Haber ve Yazılar

Başarılı Bir Podcast Yayını Hazırlamak İçin 7 Öneri

podiolab 18 Aralık 2018 798


Background
share close

Ancak bir podcast yayını başlatmak ile başarılı bir podcast yayını yapmak arasında ciddi bir fark var. Bu nedenle de podcast yayıncısının başarılı bir yayına giden yolda kendisine sorması gereken soru “Nasıl bir podcast yayını başlatırım?” değil “Nasıl başarılı bir podcast yayını hazırlarım?” olmalı.

Apple podcast, heyecanla yayına başlayıp ilk 8 bölüm sonra bir daha bu işi yapmayan, artık aktif olmayan yüzbinlerce podcast ile dolu.Yeni başlayan podcast yayıncıları genellikle ilk bir iki bölüm sonrasında yayınlarını devam ettiremiyor. Üzerine düşünülmeden, plan ve program yapılmadan başlanan podcast yayınlarının bir çoğunun sonu malesef bu şekilde oluyor.

Podcast sektörü reklam gelirleri açısından öngörüler yapan IAB’nin, 2020 yılı için öngörüsü 659 milyon dolar civarında bir reklam potansiyelini öne çıkarmış bu rakam yıl içinde 1 milyar dolar olarak güncellenmişti. Çok hızlı büyüyen bir podcast pazarı ve hızla artan podcast yayın sayısı ile karşı karşıyayız. Apple Podcasts içerisinde 1Milyona yakın podcast kayıtlı.

Öte yandan pazar hızla büyürken, podcast yayıncısı olmanın önündeki teknik bariyerler de oldukça düşümüş durumda. Gerek ekipmanlar, gerekse internet ve ses teknolojilerinin geldiği nokta düşünüldüğünde podcast yayıncısı olmak eskiye oranla çok daha kolay. Evinizdeki bir bilgisayar, akıllı telefon veya bir tablet bilgisayar ile radyo kalitesinde olmasa da, iyi düzeyde bir yayın hazırlamak mümkün.

Podcast yayını oluşturmaya nasıl başlamalı?  adım adım anlatan bir rehber hazırlamış ve paylaşmıştık sizinle. Ancak başlangıç seviyesinin bir adım daha ötesine giderek, podcast yayının nasıl uzun soluklu hale getirilir? ve nasıl başarılı bir podcast yayını yapılır? onu da konuşalım, sorular sorup yanıtlarını bulalım istiyoruz. Bu sebeple yeni podcast yayınınıza başlarken faydalı olabileceğini düşündüğümüz 7 önemli maddeyi listeledik.

Podcast yayınınızın hangi hedeflere ulaşmasını istiyorsunuz? Bu hedeflere ulaşmak için ne gibi aksiyonlar alacaksınız?

Kendinizi uzun vadede yayınlarınızı devam ettirmek üzere hazırladınız mı? Ne kadar süreyle bu yayınları yapmayı planlıyorsunuz?

1 – Başarı Kriterinizi Tanımlayın

Başarılı olmak çok genel bir kavram. Podcastim başarılı olsun diyebilirsiniz ama hangi açıdan başarılı olacak? Dinleyici, takipçi sayısı açısından mı? Download sayısı açısından mı? Bölüm adedi açısından mı? Podcast yayınınızın sponsorluk adedi açısından mı? Her yayıncının kendi başarı kriteri farklı ve kendi ihtiyaçları ve programının hedefine göre değişiklik gösteriyor.

Kendi yayınınızın başarısını ölçmek için öncelikle başarının tanımını net bir şekilde yapmanız gerekiyor.

2 – “Neden?” Sorusunun önemi

Podcast yayınlarınızı hazırlarken malesef işler bir çok defa planladığınız gibi gitmeyecek. En büyük etmen kişisel hayatınızda yer alan gelişmelerin sık sık podcast planlarınızı zorlaması ve planlarınızda değişiklik yapmak zorunda bırakması olacak. Ya da sizin için en önemli konuğunuz davetinizi kabul edip yayını kaydederken bir anda yazılımınız veya bilgisayarınızın çökmesiyle hayatınızın röportajını kaybetmeniz de bir o kadar yıkıcı olabilir.

Neden podcast yayını yapıyorsunuz?

İşler sarpa sardığında ve stres katsayınız arttığında neden bu işi yaptığınızı, neden podcast yayıncısı olduğunuzu size hatırlatacak bir sebebiniz olmalı. Sizi bu işi yapmaya yönlendiren gerçek nedeni bulur ve ona tutunursanız yaşanan aksaklıklar sonrasında ayağa kalkıp yine devam edebilmek kolaylaşacaktır.

3 – Uzun Vadeli Düşünün

Başarı bir günde gelmiyor ve podcastiniz bir günde en tepeye gelmeye cek. Başarılı ve etkili bir podcast yayıncısı olmak zaman alacak. Türkiye’de podcast eko-sistemi hala yeni yeni gelişiyor ve bu bir avantaj olabilir ancak yayınlarınız üzerine odaklanıp çalışmalı, sürdürülebilirliği sağlamalı ve düzenli bir şekilde yayınlarınızı sürdürebilmelisiniz.

Bunu yaparken de uzun vadeli hedeflerinizin yanına kısa vadeli hedefler de koymak faydalı olur. Hem kısa aralıklar daha küçük hedefleri başardıkça sizi motive eder hem de her seferinde atılan küçük adımlar zamanla sizi daha iyi bir noktaya getirir ve dinleyici kitlenizi elinizde tutarak genişlemeniz için en iyi yöntemlerden biridir.

Podcast hazırlama rehberimizde de bahsetmiştik, keyif aldığınız konılarda podcast yayını yapmak işinizi kolaylalştırır diye, eğer keyif almadığınız bir konuda yayın hazırlıyorsanı zamanla sıkılmanız ve vazgeçmeniz çok olası.

Eğer henüz yeni podcast yayınına başladığınız ve ufak ufak sıkılıyor ve yolunda gitmeyen bir şey olduğunu düşünüyorsanız planlama aşamasına geri dönüp nerede hata yaptığınızı, sizi sıkan ve yayınlarınızı engelleyen şeyin ne olduğuna bakın. Konu, format, kayıt günü ve saati, özel hayatınızı dengeleyememek? gibi bir çok neden olabilir. Bunu düzeltip yine devam edebilirsiniz yayınlarınıza.

4 – Sürdürülebilirlik ve Süreklilik

Podcast’inizi hazırlayıp yayınlamak keyif vermeli. Eğer her yeni bölümü oluşturmak sizin için zor gelmeye başlıyor ve sizi sıkıyorsa bir sorun var demektir.

Podcast’inize başlamadan önce sık yapılan bir hata vaktinizin büyük bir bölümünü bu işe ayırabileceğinizi düşünerek hareket etmeniz. Fakat zaman geçtikçe ve hayat rutininiz içinde başka işler sıralamanızı değiştirdikçe podcast maceranıza ayırdığınız süre size sıkıntı yaratmaya başlayabilir.

Podcast yayınınız size katma değer katmalı ve sürdürülebilir olmalı. Bunun için yapabileceğiniz en güzel şey ilk günden başlayarak kendiniz için bir iş akış düzeni oluşturun ve bu akış içindeki işlere ne kadar süre ayırdığınızı belirleyin. İlk bir kaç yayını kaydettikten sonra bir kere daha bu akışı açıp üzerinden geçin. Ekipmanlarınıza ve de tekniğe hakim oldukça harcayacağınız süre değişecektir. Kimi iyi bildiğiniz kısımlarda beklediğinizden yavaş, kimi kısımlarda ise daha hızlı ilerliyor olduğunuzu görebilirsiniz.

Süreciniz içerisinde otomatize edebileceğiniz kısımları mümkün olduğu kadar otomatikleştirin. Ses düzenleme yapıyorsanız yaızlımın kısa yollarını kullanmaya çalışıp vakit kazanın, pazarlama kısmında email ve mesajlarınızı otomatikleştirmek için önceden tanıtım vb metinlerinizi hazır edin ve bir cloud servise koyun. Böylece heryerden erişebilirsiniz ve ihtiyacınız olduğunda hemen paylaşabilirsiniz.

5 – Plan Aşamasında Çok Vakit Kaybetmeden Yayına Başlayın

Yayınlarınıza başlamak için olabilecek en iyi kaydı elde edetmenizi beklemeyin ve bir an önce yayınlarınıza başlayın. Podcast yayıncılığının bir maraton olduğunu ve uzun süreceğini belirtmiştik. Siz yayına başladığınızda kimse sizi tanımıyor ve sizden bir beklentisi yok. Tabii ki hiç duyulmayan kötü bir ses kaydı ile yayına girmeyin ama mükemmeliyetçi olmak yerine yolda deneme yanılma yapmaya odaklanın.

Dinleyici kitleniz oluştukça, kayıt yapıp paylaştıkça daha fazla bilgi sahibi olmaya başlayacak ve yolda elde ettiğiniz deneyimle podcast tekniklerinizi geliştireceksiniz.

6 – Kontrol Sizde olsun!

Uzun vadede dinleyicilerinizle sürekli iletişimde kalın, geri bildirimlerini isteyin.Böylece dinleyicinizin gözünde neyin iyi, neyin kötü gittiğini anlamanız mümkün olur.

Tabii ilk yayınlarınızda bunu yapma şansınız olmayacak zira henüz kimse sizi dinlemiyor ve yeni dinleyenler de bir sonraki bölümü dinleyip dinlemeyeceklerine karar vermek için sizi tartıyor olacak

Bu sebeple bölümlerinizin başında kendinizi açıkça ifade edin, bu podcastin ne hakkında olduğunu önceden net bir şekilde açıklayın. Ve dinleyicinin bu yayından ne öğrenmiş olmasını hedeflediğinizi paylaşın. Zaten planlama aşamasında podcastinizin hedef kitlesini ve ne konuya odaklanacağınızı belirlemiştiniz bu işinizi görecektir.

7 – Dinleyici Etkileşimine Bel Bağlamayın!

Podcast yayınınızı başlattığınızda dinleyici kitleniz küçük olacağı için yayın içerisinde yapacağınız etkileşimlerde dinleyicinizin katılımına odaklı işler varsa bu maddeyi daha sonraya saklayın.
Dinleyici soruları almak, canlı yayında karşılıklı konuşmak vb.

Yeni başladığınızda tüm içeriği kendiniz oluşturacakmış gibi plan yapmanızda fayda var. Dinleyici kitlenizi büyüttükçe farklı etkileşimlere girmeniz mümkün olacaktor.

Nasıl Başarılı Bir Podcast Yayıncısı Olurum?

Umarız podcast yayınınızı planlarken ve hayata geçirirken daha önce yanıtladığımız “Podcast için hangi mikrofonu almalıyım?” ve “Podcast için hangi hosting firmasını seçmeliyim?” yazılarımızın haricinde  yukarıda saydığımız maddeler de ayrıca işinize yarar.

Yazılarımız dışında Twitter ve Facebook üzerinde de sizden gelen sorulara yanıt vermeye gayret ediyoruz. Eğer aklınızda olan ve yanıt aradığınız sorular varsa podcast yayıncılığı hakkında lütfen bize ulaşın, yardımcı olalım.

Tagged as: .

Rate it
Previous episode

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *