Haber ve Yazılar

Podcast Yayınlarına Dinleyiciler Nasıl Destek Olabilir?

podiolab 4 Mart 2019 208


Background
share close

Podcast dinleyicilerinin haftada ortalama 7 podcast dinlediği biliniyor.Dinleme listeleri birden fazla olsa da  severek dinlenilen, her yayın günü heyecanla beklenen podcastler bir çırpıda dinlenir.

Büyük keyif ile dinlenen, bir çok yeni bilgi edinilen bu yayınları kolayca dinleriz ancak bu podcast yayınlarını hazırlayan yayıncıların harcadıkları emek, zaman ve efor için onlara destek olmak ve teşekkür etmek, beğeniniyi göstermek genellikle dinlemekten daha zor. Oysa ciddi bir özveri ile hazırlanan yayın metinleri, konuşmalar, kayıt hazırlıkları, röportaj yapılacak kişileri seçip kayıtların yapılması, kayıt sonrası ses düzenlemeleri derken muazzam bir emek harcanır.

Podcast yayıncıları dinleyicilerinden gelen geri bildirimler  ve yayın kalitesini arttırmaya katkı sağlayacak görüşleri aldıkça  sonraki bölümlerin hazırlığında daha verimli ve daha  heyecanla sarılır hazırlıklarına. Üstelik bu destek illa maddi olmak zorunda değil. iTunes üzerinde bırakacağınız bir yorum, sosyal medya kanallarından arkadaşlarınızla beğendiğiniz bölümü paylaşmanız dahi bu desteği göstermek adına yeterli. İşte bu nedenle hem bir podcast dinleyicisi hem de podcast yayıncısı olarak, severek dinlediğiniz yayınlara nasıl destek olabileceğinizi listeledik.

Arkadaşlarınızla Paylaşın

Beğenerek dinlediğiniz bir podcast yayını veya bölümünü sosyal medya üzerinde arkadaşlarınızla paylaşın. Hatta podcast dinlediğini bildiğiniz arkadaşlarınızın telefonunda direk beğendiğiniz yayını açıp abone olmasını sağlatın. 🙂

Forumlarda Öneri Yazın

EkşiSözlük, Reddit gibi forumların podcast başlıkları altında destek olmak istediğiniz yayın için bir kaç satır yorum yazarak neden bu yayınları sevdiğinizi, neden dinlemek gerektiğini, hangi konu başlıklarında yayın yaptıklarını paylaşın.

Facebook’da Paylaşın:

Kendi çevrenize neden bu yayını dinlediğinizi anlatarak şovun linkini ve görsellerini paylaşın. Eğer sektör özelinde bir yayın dinliyorsanız ve bu sektöre özel Facbeook gruplarını takip ediyorsanız dinlediğiniz yayını bu gruplarla paylaşın. Hem gruptakiler için hem de podcast yayını için kazançlı bir durum olur.

Blog Yazısı Yazın

Eğer düzenli olarak blog yazısı yazan biriyseniz podcsast yayınlarından birinde öürendiğiniz bir bilgi hakkında bir yazı hazırlayıp podcast yayınını etiketleyin.

iTunes’da Yorum ve Değerlendirme Yazın

En kıymetli desteklerden biri takip edilen yayın için iTunes üzerinde bırakılacak olumlu yorumlar olacaktır. Dinlediğiniz her podcast yayıncısı mutlaka bölümler içerisinde konuşurken de bahsetmiştir kendilerii iTunes üzerinde beğenip, yorumların diye. Bir podcast yayınının Apple tarafından daha çok önerilebilmesi ve öne çıkarılması için yorum sayısının artması gerekiyor. Bu nedenle keyif aldığınız bir yayın için iki dakika ayırıp itunes’da pozitif görüş bildirmek çok kıymetli.

Twitter’da Tanıtın

ÖZellikle Twitter farklı podcast yayınlarının keşfedilmesi için uygun bir ortam. Yayın adı, Twitter nicki ile yayını mention edip dinledğiniz bölümden beğendiğiniz bir cümleyi paylaşabilirisniz. Hatta isterseniz iTunes yorumunuzun ekran görüntüsün paylaşarak yeni dinleyciler çekmeleri için destek olabilirsiniz.

Yayıncıları en mutlu eden yöntem ise email ile kendilerine ulaşmanız ve görüşlerinizi iletmeniz.

Maddi Destek

Podcast yayınları için harcanan emek ve zamanın dışında yayıncıların ciddi maddi destekleri ile hayata geçen ve çoğu zaman pahalı ekipmanlar ve hosting hizmetleri ile ayakta kalan yayınlardır. Bir çok podcast yayıncısı yayınlarını ayakta tutabilmek için Patreon gibi bağış sitelerini kullanarak yayınlarına destek alıyor. Dinlediğiniz podcastin internet sayfasından bilgi alarak benzer bir bağış sistemi kullanıyorlarsa buradan destek olabilirsiniz.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *