Haber ve Yazılar

Podcast Bölümlerini Nasıl İsimlendirmeli?

podiolab 19 Aralık 2018 248


share close

Apple Podcast Başlığınız Yüzünden Bölümünüzü Yayından Kaldırmasın!
Bölüm başlıklarınız podcast yayınınızın bulunabilirliği ve başarısında önemli rol oyunuyor. İçeriğinizin kalitesi kadar başlığınızı oluştururken gösterilen özen ve hazırlık yayınlarınızın daha fazla kişiye ulaşması için olmazsa olmazlardan.

Uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkarılan bir podcast bölümünü, kötü belirlenmiş bir isim nedeniyle listelerde geriye düşmesi oldukça normal. Bununla birlikte son dönemde klik avcılığının önüne geçilmesi adına iTunes’un önemli sayıda podcast’i listelerden kaldırması sonrası başlık seçiminin önemi daha da kritik bir hal almış durumda. Listelerde öne çıkmak için kimi podcsst yayıncıları podcastlerinin dahil olduğu kategori haricindeki kategorilere ait anahtar kelimeleri bölüm isimlerine yedirerek, podcastlerinin iTunes içinde birden fazla kategori altında listelenmesini sağlıyordu. Fakat iTunes bu duruma müdahele ederek yakın zamanda bu tip yayınları kaldırıyor.

Bu nedenle başlıklarınızı nasıl Apple’ın kurallarına uygun bir şekilde belirleyebilirsiniz? nasıl daha etkin başlıklar belirleyebilirsiniz konusunu bu yazıda detaylandırmak istedik.

Podcast Başlıklarındaki SEO Oyunu

Podcast yayıncıları için Podcast direktörüleri yeni dinleyicilerin kendilerni bulması için oldukça kritik olsa da hala podcast eko-sistemi’nin en büyük oyuncusu iTunes. Ve yayınınızın buradaki yerini kaybetmesini veya liste dışına çıkarılmasını istemezsiniz.

iTunes hem servis sağlayıcı hem de arama motoru gibi çalışıyor ve yarımmilyonun üzerinde podcast’in yer aldığı bu ortamda öne çıkmanız için yapabilecekleriniz çok da fazla değil. Henüz ses arama motoru teknolojisi olmadığı ve konuştuğunuz önce bölümün içindeki sesler arama yapılmaya müsait olmadığı için internet sitelerinizde yazılı olarak bıraktığınız tüm metinler ve iTunes içinde yer alan açıklamalarınız, başlıklarınız en önemli SEO silahınız.

Bu güne kadar bir çok yayıncı iTunes’un birden fazla kategorisi altında yer alabilmek ve görünürlüklerini arttırabilmek için başlıklarını belirlerken “Türkçe Podcast Kayıt Teknikleri” ve Author Tag için de “İstanbul Lorem İpsum Reklam Ajansı” gibi anahtar kelimeleri mümkün olan her yere yedirerek arama sonuçlarında daha iyi sonuçlar elde etmeyi hedefliyorlardı.

Ancak artık Apple iTunes bu tür anahtar kelime sıkıştırılan (keyword sutffing) başlıkları tarayıp yayından kaldırmaya başladı ve bu podcast yayıncıları için bir risk oluşturmaya başladı.

Podcast’inizin Apple Tarafından Kaldırılmaması İçin ne yapmalısınız?

Bölüm adınızın sonuna ekstra anahtar kelimeleri sıralamaktan vazgeçin

“xyz Podcast _ Pazarlama, SEO, Growth Marketing, Hakkında Her şey!” gibi bir başlık yerine şovunuz içinde konuşulan konuyu bir cümlede özetleyen spesifik bir bölüm ismi oluşturun. Apple başlık içinde yer alan “-” “|” “,” işretlerinden sonra yığılmış anahtar kelimeli bölümeleri daha sıkı takibe alacağı için bunları kullanmamaya özen gösterin.

Kimi yayıncılar daha da ileri gidip arama motorunda yükselmek için zaman zaman ünlü kişilerin isimlerini kullanıyordu özellikle Amerika’da “Etkili Liderler:  Tim Ferris, Seth Godin, Philip Kottler gibi başarılı liderlerle sohbetler.” gibi bir başlık eskiden kabul görüyordu ve siz Seth Godin’i çaiğırmadığınız halde aynı kategoriden bir konuyu konuştuğunuz sürece bu isme yer verip yayınınızı öne çıkarabiliyordunuz. Ancak Apple bu kişilerin isimlerinin kullanılmasını SEO aldatmacası olarak tanımlamaya başladı. Bu nedenle konuklarınızın ismini kullanırken de dikkatli olmanız, sadece konuğunuzun ismini kullanmanız, seo amacıyla benzer riskleri almamanızı tavsiye ederiz

BAşlığınızı Bölümü Kaydetmeden Önce Belirleyin

Podcast bölümünüzü kaydetmeden önce ne hakkında yayın yapacağınızı, hangi soruları soracağınızı belirlerken bölümün temasına göre başlığınızı da belirleyin. Böylece yayını kaydedip herşeyi tamamladığınızda son defa kontrol edip uyum sorunu var mı, yok mu bakarak başlığı kullanabilirsiniz.

Kimi bölümlerin başlıkları otomatik olarak kendini belli eder. Sıkça kullanılan “Nasıl yapılır”,  veya “xxxx’de başarılı olmanın 7 yönetimi” tipinde başlıklar içeriğinizin türüne göre zaten neredeyse otomatik olarak kendini belli ediyor yayına hazırlanırken içeriğinizin türüne göre.

Eğer içeriğiniz listeler, karşılaştırmalar, incelemeler, vaka çalışmaları gibi konulara odaklıysa bu başlıklardan birini bölümünüz için rahatlıkla kullanablirsiniz.

Eğer röportaj yapacaksanız ya da tek kişi konuşacaksanız bu durumda bölüm içerisinde en baskın olan konuyu belirleyip bu konudaki en vurucu ana temayı anlatan/özetleyen bir başlık bulmanız gerekir.

Arama Motoru Optimizasyonuna Uygun Başlıklar Hazırlayın

Podcast bölümünüze başlık belirlerken 2 ana hedefiniz olmalı: Bu podcast bölümü hangi konu hakkında konuşuyor ve neden bu konuyu işliyor?

Sonraki podcast bölümlerinizi kaydederken de henüz sizi keşfetmemiş olan potansiyel dinleyici kitlenizi düşünerek hareket edin ve bölümünüzün başlığını gördüğünde aşağıdki şu sorulara yanıt bulabildikleri bir başlık oluşturmaya çalışın.

Bu kitle hangi arama anahtar kelimelerini kullanıyor genellikle?
Ne gibi sorular soruyor ve ne tür yanıtlar arıyorlar?
Siz bu podcast ile hangi sorularına, nasıl yanıt verebilir, çare olabilirsiniz?
Başlığınızın bu soruları açık ve net şekilde yansıttığından ve anlaşılır olduğundan emin olun.
Klik avcılığı için değil, değer katacağını düşündüğünüz içeriğinizin doğru kişilere ulaşmasını sağlamak için başlık oluşturun.

Ve tabii iTunes dışında da Podcast rehberleri arama motoru mantığıyla çalıştığı için bu motorların da podcastinizi bulabilmesini, bu sorulara yanıt arayanlara doğru bölümü göterebilmesini sağlayın.

Başlıklarınızı Test Edin

Bölümünüzü kaydedip yayınladıktan sonra sık sık analitik sonuçlarınıza göz gezdirin, hangi bölümün daha çok dinlendiğini, hangisinin az dinlendiğini tespit edip bu dinleme oranlarındaki farkta başlık ve açıklamalarınızın bir etkisi var mı anlamaya çalışın.

Kendinizle aynı dönemde yayına girmiş benzer başlıklardaki podcast yayınlarını inceleyin. Eğer aybı anahtar kelimelere sahip, aşaı yukarı aynı konuları konuştuğunuz bir yayınınız var ama aradaki fark ciddi ise farkın kaynağını anlamaya çalışın. Konukları mı daha ilginç, konuyu aktarış şekli ve metinleri mi daha iyi yoksa  arama motoru optimizasyonunu mu daha iyi yapıyor.  Bunu yaparken her ne kadar iTunes çok detyay bilgi vermiyor olsa da kendi podcast dinlenme oranlarınız ve detayınız için  iTunes Podcast Connect verilerine bakabilirsiniz. Özellikle dinleyici kitlesi bölüm dinleme ve tamamlama oranlarına bakabilirsiniz “sample of listener completion rates”

Karşılaşabileceğiniz bir başka problem de yüksek sayıda ziyaretçinin başlığınızı tıklayıp podcast bölümünüze  gelmesi (ki bu hem iyi bir konu, hem de iyi bir başlık belirlediğinizin göstergesi sayılabilir) ancak dinleme sürelerinizin oldukça kısa olması. Yani gelen dinleyicinin başlığı ilginç bulup sizi dinlemeye başlaması ve sonra tamamlamadan çıkması. Bu durumda da başlığınız ile içeriğinizin örtüşmediğini, bu konuda ilgisi olan yeterli dinleyici olduğunu ancak sizin bu konuyu yeterince ilgi çekici veremediğinizi gösteriyor olabilir. Bu durumda ya başlığınız olduundan fazlasını vaad ediyor ya da içeriğinizi iyi ele alamıyorsunuz.

Podcast Bölümümün Başlıkları Ne Uzunlukta Olmalı?

Bölümbaşlığı uzunluğu konusunda bir sınırlama yok genel olarak. Kimi podcast yayıncıları oldukça uzun isimler verebiliyor ancak bizce kolay okunan, çok uzamadan ekranda rahatça büyük oranda başlığı görüp anlayabilinecek bir uzunluk dinleyicinin işini kolaylaştıracaktır.

Ayrıca podcast dinleme alışkanlıkları sadece iTunes ile sınırlı değil ve farklı farklı uygulamalar üzerinden podcast dinliyor dinleyiciler. Böyle olunca her uygulamanın başlık karakter sınırı farklılık göstereceği için ortalama bir uzunluk bulmanızda fayda var. Bir çok 3. parti podcast uygulaması maksimum 60 karakterlik bir alan veriyor ve sonrasını kesiyor. Siz de başlıklarınızı 60 karaktere göre hazırlayabilirsiniz.

Podcast Adınızı Her Bölüm Başlığında Kullanmalı mısınız?

Podcast sektöründe iki farklı akım vmevcut. Kimi yayıncılar SEO amacıyla podcast isimlerini her yeni bölümün bölüm başlığında da kullanıyor. Ancak son gelişmeler de göz önüne alındığında buna çok gerek kalmadığı ve çok sınırlı ve kıymetli başlık alanının direk bölümle ilgili bir başlıkla doldurulmasının daha önemli olduğu netleşti. Biz de daha öcne Ha Geldi, Ha Gelecek’ podcast’lerinde podcast adını her başlıkta kullanmştık. İsmin uzunluğu da düşünüldüğünde geriye çok kısa bir alan kalıyordu konunun asıl anlatılacağı kısmı oluşturmak için. Artık yeni bölümlerde biz de isimlendirmede podcast ismi kullanmayacağız.  Zaten arama yapıldığında bir çok uygulama otomatik olarka bölüm ismi ile podcast ismini yanyana getiriyor.

Bir istisnai durum dışında! Eğer podcast yayınınızı iTunes, Bluebrry, Libsyn, SoundCloud gibi bir medya hosting üzerinden yayınlamıyor ve kendi wordpress siteniz üzerine yerleştirip kendiniz host ediyorsanız; bu durumda [podcast adı + blüm adı ]şekilnde kullanmaya devam etmek sizin için daha faydalı olabilir.

Bölüm Başlıklarında Numara Kullanımı

Başlık alanında numara kullanmamaya özen gösterin. eğer mutlaka koymanız gerekiyorsa, seri bir yayın ya da sezonluk bir yayın hazırlıyorsanız mutlaka sayıları bölüm adının sonunda kullanın.

Uzunca yazdık ama birazda örnekle anlatalım. Podiolab için bir bölüm başlığı oluştursak bunlardan 4 tane iyi 4 tane de kötü başlık örneği hangisi olurduk dedik ve aşağıdaki örnekleri oluşturduk.

Örnek olabilecek (iyi) Podcast Episode Başlık Örnekleri
Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon
Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon | Bölüm 01
Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon | Podiolab Episode 01
Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon | PL001

Örnek olabilecek (kötü) Podcast Episode Başlık Örnekleri
Bölüm 01
Bölüm 01 |Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon
Podiolab Bölüm 01  |Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon
PL001 – Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon

iTunes & Apple Podcast Uygulamasına Özel Ayarlar Ve Optimizasyon

 

Podcast eko-sistemi içerisinde yer alan ve özellikle podcast yayınları için medya sunucu hizmeti veren firmalar (libsyn, Blubrry vb) iTunes/Apple Podcast uygulamalarının özel optimizasyonlarını destekliyor.

Apple, genel olarak bütün podcast servislerinde doldurduğunuz alanların haricinde size ek olarak doldurabileceğiniz bazı ek alanları sağlıyor. Bu alanlar sayesinde yayınınız hakkında daha detaylı verileri doldurarak dinleyicilere ulaşabilmek için daha fazla bilgi sunabiliyorsunuz.

Tekrar belirtelim bu sadece Apple özelinde kullanılan bir özellik. Yukarıda başlık örnekleriniden yola çıkacak olursak normal şartlarda bir başlığı Podcast Yayıncıları İçin En İyi 10 Condenser Mikrofon | Bölüm 01 şeklinde oluşturuyorken\ Apple’ın özel alanlarını kullanınca episoda/bölüm numarasını başlık alanına koymanıza gerek kalmıyor zira Apple Podcasts/iTunes episode numarasını girebileceğiniz bir alan sunuyor size.

İlginçtir bu ayarları ve başlık özel alanları doldurduğunuzda mobilde Apple Podcast uygulamasında düzgün görüyorken malesef desktop üzerinde iTunes hala bu alanları desteklemiyor. Bilginiz olsun. Önemil bir problem olduğunu düşünmesek de bilginiz olması açısından önemli bizce.

Özetle: 
Podcast bölümünüzü isimlendirmek biraz ekstra zaman ve emek istiyor. Böylece uğraş vererek oluşturduğunuz içeriğinizi daha verimli bir şekilde yayabilir ve bulunmasını sağlayabilirisiniz.

  • Akılda kalıcı ve dinleyici kitlenizin merak ettiği, yanıt aradığı içerikler üretin
  • Bu içeriği tam anlattığını düşündüğünüz başlık ve anahtar kelimeleri kullanan bir başlık hazırlayın.
  • Başlığınız kısa, öz ve ne anlattığınızı açıkça ifade eden bir metin olsun.
  • Her bir harf kıymetli alanınız varsa boşa harcamayın ve kullanın.
  • Podcast başlığınıza numara koymayın. İlla numara vermeniz gerekiyorsa ve hosting servisiniz destekliyorsa Apple’in özel alanlarına girin numaralarınızı.
  • Podcast başlığınızın içinde “bölüm””episode” gibi kelimeler kullanıp yer kaybına uğramayın. Mutlaka koymanız gerekirse mutlaka başlığın en sonuna yerleştirin.
  • Farklı başlıklar kullanarak dinleyicinizin ilgisini gözlemleyin ve de istatistiklerinize de bakmayı unutmayın.
  • Başlık tek başına nihai çözüm ve kurtarıcı değil, unutmayın içeirk iyi değilse başlığınızın çektiği kullanıcılar hızla kaptacaktır yayını.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *