• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Podcast dinleyicilerinin sayısı ciddi oranda artıyor!

Featured

Podcast dinleyicilerinin sayısı ciddi oranda artıyor!

podiolab 18 Mayıs 2022 135


Background
share close

Nielsen, Podcasting Today raporunun üçüncü kısmını yayınladı. Kitle ölçümlemesinde dünyanın önde gelen kurumlarından olan Nielsen, bu raporunda podcast dinleyici kitlelerinin ve podcast içeriklerinin çok ciddi oranlarda arttığını belirtiyor.

Raporun verilerine göre podcast şovları ve bölümleri son iki yılda yüzde 200 arttı. (Şovlar 2 milyon, bölümler ise 92 milyon).

Günlük podcast dinleyicilerinin yüzde 50’si iki yıl öncesine nazaran daha sık podcast dinliyor ve daha fazla podcast şovunu takip ediyor, bu da mevcut ivmenin devam edeceğini ve bu sayıların daha da artacağını müjdeliyor.

Rapordaki bir diğer bulguya göre, podcast dinleyicilerinin çoğu önümüzdeki bir yıl içerisine yeni bir teknolojik ürünü veya araç satın almayı planlıyor, yüzde 88’i ise yeni bir markayı tercih etmeye açık. Bu da podcast dinleyicilerini markalar için çekici reklam kitleleri olarak konumlandırıyor.

Nielsen’in bir diğer raporu olan Podcast Ad Effectiveness (Podcast Reklam Etkinliği), podcast reklamlarının marka hatırlatma oranını yüzde 71 olarak bulmuştu. Aynı raporda dinleyicilerin yüzde 56’sının podcast sunucusu tarafından okunan reklamlara daha çok dikkat ettikleri belirtilmişti.

Podcast’ler hiç olmadığı kadar fazla yeni dinleyiciyi kendine çekiyor!

Podcasting Today raporuna göre, 2018 yılından bu yana ABD’de podcast dinleyici kitlesi tabanı yüzde 40 büyüdü. Tüm veriler, podcast’i reklamverenler açısından çekici kılıyor, zira podcast’ler hem mevcut tüketiciler hem de yeni müşterilere erişmek için etkili bir mecra olarak tanımlanıyor.

Nielsen’in 2022 Yıllık Pazarlama Raporu da Kuzey Amerika’daki pazarlamacıların yüzde 56’sının önümüzdeki yıl podcast harcamalarını artırmayı planladıklarını belirtiyordu.

Pazarlamacıların yüzde 15’i, bu bir yıl içerisinde podcast harcamalarını yüzde 50’nin üzerinde artıracaklarını ifade ettiler.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *