Haber ve Yazılar

Google Podcast Bölüm Transkript ve Bölüm İçi Kelime Arama Özelliği

podiolab 27 Mart 2019 841


Background
share close

Google Podcast uygulaması artık podcast bölümleri içerisindeki konuşmaları otomatik olarak metne çeviriyor ve tüm metni metadatanın içine gömüyor. Böylece dilediğiniz bir konu hakkında Google Arama motorunda anahtar kelime ararken o kelimenin geçtiği konuşmaya dayanarak ilgili podcast yayını da arama sonuçlarınızın önüne çıkacak.

Yakın zaman öncesinde Google Podcast sayfasını duyurarak, web sayfaları üzerinden de podcast dinleyebilme imkanı sağlayan Google Podcast’in akıllı hoparlörlerin yükseliği ile birlikte benzer bir hamle yapması içten içe beklense de bu beklenenden hızlı oldu.

Bir kaç saat önce @androidPolice podcast dinleyicilerinden @jojmaht’ın attığı twit ile başlayan yazışmaları,

Corbindavenport, AndroidPolice ve sonrasında The Verge editor’ü Dieter Bohn’un olayı açıklığa kavuşturmasıyla konu iyice netleşti.

Şu an tümpodcastler için geçerli olmasa da kimi yayınlarda bu özelliği girip görmeniz mümkün. Tabii Türkçe yayıncılar henüz heyecanlanmasın zira bu özellik İngilizce metinleri çeviriyor şu an için.

Eğer siz de incelemek isterseniz Android Police’ın veya herhangi bir İngilizce podcast yayınının Google Podcast sayfasına giriş yapmanız gerekli öncelikle. Bunun için de ufak bir ipucuna ihtiyacınız var zira Google Podcast sayfası direk açılmıyor.

Ben farklı podcastlerde sonucu görmek için bu paylaşımlarda verilen yayının dışında Serial’ın bir bölümünü seçtim rastgele. Serial’ın yayınlarına Google Podcast üzerinden ulaşmak için şu linkte tıklayın önce.

Karşınıza şöyle bir sayfa gelecek.

Dolayısıyla burada ufak bir müdahele etmeniz gerekecek linke

https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cDovL2ZlZWRzLnNlcmlhbHBvZGNhc3Qub3JnL3NlcmlhbHBvZGNhc3Q%3D

Başta yer alan soru işaretine kadar olan kısmı silip yerine podcasts.google.com yerleştirmeniz gerekecek.

https://podcasts.google.com/?feed=aHR0cDovL2ZlZWRzLnNlcmlhbHBvZGNhc3Qub3JnL3NlcmlhbHBvZGNhc3Q%3D

Ardından gelecek olan sayfalar sırasıyla şu şekilde.

Browser pencerenizde developer moduna giriş yapın

Son olarak da bir bölümü dinlemeye başlayıp batchexecute modülünü seçip en sona doğru ilerleyin. Metnin tümünü o satırda bulabileceksiniz.

Tagged as: .

Rate it
Previous episode

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *