Featured

Podcast Röportajının Süreci

İlkan Akgül 7 Nisan 2021 53 5


Background
share close

Eğer mevzu bahis, konuklu bir röportaja hazırlanmaksa bunun daima farklı bir metodolojisi var. Özellikle de yayın hayatınıza yeni başladıysanız ve anlamlı bir dinleyici kitlesine sahip değilseniz. Bildiğiniz gibi konuklu bir podcast yapmanın en keyifli yanlarından biri, uzmanlarla tanışmak ve meslek ustalarından birçok şey öğrenme şansını elde etmek. Yayınımıza aldığımız herhangi bir misafir için, zamanı ne kadar verimli kullanırsak deneyimlediğimiz şey de o kadar iyi olacaktır.

Gelin, podcast’iniz için konuk formatı yaratma aşamalarına bir göz atalım:

Misafir davet etmek

Yapmanız gereken ilk şey, elbette ki programınızda öne çıkarmak istediğiniz konuklara ulaşmak. Onlara gerçekte kim olduğunuzu, neyle meşgul olduğunuzu ve podcast programınızı neden yaptığınızı anlatan kısa ama öz bir e-mail gönderin. Ayrıca programınızda neyle ilgili sohbet etme şansı bulacaklarını bilmelerini sağlamak ve belki de onlara önceki bölümlerden örnek kayıtlar atmak da, programınızın genelinde ortaya çıkardığınız materyali anlayabilmeleri için güzel bir fikir olabilir.

Bir başka yararlı öneri de, potansiyel misafire, konuşmakla en çok ilgilendikleri belirli konular olup olmadığını sormak olabilir. Böylece onların seçtiği konu başlıklarından ilerlerken, röportajdan maksimum kalitede verim almanız kaçınılmaz olabilir.

Aslında bunun sırrı karşı tarafı teşvik etmek. Eğer konu karşınızdaki insanın yeni kitabının reklamını yapmak ya da sadece seslerini duyurmaksa, kesinlikle karşı taraf için teşvik edici bir şeyler olmalı. Yani, onları programınıza çıkmaları için teşvik etmeniz gerekiyor.

Program planı

Eğer talep kabul edildiyse tebrikler! Artık mülakatın yapılacağı tarih ve saati düzenleme zamanı geldi. Burası çoğu kez insana zaman kaybettirebilir. Olası tüm alternatifler sunulmuş ve cevap bekleme sahfasına geçilmişse bunu ayarlamak birkaç hafta sürebilir. Bu noktada, proaktif bir planlama yaklaşımı benimsemek ana yöntemimiz olmalı.

Verimli planlama yapabilmenin en hızlı yöntemi, konukla doğrudan telefonla iletişim kurmaya çalışmak. Konuk kim olursa olsun, direkt telefon görüşmesi size anında yanıt alma, programlarınızı karşılaştırma ve doğru zamanda bir tarih seçme fırsatı verir. Misafirinizin programını doğrulamanın en iyi yolu hızlı bir telefon görüşmesi yapmaktır.

Hazırlık

Bir röportaja başlamadan önce konu ve konukların ufak bir analizini yapmak her zaman en iyisidir. Meslek ustalarıyla her zaman röportajlar yapılıyor ancak insanlar çoğunlukla aynı soruları tekrar tekrar yanıtlamaya mahkum olmuş durumda. Peki siz röportajınızı diğerlerinden nasıl ayıracaksınız?

Burada titiz bir hazırlık ve analiz çalışmalarını devreye sokmak gerekir. Kendinizi adeta konuğunuzun içeriğiyle şımartıp değindikleri konular hakkında içgörüler edinin ve röportajda kullanabileceğiniz can alıcı noktaları bulmak için olabildiğince derine inin. Onlarla geçireceğiniz süre genelde minimum olur, bu yüzden iyi hazırlanmış olarak en iyi şekilde yararlanmak iki tarafın da faydasına olur.

Sonraki adımda, ekipmanınızın sağlamlığından, kayıt yapacak sessiz bir yerin olmasından ve konuğunuzun podcastinizde rahat hissedeceğinden emin olabilirsiniz.

Görüşmenin saatini ve tarihini teyit ettiğinizden ve görüşme sırasında üretilen materyal için bir belge onaylatmak gibi ince ayrıntıları gözden geçirdiğinizden emin olun. Ne kadar hazırlıklı olursanız, röportajınız da o kadar iyi olur.

Mülakat soruları

Röportaj için hazırlanmanın yanı sıra, konuğunuzu da bazı konularda eğitmeniz zorunlu bir hal alıyor. Bu durum, sohbetin standardında da oldukça büyük bir fark yaratacak. Konuğa, onun konuşmak istediği konu başlıkları sonrasında sizin düşündüğünüz soruları ve başlıkları kendisine önceden göndermek, ona da röportaj üzerinde çalışmak için bir şans verebilir.

Bu şekilde her iki taraf da görüşme ile ilgili ekstra notlar alıp alt başlıklar çıkarabilir. Konukların işini önceden kolaylaştırmak oldukça önemlidir.

Kalite kontrolleri

Olabilecek en sinir bozucu hatta kabusa dönüşebilecek şeylerden biri ise, röportajdan sonra aslında kayıt düğmesine hiç basmadığınızı hatırlamak. Hayatta bu fırsat bir kez olabilir, bu nedenle kalite testlerini yapmamayı göze alamayız. Görüşme başlamadan önce, sesin bütünlüğünü test etmek için kısa bir bölüm kaydedin ve her şeyin düzgün çalıştığından kesinlikle emin olun.

Ardından ana kayda başlamadan önce, yayının sağlığını bozmamaları için diğer tüm cihazların kapalı ya da sessiz olduğunu kontrol edin. Kalite, özellikle ses içeriği söz konusu olduğunda oldukça önemlidir; temelde doğru bir akış çizildiği zaman, ortaya çıkan ürün çok daha yüksek bir değere sahip olacak.

Ve son hamle

Röportajın yayınlanacağı ya da birkaç gün öncesinde, konuğunuza içten tebriklerinizi ileten ve onlarla röportajdan aldığınız mesaj ve dersleri içeren teşekkür e-mail’i göndermek bu sürecin sonunu güçlü bir şekilde bitirmenizi sağlayacaktır.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *