Haber ve Yazılar

Yayınınız için Telifsiz ve Güvenli Müzik Kaynakları

podiolab 12 Ocak 2019 10005 2


share close

Podcast yayınlarını daha etkili kılan, etkileşimi arttıran önemli unsurlardan bir tanesi de içeride kullanacağınız giriş, çıkış müzikleri, ses efektleri ve arka plan sesleridir. Ancak bunu yaparken profesyonel bir podcast yayıncısının gözden kaçırmaması gereken çok kritik bir konu var ki o da kullanılacak podcast efektlerinin kullanım hakları yani lisanslı müzik kullanımı.

Podcast yayınınızın yasal problemlerle karşılaşmaması ya da bölümlerinizin kaldırılmaması için podcast bölümlerinizin içerisinde kullanılacak her tür müzik, efekt vb ses dosyasının kullanım lisansını önceden inceleyin ve lisans ihlali yapmadığınıza emin olun. Ya ücreti karşılığında kullanım haklarını aldığınız bir ses dosyası kullanın ya da bunun için bir bütçeniz yoksa internette farklı sitelerde yer alan ücretsiz, telif alma ihtiyacı olmadan kullanılabilen ses dosyalarını indirerek kullanmayı tercih edin.

 

Podcast Yayınlarında Kullanılan Müziklerin Telifleri

Her içerik kanalında olduğu gibi podcastiniz içerisinde de ticari kullanımı olan ses dosyaları ve sanat eserlerinin bir kısmını veya tümünü kullanamazsınız. Konunuz ile çok ilgili olsa bile bir müzisyenin şarkısını alıp küçük bir kısmını dahi yayınınız içine katamnazsınız. Günümüzde bir çok yayın platformu lisans ihlallerini belirlemek için sürekli incelemeler yapıyor ve de ya ihlal yapan yayıncıya uyarı gönderiyor ya da dosyaları yayından kaldırıyor.

Mesela podcastinizi hem iTunes hem YouTube’a koyuyorsanız yüksek ihtimalle başınıza gelebilecek bir örnek şu olur; iTunes uyarı vermese de YouTube içerisinde yayınınıza bir uyarı alırsınız ve uygunsuz içeriğin kaldırılmasını talep eder You Tube. En sık karşılaşılan lisans ihlali intro ve outro müziklerde karşımıza çıkar. You Tube bu gibi durumlar için otomatik intro’daki müziği kaldıran bir müdahele sistemine bile sahip. HBu sayede dosyanın tümünü yayından kaldırmadan sadece intro veya outro’yu arka plandan alarak içeriğin yayına devam edebilmesini sağlıyor. Ancak uyarı almamak ve etiketlenmemek yayınlarınızın sağlıklı bir şekilde büyümesi için kritik. Zira sizin için en önemli bölümlerinizden biri yüksek dinlenme oranları alıyorken bir sabah kalktığınızda lisans ihlali nedeniyle kanallardan silinmiş olduğunu görmek istemezsiniz eminiz.

Kullanım hakkı Mitlerİ

Kimi forumlarda denk geleceğiniz bazı mitler var ki bu mitlere inanarak hareket etmeniz de size fayda değil zarar sağlayacaktır.

1. 10 saniye kuralı (Adil Kullanım Süresi) :

Kimi yayıncılar ses dosyalarının kısa bir bölümünü kullanarak yasal risk almadıklarına inanıyorlar ve forumlarda buna Adil Kullanım Süresi adı veriliyor. Ancak bu kesinlikle yanlış. Doğrulanmış yasal bir durum değil. Belki eser sahibi firmanın insiyatifine kalmış olabilir ancak kullanıcıyı koruyan böyle bir yasa veya kural yok. Herhangi bir şekilde 10 saniye dahi olsa ticari bir ses dosyasını kullanamazsınız. Kullanmanız durumunda yasal yaptırımları göze almanız gerekmekte.

2. Amatör yayıncıların yasal yaptırımlara maruz kalmayacağı: İster profesyonel, ister amatör olun yasal yaptırımlar tüm kullanıcılara yöneliktir. Birey olarak da kullansanız bu yaptırımlara maruz kalma olasılığınız var.

3. Sanatçıya kredi ve referans gösterdim, yeterli: Hayır, bir müzik dosyasının üreticisine kredi vermiş ve linklemiş olmanız o dosyanın ticari kullanım hakkını vermiş olmanız anlamına gelmiyor. Eğer lisanslı satılan bir eser ise lisans bedelini ödemeniz gerekli. Lisans satışı yoksa da hiç kullanmıyor olmanız gerekli.

Podcast Yayınınız için Lisans Ücreti Olmayan Yasal Müzik Kullanımı: (Podsafe Music)

Yurtdışında podsafe music olarak geçen güvenli podcast müziği diyebileceğimiz, lisans bedeli olmadan yayınlarınızda kullanım lisansı olan müzikleri kullanmak en güvenli yol. Bu tür açık lisanslı müzikleri listeleyen çeşitli siteler var ve bu arşiv sitelerinden arama yaparak kendinize uygun müzikler seçebilir, uzun emek vererek oluşturduğunuz podcast yayınlarınızın müzik lisansları nedeniyle sorun yaşamadan, güvenle yayında kalmasını sağlayabilirsiniz.

Podcast Yayınlarınız için Ücretsiz ve Güvenli Müzİk Kaynakları

Free Music Archive
Instant Music Now
Opuzz
NEO Sounds
FreePLayMusic
Incompetech
FreeMuscicArchive
Purple Planet

Sizin de kendi podcast yayınlarınız için kullandığınız burada bahettiklerimizin dışında ses arşivleriniz varsa bizimle email adresimizden veya slack kanalımızdan paylaşın. Hem içeriği güncel tutmamıza destekolun hem de sizin gibi diğer podcast yayıncıları için de sürekli yaşayan bir içerik sağlanmasına katkıda bulunmuş olun.

 bilgi@podiolab.com

 Podiolab Slack Kanalı

Tagged as: .

Rate it
Previous episode

Post comments

This post currently has 2 comments.
  1. murat on 18 Aralık 2020

    Free Music Archive indirmek istedim ,kayıt oldum ama bu muzikleri test amaçlıs adece bilgiayarınıza indirebilirsiniz, paylaşmak için lisans satın alın diyor. ücretsiz değil kısacası.

  2. Ferhat Karakoyun on 10 Nisan 2021

    Merhaba, bazı çocuk hikayelerini örneğin bir hikaye kitabını podcast olarak seslendirmek istersen hikayenin telifi olur mu? Örneğin Türk bir yazarın çocuk masal kitabını kendi ses tonlamalarımla eğlenceli bir hale getirerek podcast yapmak istiyorum. Tekif hakkına maruz kalır mıyım?

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *