Featured

Apple’ın İlginç Podcast Hamleleri

İlkan Akgül 14 Nisan 2021 21


Background
share close

Podcast dünyası, Apple’dan uzun bir süredir tam anlamıyla bomba patlacak bir podcast işini piyasaya sürmesini bekliyor. Bu sırada Spotify ve diğer teknoloji devleri büyük hamleler yapıyor, anlaşmalar imzalıyor, şirketler satın alıyor, diğer bir deyişle pazara hakim olmaya çalışıyor. Apple ise piyasadaki en popüler podcast uygulamalarından birini geliştirmesine rağmen bu günleri çoğunlukla sessiz geçirdi ancak son zamanlarda kendi şovlarını yaratmaya başladı.

Apple bu hafta, savaş suçları işlemekle suçlanan ABD Donanması SEAL Eddie Gallagher’ı inceleyen yeni bir kurgusal olmayan araştırma podcast’in prömiyerini yaptı. The Line adlı şov, aynı adı taşıyan yakında çıkacak bir Apple TV Plus şovu için de tamamlayıcı bir unsur olarak görev görecek.

Bu gelişmenin, Apple’ın kendi podcast içeriğini oluşturmaya yönelik büyük planların sinyalini vermesini bekleyen herkes büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğradı. The Line, Apple’ın kendi şovlarını yaratma yolunda bir adımı temsil etse de, şirketi podcast denizine derinden daldırmıyor.

Apple’ın geliştirmek istediği podcast stratejisi, muhtemelen bu yardımcı programların etrafında büyümeye devam edecek. Bu yılın başlarında tamamlanan bir podcast olan For All Mankind’ın prömiyeri yapılmış ve Apple Books ile ortaklaşa Oprah Kitap Kulübü için de ayrı bir tamamlayıcı şov hazırlanmıştı. Ayrıca, bu sonbaharda piyasaya sürülecek başka bir Apple TV Plus dizisi olan The Problem With Jon Stewart’ın galasıyla koordineli bir podcastin geliştirilmesinin planlandığını da söylemek gerekir. Apple’ın podcast etrafında bir tekel kurmak yerine, podcast dinleyicilerini, abonelik hizmeti TV Plus’a ve kitap satış uygulaması Books’a yönlendirmek için kullandığını görüyoruz.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *