Haber ve Yazılar

Headliner ile Audiogram Klipleri Hazırlamak

podiolab 13 Ocak 2019 501 5


share close

Podcast yayınlarınız için Headliner adlı program ile kısa video klipleri hazırlayarak sosyal medya kanallarında görünürlüğünüzü arttırmanız ve daha fazla dinleyiciye erişmeniz mümkün.

Dinleyici kitlenizi genişletmek ve yayınlarınızı daha fazla kişiye ulaştırmak için sosyal medya kanallarını etkin şekilde kullanmak oldukça kritik. Yayınlarınızı tanıtmak ve daha önce yayınınızı dinlememiş kişilere o yayından kesitler göstererk ilgilerini çekmek için en etkili yol mini klipler hazırlayarak paylaşmak.

Headliner uygulaması, bu ihtiyacınızı giderecek en uygun uygulama. odcast yayınlarınız içerisinden seçip kısa mp3ler haline getirdiğiniz mini ses kliplerini uygulamaya yerleştirerek videolar oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede yayının en çarpıcı anlarını seçerek bu 30 saniye ya da 1 dakikalık sesin üzerine dilerseniz yayıncının, dilerseniz konukların fotoğraflarını, bölümde konuşulan bir vurucu sözü yerleştirebiliyorsunuz.

Podcast yayınlarının en büyük dezavantajı, sesli kaydın içerisindeki ilgi çekici yeri dinlemeden bilemiyor olmanız. Bu nedenle sizi dinleyecek olanlar için önceden teaser tadında kısa klipler oluşturmak yayınlarınıza olan ilgiyi arttıracak hem de farklı kanallarda paylaşım oranlarını da etkileyecektir.

BBC, NPR, TimFerris vb gibi yabancı yayıncılar ya da yerli bir çok podcast yayıncısı, yayınlarının tanıtımları için Audiogram kullanmakta.  Headliner bu alanda bir ilk değil aslında. Daha önce  WNYC’nin hazırladığı ve yayına aldığı bir Audiogram hazırlama uygulamasını kullanırken, Headliner hem arayüzünün sadeliği, hem kullanım kolaylığı, hem podcast kayıtları için otomatik Türkçe altyazı ekleme desteği sunmasıyla işimizi oldukça kolaylaştırıyor. Üstelik ücretsiz sürümüyle sadec profesyonel yayıncılar için değil amatör ve giriş seviyesi üzeri yayıncılar için de oldukça avantajlı.

Headliner belirlediğiniz ses dosyasının oynatırken arka planda sizin seçtiğiniz bir görseli yerleştirir, üzerine sizin tercih edebileceğiniz, hareketli ekolayzır görüntüsü eklemenize olanak sağlar.  Hatta dilerseniz ses dosyasındaki konuşmaların transkriptini çıkararak altyazı olarak görüntüye yerleştirir. Böylece sesli dosyanız bir anda gösel olarak da ilgi çekici bir hale gelir.

Headliner ile Audiogram Hazırlamak

Headliner Chrome ve Firefox browserlar ile çalışıyor ve MP4 dosyası olarak çıktı veriyor. Instagram, Fascebook, Twitter, Snapchat, YouTube için uyumlu görsel boyutlarda çıktı alabiliyorsunuz.

1. Audiogram Wizard – Proje Türünü Seçin

İlk ekranda Audiogram Wizard’ı seçerek 4 adımda Audiogram oluşturacağınız sürece başlayabilirsiniz.

2. Ses dosyasını seçip yükleyin

Audiogramı oluşturmak için önceden hazırlamış olduğunuz ses dosyanızı seçip yükleyin. Bu sırada eğer altyazı da oluşturulmasını istiyorsanız altyazı dilini de Türkçe olarak işaretleyin.

Eğer burada bu seçimi yapmazsanız sonra geri dönüp değiştiremeyeceksiniz. O nedenle bu kısma dikkat. Daha sonra atladıysanız projeye sıfırdan başlamanız gerekiyor.

3. Ses dosyasının uzunluğunu ve de hangi kanalda yayınlanacağını belirleyin

Her sosyal medya kanalının kendine göre desteklediği bir video klip süresi olduğu için bu ekranda audiogram’ınızın hangi kanalda yayın yapacağınıza göre süresini belirlemeniz gerekiyor. Eğer sürelerden emin değilseniz ve sonradan uğraşmak istemiyorsanız sağ alt kısımda yer alan sosyal medya ikonlarına tıklayarak her kanalın süresini görebilir ve tıklayınca Headliner’ın bu süre aralığında bir seçim yaptığını görebilirsiniz ses dosyanız üzerinde. Daha sonra siz sağa sola kaydırarak ve düzenleme yaparak dosya içerisinden dilediğiniz kısmı belirleyebilirsiniz.

4. Arka Plan Görsel Boyutunu Belirleyin

Ses dosyanız yayınlanırken arka planda podcast logonuzu ya da bu bölüme özel bir görseliniz varsa bu görselin görünmesi için önce görsel boyutu belirleyin, instagram’da yayınlanacaksa kare, You Tube vb olacaksa Landscape veya IG Story/Snapchat olacaksa portre

5. Headliner Editor Düzenlemeleri ve Yayınlama 

Temel özellikleri belirledikten sonra, son adımda Headliner sizin için altyazıları otomatik olarak oluşturarak sol kısımda ilgili saniye aralıklarına yerleştiriyor. Tavsiyemiz tek tek metinleri kontrol etmeniz zira genelde Türkçe çeviri kısmı oldukça başarılı olsa da ses kalitesi vb nedenlerle bir çok kısımda hatalı veya eksik metin olabiliyor ya da kaymalar olabiliyor.

Bunları düzelttikten sonra devam ederek Audiogram’ı hazırlamış oluyorsunuz. Size hem download edilecek bir mp4 dosyası hem de audiogram’a erişebileceğiniz url’leri emai ile gönderiyor Headliner.

Headliner ile hazırlanan Audiogram Twitter ve Facebook üzerinde nasıl görüntüleniyor?

10 yıl sonra pazar araştırması diye bir şey kalmayacak!

Sensörler ve chipler insan bedenine yerleştirilmeye başlandıkça neler olacak? Kim bilir belki @netflix bedenimizdeki sensörlerden gelen verilere göre sonucu değişen diziler de yapar ileride belki Dr. Sertaç Doğanay #hageldihagelecek #podcastdinle #podcast #sertacdoganay #turkcepocast #podiolab #podiolabmedya

Ha Geldi Ha Gelecek paylaştı: 11 Ocak 2019 Cuma

Eğer kendi podcastleriniz için Audiogram hazırlama konusunda kullandığınız farklı kaynak veya uygulamalar varsa bize iletin, onları da yayınlayalım ve diğer podcast yayıncılarının farklı uygulamalardan haberdar olmasını sağlayalım.

Podiolab’e ulaşmak için 

 bilgi@podiolab.com

Tagged as: .

Rate it
Previous episode

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *