri içeren daha yüksek değerli bir aboneliğe dahil edebileceği bir şey olarak görülebilir. Bir yandan Amazon da podcast ağı Wondery’yi satın alarak podcast’e kendi yatırımını yapmış oldu. Bu faktörler önümüzdeki birkaç yıl içinde devreye girerek bu tahmini ve Spotify’ın gelecekteki podcast dinleyiciliğinin büyümesini potansiyel olarak sekteye uğratabilir.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *