• Home
  • keyboard_arrow_rightSıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular


Background
share close

Podcast Nedir?

Podcast,  ses dosyası halinde oluşturulan bir yayının/programın internet üzerinden dinlenebilecek şekilde yayınlanan bölümleridir. Amatör olarak evde, ofiste ya da sokakta kaydedilmiş yayınlar olabileceği gibi, bir TV ya da radyo programının, etkinliğin,  performansın kaydedilerek yayınlanmış hali de olabilir.

Podcast yayınlarına abone olarak bölümleri dinleyenlerin her bölümden bilgi edinmesi, heyecan duyması, bir sonraki bölümü dinlemek için takipte kalması için, genellikle podcast’lerin her bölümü kendi içinde tutarlı bir senaryo, metin ile şekillendirilir ve bir ana konu altında toplanır.

Podcast yayınları, dinleyicilerin dilediği konuda ücretsiz olarak bilgi edinebileceği, dünyanın farklı köşelerinden hikayeleri dinleyebileceği ve paylaşım yapabileceği bir yayın türüdür.Her ne kadar Podcast eko-sistemi Apple, tarafından domine edilse ve yayınların bir çoğu iTunes üzerinde olsa da iTunes dışında da bir çok pdocast dinleme ve yayınlama aracı üzerinden yayın yapılabilir veya dinlenilebilir.

Podcast Yayınlarına Nasıl Abone Olurum?

Podcast yayınlarını dinlemek için MAC/PC cihazınızdan iTunes uygulaması veya mobil telefonunuzdan bir podcast dinleme uygulaması kullanarak tüm podcastleri dinleyebilirsiniz. Eğer cihazınız IOS ise Apple Podcast üzerinden podcast yayınlarını dinleyebilir farklı bir işletim sistemi kullanıyorsanız piyasada mevcut olan iHeart, Stitcher, Spotify, Google Podcast gibi bir çok uygulama üzerinden podcast yayınlarına abone olup dinleyebilirsiniz? 

Yayınlara abone olduğunuzda, o podcast yayıncısının/prodüktörünün tüm podcast güncellemelerine kayıt olmuş olursunuz ve her yeni yayınladıkları bölüm otomatik olarak ekranınıza düşer. Böylece yeni gelen bölümleri kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Podcast Yayınlarını Abone Olmadan Dinleyebilir miyim?

Evet bir podcast yayıncısının hazırladığı yayını dinlemek için abone olmanıza gerek yok. Sacece bir bölümü de dinleyebilirsiniz. Eğer bölüm ilginizi çeker ve yayını beğenirseniz daha sonra abone ol seçeneğini/indir seçeneğini seçerek tüm yayınlarına abone olabilirsiniz.

Ben de Bir Podcast Yayını Başlatabilir miyim?

Evet! Söyleyecek sözü olan, podcast yayıncılığı yapmak isteyen herkes bir podcast yayını başlatabilir. Podcast yayını nasıl yapılır merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız Podcast Yayıncılığına Giriş Rehberi'ne göz atın.

Podcast Yayını Başlatmak Ücretli mi?

 Yayınlar için iTunes bir ücret talep etmez ancak yapacağınız yayının şekli ve teknik detayına göre, bu işe bir bütçe ayrımanız gerekebilir.

Yayınlarınızı hazırlamak için ücretsiz bazı servisleri kullanabileceğiniz gibi (bunlar sınırlı imkanlar tanıyacaktır yayınlarınız için) kullanacağınız ekipman, yayınların saklanacağı medya servisleri, web siteniz vb. gibi bir takım kalemler için ek harcamalarınız olabilir. 

Podcast Yayınımı Hazırlamaya Nereden Başlamalıyım?

Podcast yayını başlatmak için bir telefon bir mikrofon yeterli olabilir. Ne anlatmak istediğiniz, söyleyecek ne gibi bir sözünüz olduğunu bulun. Sürekliliği olarak yayın yapabilecek misiniz emin olun. Ve ekipman takıntısı yapmadan bir an önce hikayenizi oturtup paylaşılmaya başlayın. Eğer anlatacak iyi bir hikayeniz varsa sonrasında ekipman ve teknik kısımdaki eksiklerinizi tamamlarsınız. Kesinlikle ilk adım hikayenizi belirlemek.

Bu konuda daha fazla detaylı bilgi edinmek isterseniz hazırladığımız podcast rehberlerine ve diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Podcast Yayını Yapmak İçin Hangi Ekipmanlara İthiyacım Var

Podcast yayıncılığı için en temelde ihtiyacınız olan bir kayıt cihazı ve bir mikrofon. Yayın kalitenizi arttırmak için sınırsız teknik ekipman olsa da asıl ihtiyaç konunuzu belirledikten sonra sesinizi temiz ve net bir şekilde, arka plan gürültüsünden arındırılmış bir kayıt haline getirmek. Bunun için akıllı telefonunuza indirebleceğiniz ücretsiz uygulamalardan tutun da ücretli servislere kadar bir çok opsiyon yer almakta. 

Bu konuda bütçeniz ve hedeflerinize göre ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanlar ve kayıt cihazları ile ilgili olarak yazdığımız inceleme yazılarına ve podcast ekipmanları sayfamıza göz atabilirsiniz.