Featured

Facebook’un Podcaste İlgisi Azalıyor

İlkan Akgül 17 Nisan 2022 69


Background
share close

Los Angeles Times’ta yayınlanan bir habere göre, podcast özelliğini duyurduktan yaklaşık bir yıl sonra Facebook’un podcastlere karşı olan ilgisi azalıyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında Facebook, sektördeki birçok büyük oyuncunun hareketli olduğu bir dönemde canlı ses odaları ve ABD’deki kullanıcılara podcastler için yeni özellikler duyurmuştu. Ardından şirket, içerik üreticileriyle çeşitli anlaşmalar imzalayarak endüstrinin en büyük ABD konferanslarından biri olan Podcast Movement’a sponsor bile olmuştu. Ancak bu sponsorluktan sonra Mart ayında konferansın yan etkinliğine sponsor dahi olmadı ve etkinliğin katılımcı listesine göre tek bir kişi bile göndermediğini belirtmek gerekir.

Facebook’un sponsoru olduğu Podcast Movement

Ancak bu gelişmelerden yaklaşık bir yıl sonra sektör yöneticilerine göre Facebook, podcast işbirliği yaptıklarıyla gerçekleştirdiği görüşmelerde metaverse ve online alışverişteki gelişmeleri çok daha fazla öne çıkarıyor.

Platformun podcaste karşı azalan ilgisi, platformun ölçeğinin büyüklüğü potansiyel kitle ve daha fazla reklam geliri ihtimali düşünüldüğünde, sektördeki büyük oyuncular için hayal kırıklığı yaratıyor. Şirket dikkatini metaverse ve kısa video projelerine yöneltmeye kararlı.

Facebook’un bir sözcüsü, şirketin reels ve feed gibi öncelik verilen özellikler üzerinde çalışmalarını hızlandırmasına rağmen hala podcast üzerinde çalışıldığını aktarıyor ancak geçen zaman içerisinde major haberlerin gelmemesi ise insanlarda bir soru işareti yaratıyor.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *