• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Joe Rogan’ı Milyon Dolarlık Podcaster Yapan İki Özellik

Featured

Joe Rogan’ı Milyon Dolarlık Podcaster Yapan İki Özellik

İlkan Akgül 13 Mart 2021 29


Background
share close

Joe Rogan ve Stephen King…

İkisinin de kariyerleri baştan belirlenmemişti. Faturalarını ödeyebilmek için rastgele işler alıp farklı yerlerde çalıştılar. Her ikisi de sanatlarını erken yetişkinliklerinde geliştirdi ve içerik konusunda deli gibi bir üretime girdiler. Joe bugüne kadar 1615 bölüm, Stephen ise tam 62 adet roman yayınladı.

Stephen en zengin yazarlar arasında, Joe ise en yüksek ücretli podcaster.

Joe’nun başarısını analiz etmek için birkaç saat harcandığında ortaya oldukça şaşırtıcı şeyler çıkıyor. Çoğu çevrimiçi içerik oluşturucu için tutarlılık her şeyin başında geliyor. Ancak Joe’nun hikayesi, bu herkesin ortak tavsiyesine daha derin katmanlar ekliyor.

Kickboxer’dan Podcaster’a

Joe’nun yolculuğu başından beri net değildi. 1988’de stand-up komedyeni oldu ve kickboksa merak saldı. Faturalarını gazete dağıtarak, limuzin sürerek ve inşaat işleriyle uğraşarak ödemeye çalıştığını söyledi.

1995-2006 yılları arasında TV şovlarında yer aldı, stand-up komedisine devam etti ve UFC için yorumcu oldu. 2005 yılında ise kendisini turnede filme almak için iki tam zamanlı çalışanı işe aldı.

Kısacası Joe, podcast’e başlamadan önce bir sürü farklı işe sahipti. Joe Rogan Experience 24 Aralık 2009’da başladı. İlk yayınlarından birine bakarsanız, onun azılı bir acemi olduğunu görebilirsiniz.

Jon Stewart’la yaptığı bir podcast’te ise ilk günleri hakkında şunları söylüyor: “İlk bölümler berbattı. Ne yaptığımı bilmiyordum ve kimsenin dinlediğini düşünmemiştim. Sadece eğlence içindi.”

Komedi kariyeri ve TV şovları, Joe’nin konuşma kalitesine katkıda bulunurken, kariyer yolu hiçbir zaman net olmadı.

“İleriye dönük noktaları birleştiremezsiniz; onları yalnızca geriye bakarak bağlayabilirsiniz. Bu yüzden, noktaların geleceğinizde bir şekilde birleşeceğine güvenmelisiniz. “

Steve Jobs

Joe’nun noktaları da gelecekte birbiriyle bağlantılıydı. Günümüzde podcast şovu ayda 200 Milyon indirme alıyor. Podcast reklamcılığının fiyatlandırmasına bakarsak, 22 $ ile 50 $ BGBM arasında bir ücret arasında. Joe, yalnızca podcast reklamcılığına dayanarak yılda 53-120 Milyon $ arasında para kazanıyor.

Gerçek geliri ise, 8 Milyon aboneli YouTube kanalından da gelir elde ettiği için muhtemelen daha yüksek. Ayrıca Rogan, Spotify ile Yüz Milyon $’lık bir anlaşma imzaladı. Joe gerçekten de en yüksek ücretli podcaster.

Peki içeriğini kaliteli kılan ne?

Herhangi bir şeyde başarılı olmak için ön koşul, ısrarcı olmanız gerektiğidir. Birkaç yıl içinde bir yerde yavaşlamış ya da durmuş olsaydı, şu anda olduğu yere asla varamazdı.

Ancak 2009’da başlayıp beş, hatta on yıl boyunca Joe’nun gördüğü başarıyı görmeden devam eden birkaç yüz başka podcast yayıncısı olduğundan da oldukça emin olabiliriz.

Gösterisini çok başarılı kılan iki özellik: Cesaret ve merak.

Cesaret

1.600 bölümün konuk skalası komedyenlerden, savaşçılardan ve Elon Musk, Tim Ferriss, Sam Harris ve Rhonda Patrick gibi düşünürlere kadar uzanıyor.

Konuklarının ortak bir yanı varsa, o da Rogan’ın onları şöhrete göre değil, sempatiyle seçmesidir. Her konuşma, misafirlerini gerçekten anlamaya çalıştığı için küçük bir yolculuk gibi de gelebiliyor.

Genellikle diyaloglar şaşırtıcı yönlere kayıyor. Örneğin, Metallica’dan James Hetfield ile yapılan yayın heavy metalden çok arılar ve alkolizm hakkındaydı.

Buna karşın Rogan, zor sorular sormaktan ve tartışmalı konuları tartışmaktan da korkmuyor. Birisi sağlam argümanlar sunarsa, çok emin olduğu konulardaki duruşunu değiştirmesi de oldukça muhtemel.

Merak

Aynı fikirde olmayan bakış açılarını eğlendirmek, zamanımızın nadir bulunan bir armağanı ve buna daima süper ihtiyaç duyuluyor. Joe, Ben Shapiro ile yaptığı röportajda olduğu gibi, farklı düşünen birinin pozisyonuyla gerçekten de ilgileniyor.

Senaryosuz, ilgili, bazen saatlerce süren sohbetler misafirlerini açıyor. Rahatsızlık duymadan aynı fikirde olmayabileceğiniz bir atmosfer yaratıyor. Tartışmaları kişisel seviyeden ayırıp anlaşmazlıklarda bile ortak bir zemin bulmayı hedefliyor.

Medyanın sık sık kenara çekilip azarlandığı bir zamanda, bu açık fikirli anlar altın değerinde. Politik olarak Rogan, muhtemelen tavırlarını tayin etmesi zor olan birkaç tanınmış figürden biri.

Bu makale analiz edilirken Rogan, Yang’ın önerdiği koşulsuz temel geliri, esrarı yasallaştırmayı ve aynı cinsiyetten çiftler için evlilik yapmayı da savunuyor. Kendisini sol görüşlü Senatör Bernie Sanders’ın destekçisi olarak tanıttı. Öte yandan, yüksek vergilerden şikayet ediyor ve transseksüel aktivistlere de düşman.

Joe kesinlikle mükemmel değil ve insanların katılmadığı bakış açıları var. Ancak cesareti ve merakı, milyonlarca insanın duymak istediği bölümleri üretmesine de yardımcı oluyor.

İlkan Akgül tarafından çevrilen bu yazının orijinalini okumak için tıklayın.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *