• Home
 • keyboard_arrow_right Featured
 • keyboard_arrow_right Podcast’inizi tanıtmak için uygulayabileceğiniz yedi yöntem

Featured

Podcast’inizi tanıtmak için uygulayabileceğiniz yedi yöntem

Ayça han 5 Eylül 2022 159


Background
share close

Podcast tanıtımı, dinleyici kitlesi oluşturmak için gerekli fakat en etkili yöntemler genellikle geleneksel pazarlama taktiklerinden biraz farklı.

Bu rehberde yedi farklı podcast tanıtım yöntemini ele alacağız, böylece etki alanınızı genişletebilir ve doğru dinleyicileri çekebilirsiniz.

1- Sağlam bir temel atın

Sağlam bir temeli yoksa, en iyi podcast pazarlaması bile başarısız olabilir. Bu adımlarla başlamak, başarılı podcast tanıtımı için çok önemlidir.

Hedef kitlenizi iyi tanıyın

İyi bir podcast içeriği oluşturmanın yolu, hedef kitleyi iyi tanımaktan geçer.

Aşağıdaki sorular, hedef kitlenizin seveceği podcast içerikleri oluşturmanızda yardımcı olabilir:

 • Dinleyicilerim için hangi sorunu çözmek istiyorum?
 • İçeriğimi öne çıkarmak için odağımı nasıl daraltabilirim?
 • Dinleyicilerim internette en çok nerede vakit geçiriyor?

Kime ulaşmak istediğinizi bilirseniz, kaynaklarınızı doğru yere harcayabilirsiniz.

Mevcut kitlenizden yararlanın

Halihazırda bazı dinleyicileriniz varsa, onlardan şovunuzu yaymalarını isteyin. Birkaç sadık dinleyici bile erişiminizi genişletmenize oldukça yardımcı olacaktır.

Podcast bölümlerinize harekete geçirici bir mesaj ekleyin ve dinleyicilerden feedback vermelerini isteyin.

Ayrıca dinleyicilerinizden bölümlerinizi sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını ve çekiliş veya ücretsiz materyaller gibi bir teşvikler eklemelerini isteyebilirsiniz.

Podcast dizinlerine gönderin

Podcast’inizi insanların görebileceği yerlere eklemeyi unutmayın!

RSS feed’inizi Apple Podcasts, Spotify ve Google Podcasts gibi en popüler dizinlere gönderdiğinizden emin olun.

2- İçeriğinizi daha erişilebilir hale getirin

Bölüm başlıkları, podcast yayınlarının bulunabilirliğinde ve başarısında önemli bir rol oynuyor. İçerik hazırlarken gösterilen özen ve çaba, başlık oluşturulurken de uygulanmalıdır. İyi düşünülmüş bir bölüm başlığı ile yayınlarınızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkarılan bir podcast bölümünün, kötü belirlenmiş bir başlık nedeniyle listelerde geriye düşmesi oldukça normal.

Bölüm başlıklarını açıklayıcı yapın

Bölümün başlığını, podcast’inizi kaydetmeden önce bölümün temasına göre belirleyin. Böylece yayını kaydedip her şeyi tamamladığınızda son defa kontrol edip uyum sorunu var mı yok mu diye bakabilirsiniz.

Her bölümünüzde, içeriğinizi açıkça tanımlayan benzersiz ve akılda kalıcı bir başlık koymaya özen gösterin. Başlığa bölümün konusuyla ilişkili bir anahtar kelime veya kelime öbeği yerleştirmeye çalışın.

🆇 “Akıllı Köpek Podcast: Bölüm#15

✅ “Yavru köpeğinizi altı haftada nasıl eğitirsiniz?” 

Podcast’inizin her bölümüne açıklama ekleyin

Podcast açıklamaları esasen, ses dosyası ve bölüm grafiklerinin yanı sıra barındırma platformuna yüklediğiniz podcast bölümünün yazılı bir açıklamasıdır. Bölüm, konuklar ve kaynaklara verilen bağlantılar hakkında bilgileri içerebilirler.

Bölümü özetle

Podcast açıklamaları her bölümü özetler; podcast’e, bölüme ve konuya giriş niteliğindedir. 

Potansiyel dinleyiciler, podcast’teki konuyu, temayı veya bilgileri bilmek isterler. Özellikle dinlemek isteyip istemediklerine karar vermek için podcast açıklamalarını tararlar. Podcast açıklamalarındaki bölüm özeti, dinleyicilere bölümün hızlı bir özetini sunar ve işlerini kolaylaştırır.

Nasıl yapılır?

 • Podcast’inizin temasını ve dinleyici için neden önemli olduğunu kısaca açıklayın.
 • Bölüm sırasında değindiğiniz ana noktaları madde madde işaretli bir listede veya kısa paragraflarda ele alın. Dinleyicilerin bölümün ne hakkında olduğunu bilebilmeleri adına “Ne keşfedeceksiniz” veya “Bu bölümde” başlıklı bir bölüm oluşturun.
 • Hedef kitlenize önbilgi sağlamak için konuğunuzun (veya kendinizin!) kısa bir biyografisini ekleyin.

Özetin, podcast’in çok uzun bir açıklaması olması gerekmez, ancak ana temayı ifade edecek uzunlukta olması gerekir.

Bölüm transkriptleri oluşturun

Bölümünüzün yazılı versiyonu düşündüğünüzden çok daha önemli. İşin içine teknik girdiğinde, dinleyicilerin sizleri SEO aracılığıyla bulması ihtimalini görmezden gelmemek gerek. Birtakım araçlar kullanarak değerli bir yatırım aracı olarak SEO’nun gücünü kullanabilirsiniz.

Elinizdeki hazır transkriptler sosyal medyadaki paylaşımlarınızı da oldukça kolaylaştırır. Yani podcast’inizin blog ya da web sitesine mutlaka transkriptleri eklemelisiniz.

Podcast transkriptleri ayrıca, içeriğinizi işitme güçlüğü çeken dinleyiciler için daha erişilebilir hale getirecektir.

3- Sosyal medyanın gücünden yararlanın

Dinleyici kitlenizi genişletmek ve yayınlarınızı daha fazla kişiye ulaştırmak için sosyal medya kanallarını etkin şekilde kullanmak oldukça kritik.

Yayınlarınızı tanıtmak ve daha önce yayınınızı dinlememiş kişilerin ilgisini çekmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler var. 

Doğru platformu seçin

Dinleyicilerinizin en çok hangi sosyal medya platformlarını kullandıklarını öğrenin.

Daha genç bir kitleniz varsa, muhtemelen Instagram, Twitter, Snapchat ve TikTok kullanıyorlardır. Profesyonellere yönelik bir podcast’iniz varsa, LinkedIn’e daha fazla odaklanmanız akıllıca olabilir.

Dinleyicilerinizin hangi araçları kullandığını daha iyi anlamak için program notlarınızda çevrimiçi bir ankete link verebilirsiniz.

Hangi kanalı seçerseniz seçin, ihtiyaç duydukları içerik türü hakkında daha fazla bilgi edinmek için takipçilerinizle aktif olarak etkileşime geçmelisiniz.

YouTube’a koymak için podcast’inizin video kliplerini oluşturun

2021 itibariyle, podcast dinleyicilerinin yüzde 18’i podcast’leri dinlemek için en sık YouTube’u kullandıklarını söylüyor.

YouTube kanalınızda yayınlamak üzere klipler oluşturmak için podcast kaydederken video da kaydetmenizi öneriyoruz.

Kısa YouTube video klipleri, SEO’ya uygun içerik üretmenin ve podcast’inize veya web sitenize trafik çekmenin iyi yollarından biri olabilir.

Ayrıca yorumlar üzerinden dinleyicilerle etkileşime geçebilir ve içeriğiniz hakkında gerçek zamanlı geri bildirim alabilirsiniz.

💥 Onaranlar Kulübü‘nün Hope Alkazar atölyesinde kaydettiği Onaran Podcast‘in video çekimini buradan izleyebilirsiniz.

Audiogram paylaşın

Podcast yayınlarınız için Headliner adlı program ile kısa video klipler hazırlayarak sosyal medya kanallarında görünürlüğünüzü artırmanız ve daha fazla dinleyiciye erişmeniz mümkün.

Podcast yayınlarınız içerisinden seçip kısa MP3’ler haline getirdiğiniz mini ses kliplerini uygulamaya yerleştirerek videolar oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede şovunuzun en çarpıcı kısımlarını seçerek sesin üzerine dilerseniz yayıncının, dilerseniz konukların fotoğraflarını ve bölümde konuşulan vurucu alıntıları yerleştirebiliyorsunuz.

Podcast yayınlarının en büyük dezavantajı, sesli kaydın içerisindeki ilgi çekici yeri dinlemeden bilemiyor olmanız. Bu nedenle sizi dinleyecek olanlar için önceden teaser tadında kısa klipler oluşturmanız hem yayınlarınıza olan ilgiyi artıracaktır hem de farklı kanallardaki paylaşım oranlarınızı etkileyecektir.

Headliner belirlediğiniz ses dosyasını oynatırken arka planda sizin seçtiğiniz bir görseli yerleştirir, üzerine sizin tercih edebileceğiniz, hareketli ekolayzır görüntüsü eklemenize olanak sağlar.  Hatta dilerseniz ses dosyasındaki konuşmaların transkriptini çıkararak altyazı olarak görüntüye yerleştirir. Böylece sesli dosyanız görsel olarak da ilgi çekici bir hale gelir.

💥 Headliner’da video kliplerin nasıl hazırlandığını buradan izleyebilirsiniz.

4- Diğer podcast yayıncıları ile işbirlikleri yapın

Podcast dinleyicilerinin yaklaşık yüzde 66’sı kulaktan kulağa öneriler yoluyla yeni içerik buluyor. Şovunuzu yaymak için ağ oluşturmanın başka yolları da var:

Forumlar ve çevrimiçi gruplar

Bazen podcast’inizi tanıtmak, bir yere kadar bilgi ve uzmanlığı ücretsiz olarak vermek anlamına da gelebilir.

Bilginizle cömert olmak, potansiyel dinleyicilerin, başka neler söyleyeceğinizi görmeleri için podcast’inizi dinlemeye teşvik eder.

Niş alanınızdaki trendleri takip edin ve düşüncelerinizi çevrimiçi gruplar ve forumlarda paylaşın.

Diğer podcast yayıncılarıyla çapraz etkileşim kurun

Tanıdığınız podcast yayıncılarından, yayınlarında sizden bahsetmelerini isteyin.

Elbette sizin programınızın dinleyicileri ile aynı demografik yapıya sahip, tanımadığınız bir yayıncıya da karşılıklı olarak yapmak üzere bu rica ile gidebilirsiniz.

Bu çapraz etkileşim, podcast’inizi yeni bir kitlenin önüne çıkarmanın en iyi yollarından biri.

Influencer pazarlamasından yararlanın

Ortaklık kuracağınız influencer’lar, içeriklerinizi kendi takipçilerine  yayarak daha geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar.

Sizden daha geniş bir takipçi kitlesine sahip ancak benzer bir hedef kitleye sahip bir influencer bulmanızda fayda var.

5- Podcast yayınınız için web sitesi oluşturun

Podcast’inizin kendisine ait bir web sitesine sahip olması arama motoru optimizasyonunuzu güçlendirir ve ilgili aramalarda üst sıralarda yer almanızı sağlar.

James Cridland ve Sam Sethi’nin hazırlayıp sunduğu Podland şovunun web sitesini buradan inceleyebilirsiniz.

Sesi yazıyla, yazıyı da sesle beslemek güçlü bir çapraz etkileşim taktiğidir.

Her yeni bölüm yüklediğinizde web sitenizde bir blog yazısı oluşturun ve o bölümün konusuyla ilgili bir anahtar kelime bulun.

Ardından, bu anahtar kelimeyi aşağıdaki yerlere serpin:

 • gönderinin H1 başlığı
 • bazı H2, H3, H4 alt başlıkları
 • ALT açıklamaları
 • gönderinin meta açıklaması
 • içeriğin geneline ama abartmadan

Web sitesi oluşturmak için PodPage gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. PodPage üzerinden nasıl web sitesi oluşturacağınızı öğrenmek için Podiolab’in yazısına göz atın.

6- Bir podcast bülteni oluşturun

E-posta haber bültenleri, pazarlama kampanyaları içerisinde en yüksek dönüşüm oranına sahip iletişim kanallarındandır.

Podcast sadece ses kaydı alıp yayınlama ile işin içinden çıkabileceğimiz bir tüketim formatı değil. Dinleyicilerinizle bağlantı kurabilmeniz için onlarla doğrudan bir etkileşim yollarından biri de mail bültenleri. Eğer sizi takip eden insanların e-mail’lerine sahipseniz, artık sizi onlardan hiç kimse ayıramaz!

E-posta listenizi oluşturmak için bir açılış sayfası yapın

Açılış sayfaları web siteniz bünyesinde yer alan bağımsız ve özel sayfalardır.

Bu sayfalar, e-posta listenizi oluşturmanıza veya abone edinmenize yardımcı olurlar.

Açılış sayfanız şunları içermelidir:

 • net bir başlık
 • podcast’inizin amacını tanımlayan 2-3 paragraf
 • son bölümler
 • pozitif dinleyici yorumları
 • belli başlı platformlarda podcast’lerinize abone olabilecekleri linkler

Bülteninizin sonuna linkler ekleyin

E-postanızın sonuna, insanların içeriğinizi bulmasını ve sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırmak için birkaç link ekleyin.

Sosyal medya hesaplarınızı, abone ol linklerini ve e-posta adresinizi ekleyin.

Örnek olarak Podnews e-posta bülteni:

7- Mümkün olan her mecrada verilerinizi inceleyin

Rakamlara bakmadan bir içerik pazarlama çabasının etkili olup olmadığını belirlemek zor.

E-posta pazarlama araçları, sosyal medya ve hosting hizmetlerinin tümü, trafiği ve dönüşüm oranlarını ölçmenize yardımcı olacak verilere sahiptir.

Basit bir tablo oluşturmak bile, hangi pazarlama yöntemlerinin zaman ayırmaya değer olduğunu görmenize yardımcı olabilir.

Ve unutmayın, etkili podcast pazarlaması her zaman harika bir podcast ile başlar.

Podcast’iniz yeterince iyi değilse tüm bu pazarlama faaliyetleri istediğiniz sonuçlara ulaşmanız için yeterli olmayacaktır.

Kaynak 1Kaynak 2Kaynak 3Kaynak 4Kaynak 5

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *