• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Podfresh, Antalya’da muhteşem katılımcılarla buluştu!

Featured

Podfresh, Antalya’da muhteşem katılımcılarla buluştu!

podiolab 19 Mayıs 2022 166


Background
share close

Podfresh’in Friedrich Ebert Stiftung desteğiyle ücretsiz düzenlediği Gazeteciler İçin Podcast Atölyesi’nin üçüncü ayağı, 14 Mayıs Cumartesi günü Antalya’da gerçekleşti.

Gazetecilerin, akademisyenlerin, iletişim öğrencilerinin ve iletişim sektörü çalışanlarının katıldığı atölyede Podfresh editörü Ayça Han, akademisyen Orhan Şener ile Podfresh kurucu ortakları Uraz Kaspar ve İlkan Akgül eğitmen olarak yer aldılar.

‘Podcast dinlemek de podcast üretmek kadar önemli’

Uraz Kaspar eğitimin ilk bölümünde katılımcılarla podcast tüketim alışkanlıkları üzerine konuştu. Kaspar, ilk etapta yapılması gerekenin, podcast’in nasıl üretileceğinden ziyade nasıl tüketileceğine odaklanmak olduğunu belirtti.

Kaspar, pandemi dönemiyle birlikte insanların bir şeyler anlatma isteğinin arttığını ve bu isteğin podcast’e de yansıdığının altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar ‘Evdeyiz bari bir şeyler üretelim’ dediler ve hem Türkiye’de hem de dünyada podcast üretimleri inanılmaz arttı. Podcast dinlemeyen ama podcast üreten insanlar türemeye başladı ki bu çok büyük bir handikap. Dinlemediğimiz, tüketicisi olmadığımız bir formatın üreticisi olma ihtimalimiz bence çok fazla yok.”

‘Podcast dinlerken aklımızı aktif olarak kullanıyoruz’

Orhan Şener de globalden ve Türkiye’den dinleyici profili verileri paylaşarak şunları söyledi:

“Podcast dinleyici verilerindeki en büyük farkı eğitim düzeyinde görebilirsiniz. Eğitim seviyesi arttıkça podcast tüketim oranı da artıyor. Neden? Podcast aslında pasif tüketiliyor gibi geliyor, evet elimizi ayağımızı kullanmıyoruz ama aklımızı aktif olarak kullanmamız gerekiyor televizyonun aksine. Televizyon pasif tüketime hizmet verir, açık oturum vb. bir şey olmadığı müddetçe ekranda dönmesinde bir sakınca yoktur ama podcast’i bu şekilde tüketemezsiniz. Cuma akşamı arkadaşlarınızla buluşup podcast dinlemeniz pek olası değil, bir kitap kadar olmasa da konsantrasyon gerekiyor.”

‘Podcast isimlerinizin uzunluğuna dikkat etmelisiniz’

İlkan Akgül ise konsept geliştirme süreçlerinden bahsederek katılımcılara bazı tavsiyelerde bulundu. Podcast adı ve kapak görsellerinin ilk izlenim için çok önemli olduğunu vurgulayan Akgül, şöyle devam etti:

“Bazı podcaster’lar, podcast şovlarına kendi isimleri koymak gibi bir hataya düşebiliyorlar. Çoğunluğun tanıdığı biri değilseniz, mümkünse kendi isminizi kullanmayın. İsim uzunluğunu seçerken de, altı-yedi kelimelik isimler görüyoruz bazen. Bu algoritma için de uzun ama diyelim ki podcast’inize belli bir reklam bütçesi ayıracaksınız ve Facebook’tan reklam vereceksiniz. Facebook, içerisinde çok fazla yazı ve uzun metinler olan görselli reklamları çıkmıyor ya da çok az kişiye ulaştırıyor. Bu çok büyük bir dezavantaj. Mümkünse üç ya da dört kelimelik bir isim bulmak çok önemli.”

Katılımcılar ilk podcast’lerini kaydettiler!

Atölyenin ikinci bölümünde ise katılımcılar, eğitmenlerden aldıkları bilgileri kullanarak ilk podcast konseptlerini geliştirdiler. 

Antalya’nın meşhur yemeklerinden piyazın konu alındığı podcast’lerini tasarlayan ve sunan katılımcılar, şovlarına şu isimleri verdiler:

  • Piyaz Meselesi: Antalya Ustaları Anlatıyor
  • Diyar-ı Piyaz: Antalya’dan Gurme Sesler
  • Bir Piyaz Meselesi
  • Piyaza Gel

Katılımcılar son olarak tasarladıkları şovların ilk bölümlerini kaydettiler.

Erdem DuruDoktorant, Araştırmacı / Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

‘Bu tarz eğitimlerin buraya ulaşması çok zor’

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Doktorant-Araştırmacı olan Erdem Duru, eğitimdeki öneriler ve kişisel merakı doğrultusunda daha sıkı bir içerik takipçisi olacağını düşündüğünü belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bahsetmek istediğim bir diğer konu da şu: Antalya her ne kadar büyükşehir olarak geçse de bir taşra kenti ve bu tarz eğitimlerin buraya ulaşması ne yazık ki çok zor oluyor. Bu anlamda buradaki eğitim çok kıymetliydi, açmaza girmiş yerel medyanın ne yapabileceği konusunda bize yol gösterici olduğunu düşünüyorum. Diğer yandan eğitimin metodunu çok beğendim. Geleneksel eğitim kalıbının uzağında, daha interaktif bir eğitimdi. Hocalarımıza ve Podfresh ekibine çok teşekkür ediyorum.”

Yurdagül Şimşek, Gazeteci

‘Gazeteciler farklı alanlarda neler yapabilir?’

Mesleğe 1989 yılında başlayan gazeteci Yurdagül Şimşek, podcast’in hayatında çok yeni olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Böyle bir eğitimin verileceğini Çağdaş Gazeteciler Derneği yönetimi paylaşınca çok heyecanlandım çünkü yeni ve gençlerin daha çok var olduğu bir mecra. Bu eğitime gençleri tanımak, hangi mecralarda neler yaptıklarını görmek, merkez medya kalmadığı için gazetecilerin farklı alanlarda neler üretebileceklerini öğrenmek, iyi bir podcast dinleyicisi olmak adına katıldım ve her şeyden önce çok eğlendim. Çok eğlenceli bir anlatım dili ve deneyim. Klasik bir konferans takibi gibi değil, karşılıklı etkileşim içerisinde. Sonunda yaptığımız podcast denemesi de muhteşemdi, çok eğlendim ve çok öğrendim. Tüm Podfresh ekibine teşekkür ediyorum.”

Ayça Ordu, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü öğrencisi

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisi Ayça Ordu, atölyenin kendisi için çok yararlı olduğunu ifade etti:

“Daha önce bir podcast dinleyicisiydim fakat bu atölyede işin arka planını öğrenmenin, beni dinleyici olarak da geliştirdiğini düşünüyorum. Podcast’in yapım dinamiklerini öğrenmek çok önemli ve keyifli bir deneyimdi, burada podcast yapmak da öyle. Tüm ekibe teşekkür ediyorum.”

Seher Özen Karadeniz, İletişim Danışmanı

İletişim Danışmanı Seher Özen Karadeniz, podcast dinlemeye pandemi döneminde başladığını ancak üretim aşamasında nelere ihtiyaç duyulduğunu bilmediğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu etkinliğe de bunu öğrenmek için geldim, bu anlamda bir üretim yapmak ya da birilerinin bu mecraya yönlendirmek için bilmek gerekiyordu. İletişim danışmanlığı yaptığım birkaç firma var ve bu firmaların, podcast’i kullanabilecekleri fikirler de geliştirdim. Benim beklentime çok hizmet eden bir eğitimdi, hocalarımız kısa zamanda olabilecek en verimli bilgileri paylaştılar. Sıcak, cana yakın ve çözümcül bir ekiple birlikte çalıştık ve biz bile sonunda yaptığımız podcast üretimi ile kendimize şaşırdık.”

Nagihan Ünlü Karataş, Doktora Öğrencisi – Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Anabilim Dalı

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’de doktora öğrencisi olan Nagihan Ünlü Karataş, atölyeye dair düşüncelerini şöyle anlattı:

“Eğitime katılmadan önce sadece bir podcast dinleyicisiydim, eğitimden sonra ise bir podcast üreticisi adayı olduğumu düşünüyorum. Podcast üretmek isteyen öğrenci arkadaşlarımın podcast üretimlerine destek olabileceğim ve kesinlikle daha iyi bir podcast dinleyicisi olacağım.”

Erdem Güner, Antalya Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şube Başkanı

Gazeteciler için gelir modeli!

Antalya Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şube Başkanı Erdem Güner, yaklaşık 80 üyelerinin olduğunu ve bu üyelerin çoğunun işsiz gazeteciler olduğunu belirtti.

Uzun süredir de sektördeki işsizliğe çözüm sağlayabilecek farklı gelir modelleri üzerine düşündüklerini ifade eden Güner, şu sözlerle devam etti:

“Bizim gibi insanlara rehberlik yapabilecek Podfresh gibi bir ekibin ışığında içimize biraz kıpırtı geldi açıkçası, bu bizim için son derece önemli. Podcast’in ufku bugün bizim için biraz daha genişledi. Sadece gazetecilik için değil, bir anlatı formu olarak da çok farklı konseptlerde işlenebilecek bir teknik. Podcast’in yayıncılık tarihindeki güncel konumu da ilginç bir bilgi oldu, çok umut vadeden, bugün başlanırsa çok uygun bir zaman olacağı gibi daha önce düşünemediğimiz bir takım şeyler öğrendik. Burada nasıl vakit geçirdiğimizle ilgili de: 6-7 saat süren bir çalışma için son derece eğlenceli, zevk alarak tamamladık. Sunum yapan arkadaşlar son derece enerjik, insanları hiç esnetmeden, soru sormamıza fırsat vererek, katkı yapmamıza imkan vererek çok verimli bir gün geçirmemize neden oldular. Umarım bizler burada öğrendiklerimizi aktaracağız, arkadaşlar da faydalanırlar diye ümit ediyorum. Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

Gazeteciler İçin Podcast Atölyesi’nin son durağı Diyarbakır!

Podfresh’in Friedrich Ebert Stiftung desteğiyle ücretsiz düzenlediği “Gazeteciler İçin Podcast Atölyesi”nin son buluşması, 28 Mayıs Cumartesi günü Diyarbakır’da gerçekleşecek 🎙️🧡

Podcast’in ne olduğunu öğrenmek istiyor ya da podcast yapmak için bir yol göstericiye ihtiyaç duyuyorsanız bu atölye sizin için:

Türkiye’nin ilk ve en büyük sesli içerik ajansı Podfresh, Diyarbakır’a geliyor!

Diyarbakır’da yaşayan gazeteciler, STK’lar ve akademisyenler için düzenlenen “Gazeteciler İçin Podcast Atölyesi”, 28 Mayıs Cumartesi günü 09:30-15:00 saatleri arasında Diyarbakır Barosu Konferans Salonu’nda yapılacak.

Atölyede gazeteci Beril Eski, Aykut İbrişim, Uraz Kaspar, İlkan Akgül ile Podfresh editörü Ayça Han eğitmen olarak yer alacaklar.

Atölyeye başvurmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *