• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Kaynak ve Rehberler
  • keyboard_arrow_right İklim Krizi ve Nasıl Savaşacağımızla İlgili En İyi 6 İngilizce Podcast

Featured

İklim Krizi ve Nasıl Savaşacağımızla İlgili En İyi 6 İngilizce Podcast

İlkan Akgül 3 Ağustos 2021 403


Background
share close

Kendim dahil tanıdığım herkes, özellikel son zamanlarda sürekli olarak dinlemek için yeni podcast’ler arıyor. İklim değişikliği hakkında hem eğlenceli hem de bilgilendirici olan altı harika podcasti sizler için derledik.

America Adapts

America Adapts, iklim değişikliğine uyum uzmanı Doug Parsons tarafından sunuluyor. Parson her bölümde bilim insanları, gazeteciler, aktivistler, politika yapıcılar ve iklim kahramanlarıyla birlikte iklim değişikliğine uyum sağlamanın zorlukları hakkında konuşuyor ve halihazırda işe yaradığına inandıkları yaklaşımları tartışıyor.

Podcast, adından da anlaşılacağı gibi, ABD’ye ve ülkenin iklim değişikliğiyle mücadele yolculuğuna odaklanıyor, ancak dünyadaki herkes için çok bilgilendirici ve ilham verici bir yönünün olduğunu belirtmekte fayda var.

Örneğin Doug Parsons’ın kadınlar, LGBTQ+ bireyler ve farklı ırktan insanlarla iklim değişikliğiyle mücadele konusunda bir belediye binası toplantısına katıldığı muhteşem bir örnek bölüm var. Irkçılık ve çevresel çöküş arasındaki ilişkiyi öğrenmek için kendisi Africatown’a gidiyor ve iklim değişikliğine bağlı felaketlerden kaçan mültecilere de hizmet veren bir protesto topluluğuyla konuşuyor.

İklim değişikliğine karşı savaşın ön saflarında yer almasına rağmen ana akım medyada görünmeyen insanlardan haber almak için harika bir bölüm diyebiliriz.

Climate Cash

Climate Cash, Dünya Yaban Hayatı Vakfı’nın Avustralya şubesi tarafından hazırlanan üç bölümlük bir podcast dizisi. Vakfın Koruma Direktörü Dr. Gilly Llewellyn, kamu ve özel sektör uzmanları, toplum liderleri ve hükümet çalışanları ile iklim değişikliğinin Güney Doğu Asya ve Pasifik bölgesine yönelik oluşturduğu tehditler hakkında konuşuyor. Ayrıca Avustralya’nın iklim çöküşünün olumsuz sonuçlarını tersine çevirmek için neler yapabileceği de programda tartışılıyor. Programa ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Climate Conversations

Climate Conversations, MIT Climate tarafından üretilen bir podcast yayını. MIT Climate, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün üniversite genelinde iklim değişikliği konusunda yapılan tüm bilimsel çalışmaların merkezi ve burayı “dünya çapında tartışma ve öğrenme yeri” olarak tanımlıyorlar.

Dünyada iklim krizine dair neler olup bittiğini bilimsel bir bakış açısıyla bilmek istiyorsanız, Climate Conservations her şeyi sizler için anlaşılabilir kılıyor.

Climate Cast

Kısa ve bilgilendirici iklim değişikliği hikayeleri için NPR’nin Climate Cast’i tam da bu konu için biçilmiş bir kaftan. Güne ve konuklara bağlı olarak, bölümlerin süresi beş dakikadan bir saate kadar çıkıyor, bu nedenle sabahları dişlerinizi fırçalıyor olsanız da, uzun süredir çalışıyor olsanız da bu podcastte her zaman dinleyecek bir şeyiniz var!

Costing the Earth

Costing the Earth, iklim değişikliğiyle ilgili bir BBC podcast’i. Programın sözüyle, podcast “insanın çevre üzerindeki etkisine ve [çevrenin] nasıl tepki verdiğini” irdeliyor. Kum tepeleri üzerinde golf sahaları inşa etmekten iklim değişikliklerinin insan ve hayvan verimliliği üzerindeki etkilerine kadar çok çeşitli konuları kapsayan podcastin en sevilen şeyi, yaygın olarak kabul edilen popüler iklim değişikliği “eğilimlerine” meydan okumaları. Örneğin, ‘Plastikfobi’ bölümünde, sunucu Tom Heap uzmanlarla plastiğin popüler söylemin göründüğü kadar kötü olup olmadığı hakkında konuşuyor.

Mothers of Invention

Bu podcast, dünya çapında iklim çöküşüne karşı harekete geçen feministleri irdeliyor. İrlanda’nın ilk kadın başkanı Mary Robinson ve komedyen Maeve Higgins’in ev sahipliğinde düzenlenen Mothers of Invention, eğlenceli, bilgilendirici ve ilham verici.

Her bölümde Kenya’nın eski çevre bakanı Judy Wakhungu ve muhteşem eko-feminist yazar, aktivist, bilimsel danışman, gıda egemenliği savunucusu ve tohum koruyucusu Vandana Shiva gibi sert iklim kahramanlarıyla konuşulan podcasti mutlaka öneriyoruz.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *