• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Spotify, Podcast Keşif Servisi Podz’u Satın Aldı

Featured

Spotify, Podcast Keşif Servisi Podz’u Satın Aldı

İlkan Akgül 18 Haziran 2021 47


Background
share close

Spotify, podcast’lerin önizleme kliplerini oluşturan bir girişim olan Podz’u satın aldığını duyurdu. TheVerge, podcast yayıncılarının klipleri manuel olarak oluşturmak için kullanabileceği diğer hizmetlerden farklı olarak, Podz’un 100.000 saatin üzerinde ses üzerinde eğitilmiş makine öğrenimini kullanarak bölümlerden önemli anları bulma sürecini otomatikleştirdiğini de söylüyor.

Satın alma, podcast keşfini iyileştirmey ve kullanıcıların ekstra podcast bölümleri yerine kısa kliplere göz atmalarını sağlamayı amaçlıyor. Spotify, bunun “dinleyicilerin dinlemek istedikleri içeriği bulmasını, içerik oluşturucuların keşfedilmesini ve bir hayran kitlesi oluşturmasını” kolaylaştıracağını söylüyor.

Satın alma, Spotify’ın belirli podcastlerin içeriklerine erişim için ücret almalarına izin vereceği abonelik duyurusunu beraberinde getiriyor. Spotify, abonelik gelirindeki %5’lik kesintiyi 2023’e kadar almayı planlamıyor olsa da, sonunda dinleyicilerini mümkün olduğunca çok podcast bulmaya ve bunlara abone olmaya teşvik etmek için doğrudan teşvik etmiş olacak. Özellikle de Apple Podcast’lerin bu hafta başlatılan kendi uygulama içi abonelikleriyle rekabet ettiği için bu hamle oldukça önemli diyebiliriz.

Spotify, Podz teknolojisini platformuna entegre etmeyi planladığını ve sonuçların bir kısmının yıl sonundan önce dışarıya açık hale geleceğini söyledi.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *