Haber ve Yazılar

Ev Stüdyosunda Yankı Engelleme & Ses Yalıtımı Teknikleri

podiolab 20 Aralık 2018 6354 4


Background
share close

Bu yazımızda ev stüdyonuzun akustiğini nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi ve bunu daha uygun bütçelerle, hatta ev yapımı çözümlerle nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Çözümlere geçmeden önce gözünüzde canlanması için önce sesin odada nasıl hareket ettiğini basitçe anlatalım. Su kenarında dururken iki küçük taş alıp birbirlerinden 1 metre uzağa düşecek şekilde, kısa bir arayla ikisini de denize attığınızı ve her iki taşın oluşturduğu dalgaların bir süre sonra üst üste çakıştığını  gözünüzde canlandırın.

İki dalga öbeği çarpıştığı andakendi içlerindeki harmoni ve düzen bozulur ve gözle görünen bir çarpışma efekti görülür. Kimi dalgalar üst üste biner, kimi daha çok titreşir ve o ilk dalga oluştuğundaki düzenli görüntü yerini daha karmaşık, titreyerek iç içe geçen hatta yön değiştiren dalgalara bırakır.

Odanız içerisindeki oluşan seslerde tıpkı suda oluşan dalgalar gibi hareket eder ve daha da önemlisi sonunda odanın duvarlarına çarptıklarında, her bir dalga farklı bir yöne doğru yön değiştirerek yoluna devam eder. Bu hem sesin bozulmasına hem de odanın akustik kalitesinin düşmesine sebep olur. Haliyle kayıt yaparken de sesiniz daha yankılı, dağınık çıkar.

Bu temel bilgi ışığında odanızda yapacağınız bilinçli düzenlemeler ile odanızın akustiğini ihtiyacınızı giderecek ve sağlıklı bir podcast kaydı oluşturmaya yetecek kadar düzeltmeniz için yeterli olacaktır.

Gelelim bunu nasıl yapabileceğinize.

Ev Stüdyosu veya Odanızdaki Yankıyı Nasıl Engelleyebilrsiniz? 

Eko dalgaları yukarıda da anlattığımız gibi sesin duvara çarpması ve yansımasıyla oluşuyor ve ekoyu engellemenin yolu çıplak duvarları ses çarpıtığında yansımayacak hale getirmek, sesi emmesini sağlamaktır.

Bunu bir kaç yöntemle yapabilirsiniz:
1. Duvarlarınızı ve özellikle duvar köşelerini ses dalgasını emecek malzemelerle kaplamak. Sesi yansıtacak malzemelerden arındırmak (Cam, Metal çerçeve, Ayna vb)

2. Odanızdaki eşyaların yerini değiştirerek, hatta odaya ihtiyaca göre yeni eşya ekleyerek yansıma yapan açıklıkları kapamak ve odanın içinde sesin serbest dolaşımına engel olmak.

Profesyonel bir stüdyoda bu sorunu odanın tümünü maliyeti yüksek olan ses engelleyici süngerlerle kaplayarak çözüyorlar. Bu akustik süngerler üzerine çarpan sesi absorbe ederek yankıyı yok ediyor.Bu nedenle radyo spikerlerini dinlerken tok, dolu bir odada konuşuyorlarmış gibi ses duyuyorsunuz.

Bu süngerlerin üzerinde ayrıca geometrik şekiller ve asimetrik formlar mevcut. bu sayede sesin düz bir yansıma yerine kırılmasını ve dağılmasını sağlıyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi akustik ses yalıtım süngerleri oldukça maliyetli. Doğrusu ev içerisinde bir odada kullanmak için de kimilerine çirkin gelebilir.

Önce Doğru Mikrofon Seçimi

Podcastiniz büyüdü ve kendinize nihayet gidip en çok istediğiniz mikrofonlardan birini aldınız. Eve geldiniz ve bir deneme kaydı yaptınız. Sonuç felaket! İnternetten günlerdir araştırdığınız ve dünya paraya aldığınız mikrofon inanılmaz hayal kırıklığı. Sanki koca bir fabrika içinde kayıt yapıyorsunuz. Neden mi böyle oldu?

Problem tabii ki aldığınız mikrofonda değil. Probleminiz mikrofonun türüyle ilgili. Eğer akustik olarak problemli bir odanız var ve kendinize kondensatörlü bir mikrofon aldıysanız, bu mikrofonların çevredeki seslere çok daha hassas olması nedeniyle odanızdaki her türlü ses bozukluğunu ve gürültüyü aynen kaydınıza alıyorsunuz demektir. Oysa odanızın akustik durumunu önceden inceler ve kendinize bir Dinamik Mikrofon tercih ederseniz muhtemelen çok daha az sorun yaşarsınız.

Bu örnekten çıkarak daha yüksek maliyetli bir mikrofon alınca daha yüksek kalit kayıt yapacağınızı düşünmek hem doğru hem de yanlış olabilir. Birden fazla etken olduğunu unutmamak gerekli. Doğru akustik düzenleme yapılmış bir oda içinde kimi zaman Çin işi bir mikrofonla da harikalar yaratabilirisiniz. Üstelik tüm o ekstra maliyet cebinizde kalır.

Odanızın Yankı ve Akustik Sorununu Kesmek İçin Ucuz Doğaçlama Yöntemler

  • Kayıt için evinizdeki en az ses alan ve yankının en az olduğu odayı tercih edin.
  • Kayıt esnasında mutlaka  cam, pencere, kapınızı kapalı tutun.
  • Hem dışarıdan gelen sesi engellemek hem de oda içinde ses dalgalarının dolaşımını engellemek için tüm perdelerinizi kapalı tutun. (Mümkünse odanız için kalın kumaşlı perdeler kullanın. Kumaş kalınlaştıkça ses yalıtımı daha da iyileşecektir.)
  • Kapı altları aralıksa kapı altlarını rüzgardan yalıtmak için kullanılan yapışkanlı süngerlerle bu aralığı kapatın.
  • Odanızın içinde fan, vantilatör, klima varsa kayıt süresince kapalı tutun.
  • Kayıt esnasında en kritik yankı yüzünüzün dönük olduğu duvardan oluşur ve mikrofonunuzun arkasından geri yansıyarak kaydınıza girer. Bu nedenle kayıt masanızın ve sizin yüzünüzün dönük olduğu duvarı ya bloke edin ya sesi absorbe edecek bir kaç tablo asın.
  • Mikrofonunuzun etrafını mümkün olduğu kadar bloke edin böylece arkadan yansıyacak seslerin kaçmasını engellemiş olursunuz. Bunun için profesyonel ses kesen süngerli yansıtıcılar var. Fakat kendiniz de bir karton ve  bir parça süngerle kolayca aynı işi gören bir ses kesici hazırlayabilirsiniz.
  • Duvarlarınız çok çıplak ise çeşitli tablolar asabilirsiniz. (cam çerçeve olmamalı yine yansıtır sesi, onun yerine tuval olmalı.) Bu tabloların arkalarındaki boşluğu süngerle doldurarak ev yapımı birer ses kesici akustik panel elde etmiş olursunuz ki daha da faydalı hale gelirler.

Mikrofonunuz İçin Ev Yapımı Ses Kesici Yöntemler

Ikea’dan bir adet katlanan, kumaş raf düzenleyici temin edin. İlla Ikea olması şart değil tabii, elinizde benzeri varsa o da olur. Bu kutunun içerisini süngerle kaplayarak, mikrofonunuzu kutunun tam ortasına yerleştirirseniz, dış seslerden yalıtılmış bir akustik ses kutusu yapmış olursunuz. Aşağıda bir örnek görsel de paylaştık bunun için. bunu dilerseniz karton bir koli içerisinde de yapabilirsiniz. Tamamen sizin yaratıcılığınıza ve evde bulunan kullanabileceğiniz malzemelere kalmış.

Bu sayede mikronun odadaki diğer seslerle ilişkisini büyük ölçüde kesersiniz. Üstelik sesiniz bu akustik ses süngerlerinin içinde daha doygun ve net çıkar. Böylece ucuz ve hızlı bir yöntemle büyük oranda odadaki ses probleminizi giderebilir hem de daha profesyonel duyulan bir ses elde etmiş olursunuz.

Kimi gazeteciler ve sahada röportaj yapanlar, otel odası vb yerlerde kayıt yapmak durumunda olanlar daha da farklı yöntemler kullanabiliyor. Mesela mikrofonunuzun üzerine gereceğiniz bir yorgan, kalın bir örtü ya da yastık da odadaki yankıyı engelleyip size daha iyi bir ses sunabilir.

Yine kulağa ilginç gelse de işe yarayan bir başka örnek kıyafet dolaplarının kulanımıdır.
Bir çok seslendirme sanatçısı ve podcast yayıncısı evlerinde yer alan dolapların içine yerleştirdiği mikrofona konuşarak kayıt yapmakta. Dolabın içerisinde yer alan kıyafet ve montlar içeride oluşabilecek tüm yankı ve akustik problemleri neredeyse tamamen absorbe ettiği için pratik ve hızlı bir çözüm için işinizi görebilir. Bu çözümün negatif yanı masanızda çalışamayacak olmanız ve dolabın girişine sisteminizi kurmanız gerekmesi.
Ancak odadaki yankıyı engellemek için büyük bütçeler harcamadan pratik yollarla işinizi çözebileceğinizi görmek açısından bunların önemli örnekler olduğunu düşünüyoruz.

Kendi Ses Yalıtım Panelinizi Hazırlayın!

Duvara asılan profesyonel akustik paneller oda içerisinde gezinen sesin absorbe edilmesini sağlayarak yankıyı sıfırlıyor ve stüdyo ortamı yaratıyor. Ancak bu paneller oldukça maliyetli. Fakat siz de kendi panelinizi yapabilirsiniz.

Fotoğrafta gördüğünüz paneller ev yapımı akustik paneller. Hem şık görünüyor hem de tüm ihtiyacınızı gideriyor. Benzer bir akustik panel yapmak için ihtiyacınız bir yapı marketten veya online siteden (hepsiburada, n11 vb) alacağınız cam elyaf ısı yalıtım paneli ve bu paneli kaplamak için kullancağınız isteğinize göre bir kumaş tercihi. Cam elyaf paneller ısı yalıtımının yanısıra ses yalıtım özellikleri ile de bilinir. hatta evlerin duvar aralarına ve çatılara her iki amaçla da serilirler. Siz de bu panellerden odanızın boyutuna göre iki veya daha fazla adet alıp istediğiniz şekilde kapladıktan sonra  duvarlarınıza asarak odanın ses yansıtma problemini gidermiş olursunuz. Yaklaşık 20 TL civarından başlayan fiyatlara bu panellerden bulabiliyorsunuz. Gerisi sizin yaratıcılığına kalmış.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler odanızının ses düzeyini kontrol altına almak için çeşitli yöntemler. Unutmayın bu adımlar akustik birer düzenleme ve odanızın daha sağlıklı bir akustik yapıda olmasına yardımcı oluyor. Fakat tam olarak ses yalıtımlı bir oda elde etmiş olmuyorsunuz. Eğer tamamen ses yalıtımlı, sessiz bir oda elde etmek isterseniz bu başlı başına ayrı bir konu ve maliyeti oldukça yüksek olacaktır. Bu konuda da daha sonra bir yazı yazarak bilgiler paylaşırız sizlerle. Fakat bu küçük müdahelelerin yeterli olacağını düşünüyorum. Bu adımların üzerine bir de yazılım ve donanımsal olarakkaydınızda yapabileceğiniz müdaheleler ve akustik düzenlemeleri eklerseniz -ki bunu da bir başka yazıda ele alırız, profesyonel kaliteye oldukça yakın bir kayıt elde etmeniz mümkün.

Özet:

Podcast kaydını gerçekleştirdiğiniz ortam geniş, müdahele edebileceğiniz ve ses açısından çok sorunlu bir odaysa önce portatif çözümleri deneyerek mikrofonunuzun etrafını seslerden arındıracak yöntemleri deneyin.

Eğer mikrofonun çevresindeki sesi  yukarıda saydığımız kimi komik, kimi basit ama etkili yöntemlerle engelleyebiliyorsanız problem yok.

Eğer hala sorun varsa odadaki perdeleri daha kalın kumaşlı perdelerle değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Yerde halı yoksa mutlaka bir halı koymayı, oda oldukça boş ise ses emici eşyalarla doldurmayı deneyebilirsiniz. Bütün bunlar ekipmana yatırım yapmanıza gerek olmadan, ev içindeki malzemelerle yapılabilecek ilk müdaheleler.

Müdahele edemediğiniz sesler varsa ( inşaat, araba, tren vb) mümkün olduğu kadar erken ya da geç saatlerde kayıt yapmaya gayret edin. Kayıt sırasında oluşabilecek diğer sesleri post prodüksiyon sırasında yazılım üzerinde de mümkün olduğu kadar temizleyerek daha temiz bir ses kaydı elde edebilirsiniz.

Eğer nispeten gürültülü bir ortamdaysanız çeşitli donanımlarla ve yazılımlarla da  arka plan sesini minimize etmeniz mümkün. Bunları da yukarıda söylediğimiz gibi bir başka yazımızda ele alacağız.

Umarım faydalı olmuştur paylaştığımız bu bilgiler. Eğer beğendiyseniz , işinize yaradıysa  ya da sizin daha farklı ev yapımı çözümleriniz varsa lütfen bizimle paylaşın görüş ve deneyimlerinizi. Onları da ekleyelim ve yenibaşlayanlara daha fazla seçenek sunmuş olalım.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *