• Home
 • keyboard_arrow_right Featured
 • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
 • keyboard_arrow_right Uzaktan Podcast Yaparken Kaliteli Ses Nasıl Elde Edilir?

Featured

Uzaktan Podcast Yaparken Kaliteli Ses Nasıl Elde Edilir?

İlkan Akgül 16 Nisan 2021 121


Background
share close

Şu anda podcast yayınları ve medya mensupları için, evlerimizin rahatlığıyla röportaj ayarlamak ve akabinde kaydetmek biraz zor gibi duruyor.

Gayet anlaşılabilir bir şekilde, röportaj yapmak istediğiniz insanlar Covid-19 ortamında bir stüdyoya gitmeye isteksizler ve aksi halde de arzulanan yayın sesini elde etmek sıkıntılı bir durum. Ancak yeni kayıt seçeneklerini keşfetmek ve iyi sonuçlar almak da oldukça mümkün. Hayat bize limon verdiğinde limonatayı yapmamız gerekir. İşte ihtiyacımız olan tarif.

Her şeyden önce: Konuklarınızın evdeki teknoloji kurulumunu iyi tanıyın. İyi bir internet bağlantılarına sahipler mi (Çevrimiçi kayıt seçeneklerinin iyi bir olasılık olup olmadığını size bildirir). Eğer internet kalitelerinin iyi olup olmadığından emin değillerse, onlara YouTube videosu izlediklerinde herhangi bir takılmayla karşı karşıya kalıp kalmadıklarını sorun. videolarını izlediklerinde ne olduğunu sorun. Ayrıca harici bir bilgisayar mikrofonunun olup olmaması önemli. Peki hangi akıllı telefonu kullanıyorlar? Çünkü iPhone’lar oldukça iyi bir dahili mikrofona sahip ve sesli not uygulaması kullanılarak kendilerini nasıl kaydedeceklerini tarif edebiliriz. Android’lerin de elbette kendi kayıt seçenekleri var ancak telefondan telefona değişiklik gösterildiği için uygulama mağazasını ziyaret etmek gerekebilir. Her iki senaryoda da bilgisayarlarına ya da akıllı telefonlarına takılabilen kablolu kulaklıkları olup olmadığını öğrenin. Bu, konuşma sırasında kendi sesinizden kaynaklanan sorunu en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Hangi kayıt seçeneğinin en iyisi olduğunu anladıktan sonra, konuklarınızın mekanında kayıt alacağı yeri seçmesine yardımcı olma zamanı. Oda ne kadar küçükse o kadar iyidir, yankı azalmış olur. Dahası, büyük pencerelerden ve yüksek tavanlardan uzak durmak da yankıyı azaltmaya yardımcı olur. Pencereleri örten büyük perdeler, halı kaplı odalar ve kilimler istenmeyen ses dalgalarını sönümleyen dostlarımızdır. Dahası, gürültülü bir fanın çalıştığı bir odada olmak istemezsiniz çünkü mikrofon o sesi de alır. Ayrıca, tüylü dostlarımızı ne kadar çok seviyor olsak da, o kuyrukların sallanmasını ve miyavlamasını da mikrofonda duymak istemeyiz. Bu yüzden lütfen bir arkadaşınızın veya ailenizin onları meşgul etmesini sağlayın veya onları öncesinde bir yürüyüşe çıkartın.

İdeal oda seçildikten sonra, konuğun dönmeyen bir sandalyede rahatça oturduğundan emin olun. Doğal olarak birçoğumuz ellerimizi kullanarak konuşuruz. Eğer özellikle hareketliyseniz veya gergin bir haldeyseniz hareketsiz kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Ayrıca şakacı, seslerin arkasına sızmaya çalışan takı ve mücevherlere de dikkat edin.

Misafiriniz kayıt yapacağı ortam için gerçekten endişeliyse, bir Facetime araması yapmayı deneyin ya da planladıkları kurulumun fotoğrafını göndermesini sağlayın. Ardından onlara adım adım canlı tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Uzaktan kayıt için en sevdiğimiz araçlara gelince, Cleanfeed’i Pasific Content olarak araştırıyoruz. Tarayıcı tabanlı bir çevrimiçi ses kayıt çözümüdür. Misafirinizin herhangi bir şey indirmesine veya yüklemesine de gerek yok. Sadece onlara bir bağlantı göndermeniz yeterli. Program, birden fazla parçayı kaydetmenize olanak tanıyor ve bu, canlı sohbet ediyorsanız olası ses çakışmaları için harika bir özellik. Cleanfeed’i kullanırken misafirinizin tarayıcılarında diğer tüm pencerelerin kapalı olduğundan emin olmalısınız.

İkinci olarak, iPhone’un Sesli Not kayıt uygulamasını tercih ediyorum. Dahilidir ancak iPhone’un yeni sürümünde belki konuğunuzun uygulama mağazasından indirmesini sağlamanız gerekebilir. (Korkmayın, ücretsizdir). Konukların kullanması çok kolay, temelde büyük kırmızı bir düğmeye basmaları yeterli. Tamamlandığında (ve kaydet düğmesine bastıktan sonra) size bir M4A -postası gönderebilirler. Peki bu uygulama ile ilgili nasıl ipuçlarımız var? Konuğun iPhone’u önlerine yaklaşık çene-göğüs hizasında bir kitap yığınının üzerine koymasını sağlayın. Böylece eller serbest olabilir ve ağızlarına yakın sabit bir yerde de kayıt yapılabilir. Bir bildirim ya da arama almalarını önlemek ve kaydın kapanmasını engellemek adına telefonlarının uçak modunda olduğundan emin olun.

Aşağıda, yapımcı, sunucu ve film yapımcısı Andrew Norton tarafından oluşturulan harika bir bilgi grafiği var. Eğer görsele ihtiyacı olan misafirleriniz varsa bu gerçekten yardımcı olabilir.

Günün sonunda hepsi başarısız olabilir, kayıt esnasında bir çocuk içeri girip araya girebilir (BBC röportajını hatırlıyor musunuz?) Ama neyse ki seçeneklerimiz ve yapacaklarımız her zaman vardır… 

Podcast misafirlerinize sormanız gereken sorular:

 • İnternet bağlantınız ne kadar güçlü ve hızlı?
 • Bilgisayarınızın işletim sistemi güncel mi?
 • Tarayıcınızın en son sürümüne sahip misiniz?
 • Ne tür bir telefon kullanıyorsunuz, iPhone mu Android mi? Hangi versiyon?
 • Harici bir bilgisayar mikrofonunuz var mı?
 • Bir çift kablolu kulaklığınız var mı?

Misafirinizin kayıt ortamı

 • İdeal kayıt alanı, halı kaplı zeminlere, perdelere ve varsa birkaç sert çıplak yüzeye sahip küçük, penceresiz bir ortamdır.
 • Cam pencerelerden / duvarlardan ve beton duvarlardan ve zeminlerden uzakta kaydedin.
 • Perdeler, kilimler ve battaniyeler gibi birçok yumuşak yüzey, ses dalgalarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Ellerinizle masaya vurmaktan kaçının. Bir noktayı ifade ederken bunu yaptığınızı fark etmeyebilirsiniz, ancak mikrofon fark edecektir.
 • Sandalyenin dönme seslerinden kaçının.
 • Lütfen görüşme sırasında sallanan küpeler takmayın. Kulaklığınıza veya kulakiçi kulaklıklarınıza çarpabilir ve kayıt sırasında gürültüye neden olabilirler.

Orijinali Pasific Content’te yayınlanan bu yazı İlkan Akgül tarafından çevrilmiştir.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *