Featured

Apple Podcast’te ‘Takip et’ dönemi

İlkan Akgül 11 Mart 2021 40 5


Background
share close

Son dönemde Spotify tarafından sınırları oldukça zorlanan Apple Podcast, ufak ama anlamlı bir değişikliğe gidiyor. Artık dinleyicilerden en sevdikleri şovlara “abone olmak” yerine “takip etmeleri” istenecek.

Değişikliği ilk bildiren portal olan Podnews, ‘abone ol’ terminolojisinin dinleyiciler için oldukça kafa karıştırıcı olduğunu söylüyor.

“Podcast dinlemeyen kişilerin %47’sinin, bir podcast’e “abone olmanın” paraya mal olacağını düşünüyor ve bu bir podcastin büyüme sürecinin temel taşı. Bugün, Apple, Spotify ve YouTube, podcast dinlerken en yaygın kullanılan üç hizmet ve ‘Abone ol’ kavramı, tam olarak hiçbirinde “otomatik olarak ücretsiz olarak indir “anlamına gelmiyor. Podcast yayıncılarının dillerini buna göre uyarlamaktan veya dinleyicilerin kafa karışıklığını gidermekten başka çareleri olmayacak.”

Tom Webster – Edison Research

Aslında pek çok haber kuruluşunun okuyucularını “abone olmaya” zorlamasıyla birlikte, insanların bu sözcüğü biraz para ile ilişkilendirmesi çok da şaşırtıcı değil. Değişiklik, bu ayın sonunda piyasaya sürülmesi planlanan iOS 14.5 ile dinleyenlere sunulacak.

Birçok iPhone kullanıcısı için varsayılan olan Podcast’ler uygulaması şimdilik ABD dinleyicileri için de en popüler seçim olarak göze çarpıyor. Apple’ın podcast dinleyici payı 2018’de %34 iken 2020’de %27.6’ya düştü ve Business Insider’ın eMarketeri kısa süre önce bu oranın da Spotify tarafından aşılacağını tahmin ettiğini açıklamıştı. Buna dair Podiolab olarak yayınladığımız geniş analize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu arada diğer uygulamalar benzer bir dile geçmişti. Podnews, Spotify ve Audible’ın “takip et” kullandığını, Stitcher’ın “+ takip” kullandığını ve Amazon Music’in “♡ takip et” kullandığını biliyoruz. Buna karşın Google Podcasts, Castbox, Overcast ve Castro hala “abone ol”un benzer varyasyonlarını kullanıyor.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *