• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Podfresh Daily
  • keyboard_arrow_right
  • keyboard_arrow_right Podfresh Daily #168 – Podcast’in Yükselişi ve Edison Research Share of Ear Raporu

Featured

Podfresh Daily #168 – Podcast’in Yükselişi ve Edison Research Share of Ear Raporu

İlkan Akgül 8 Nisan 2021 16


Background
share close
  • cover play_arrow

    Podfresh Daily #168 – Podcast’in Yükselişi ve Edison Research Share of Ear Raporu
    İlkan Akgül

Edison Research’ün her çeyrek yayınladığı “ Share of Ear” raporunda podcast, Spotify/Pandora ve Radyo’nun reklam pastasındaki rekabeti yer alıyor.
 
Podcast Millenyal Dinleyiciler Arasında Artışta
 
Reklam yerleşimi yapılan sesli mecralar arasında karşılaştırmaları yapan Share of Ear raporunda podcast, Pandora ve Spotify’ı %1 ile geçmiş görünüyor. Reklam destekli ses pastasından %12’lik bir dilim koparan podcastin yanında Spotify ve Pandora %11 ile ikinci sırada yer alıyor 18+ yaş ve üzeri grupta. 18-34 spesifik yaş aralığına bakıldığımızdaysa %25 podcast, %20 Spotify ve Pandora olarak reklam pastasından paylaşım yapılıyor ki bu yaş gurubunda farkın arttığını görüyoruz. Reklam pastasından eşit pay alınan tek yaş grubu, %9 pay ile 35-64 aralığı olmuş.

Millenyaller Arasında Podcast Günlük Erişim ve Dinlemeler Artışta

Edison Research’ün Q4 raporuna göre 18-34 yaş aralığındaki podcast dinleyicileri ise %34’lük bir dilimi kapsıyor. Bu oran geçtiğimiz yıl %25 olarak raporlanmıştı. Bu yaş grubu dinleyicilerin podcast dinleme etkileşimlerinde %9’luk bir artış görüyoruz.

Demografik kırılıma göre baktığımızdaysa kadın podcast dinleyicileri geçtiğimiz yılın son çeyreğine oranla %6 artış göstermiş, erkek podcast dinleyicileri ise %20.4 iken bu yıl %32.2 olarak raporlanmış.

Anlaşılan önümüzdeki günlerde 18-34 yaş aralığının podcast yayınlarına olan ilgisinin daha da artarak devam edeceğini göreceğiz.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *