• Home
 • keyboard_arrow_right Featured
 • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
 • keyboard_arrow_right Podcast Yayınınızı Google Podcasts’e Nasıl Eklersiniz?

Featured

Podcast Yayınınızı Google Podcasts’e Nasıl Eklersiniz?

podiolab 28 Mart 2019 7643 2 1 4


Background
share close

Podcast yayınları, Google Podcasts içerisine nasıl eklenir? Android destekli Google Podcast uygulaması içerisinde nasıl listelenebilir? Apple iTunes podcast yayıncılığının omurgası olsa da son günlerde Google Podcast uygulaması bazı gelişmeler duyurmaya başladı. Podcast yayınınızın her platformda bulunması da indie podcast yayıncıları için oldukça kritik.

Podcast yayınınızı adım adım Google Podcasts’e ekleme:

1. Google Play Podcast Portalına giriş yapın.
Açılan sayfada Google hesabınızla veya podcastinize ait bir Google hesabınız varsa onunla login olmanız gerekecektir.

2. “Podcast Ekle – Add A Podcast” Buttonuna tıklayın

Gelen bu sayfada yayınınız daha önce kayıt edildiyse direk yayınınızın logosu ve ismi görünecek. Eğer ilk defa bir kayıt ekliyor ya da Google Podcasts portalına yeni bir podcast ekliyorsanız sayfanın sağ üst kısmında yer alan “Add a Podcast” butonuna tıklayın.

3. Kullanıcı sözleşmesini okuyup onaylayın.

4. Podcast yayınınızın RSS Feed’ini ekrandaki alana yapıştırarak devam edin ve linkinizi kaydedin.

5. RSS adresinizde podcast yayınınız için kayıtlı olan email adresinize bir onay email’i gelecek bunu onaylayın.

6. Podcast yayınınıza ait bilgileri kontrol edin. Eğer RSS linki veya açıklamalarınız ya da görseliniz ile ilgili bir sorun yakalanırsa burada size hata olarak gösterilecek ve düzeltine kadar devem edemeyeceksiniz.

Tüm hatalar giderildi ya da hiç hata yoksa devam edin.

7. Podcast yayınınıza ait bilgileri son defa kontrol edin ve onaylayın

8. Google’ın podcast’inizi onaylamasını bekleyin. Bu bir kaç gün alabilir. Malesef Google size otomatik bildirim vermediği için ara ara bu linke gelip Podcast yayınım Google Podcast içerisinde yayınlandı mı? diye kontrol etmeniz gerekecek.

İpucu: RSS feed içerisinde yer alan email adresiniz ile Google’a kayıt olduğunuz email adresinin aynı olduğuna emin olun.

Talebinizin onaylanması 12 saat ile 5 gün aralığında gerçekleşiyor genellikle. Onay aşamasına gelindiğinde size bir email gönderiyorlar ama dilerseniz siz de yönetim paneline yine girip kontrol edebilirsiniz.

ÖNEMLİ:
Google Podcast Ülkenizde Kullanıma Uygun Değil! uyarısı nedeniyle podcast yayınını Google Podcasts’e kayıt edilemiyor olabilir.
“Unfortunately, podcasts are not yet available in your country.”

Sorun yok. Bir VPN s uygulaması ile hızlıca Amerika üzerinden bir server ile bağlanıp, bu adımı tamamlayabilir ve Google Podcasts e yükleme gerçekleştirebilirsiniz.

Tagged as: .

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has 2 comments.
  • adminos on 9 Nisan 2020

   Merhabalar, evet Google geçen hafta bir açıklama yapıp Google Music içerisinde hiç bir zaman podcast olmadı gibi bir açıklama yayınladı !!! İlginç fakat artık buradan podcast görmek eklemek mümkün değil. Tüm podcastleri şu linkte toparlamıştı daha önce web üzerinden de erişebildiğiniz.
   https://podcasts.google.com/ Fakat eklemek için şu an hangi link kullanılacak biz de bilgi edinmeye çalışıyoruz. Haberi aldığımızda sitede paylaşacağız.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *