Featured

Podfresh Daily #178- Podcast Meydanı Toz Duman!

Aykut Ibrisim 22 Nisan 2021 25


Background
share close
  • cover play_arrow

    Podfresh Daily #178- Podcast Meydanı Toz Duman!
    Aykut Ibrisim

Dün gerçekleşen Apple WWDC21 etkinliğinde Apple Podcasts Abonelik Modeli’ni duyurması sonrası ortalık karıştı!

Sevinenler, üzülenler, hard core Apple fanları, nerd podcasterlar, yeni podcasterlar. Sorular havada uçuşuyor, kimilerinin yayınları uçtu, kimisi hesabına ulaştı ama hala eksiklikler var.

Apple Podcasts Değişimi & Akılda Kalan Sorular

Öncelikle Apple’ın duyurusunda yer alan abonelik modelinin Türkiye’ye açık olmadığını belirtelim. 170 ülke arasında Türkiye yer almıyor (şimdilik). Ne zaman gelir bilinmez, ama dün yaşanan ilk şok sonrasında hem üreticiler hem de yayıncılar açısından bir çok soru ve sorun oluştu. Gelin biraz toz dumanı aralayıp başlıkları çıkaralım. Sonrasında ise bunları konuşacak uzunca zamanımız olacak.

☁️ Apple 15 senenin ardından abonelik modeli oluşturmanın öncesinde ilk defa podcasterlara (abonelik sunacak olanlar için) ilk elden podcast hosting servisi sunmaya başladı. Abonelik özelliğini aktif ettiğinizde artık RSS’i bypass edip direkt olarak Apple’a podcastinizi yükleyeceksiniz.

⚠️ Apple, abonelik modelleri için artık sizin sağlayacağınız RSS’i kullanmayacak. Dün de bahsettiğimiz gibi, bunun için artık kendisi bir hosting platformu gibi podcast yayınlarını host edecek.

🧨 Bu hamle podcast sektörü için uzun süredir tartıştığımız podcast yayıncılığının özerkliğini, tek ve açık bir kaynaktan yayılıyor olmasını ilk elden tamamen bozuyor. Artık hep söylediğimiz gün gelmiş gibi. Apple tarafında da Spotify gibi, kapalı devre bir sistem başlıyor.

😱 Verinin içerik üreticisinin elinde olmadığı, kontrolün daha fazlalaşması gerekirken daha da kaybedildiği bir dönem başlamıştı ve Apple’da bu oyuna katılarak trendeki yerini aldı. Spotify – Apple savaşı bağımsız podcast üreticisinin yararına mı yoksa zararına mı olacak bunu zaman gösterecek.

📚 Abonelik modelindeki yayınların DRM hakları Apple tarafından korunuyor olacak.

💸 Abonelik ile gelir elde edecek bağımsız yayıncılar gelirinin %30’unu Apple’a verecek, ikinci sene bu tutar düşecek ancak abone ile olan ilişkiler yayıncıya verilmiyor. Apple tüm ilişkiyi yürüteceği için aboneler memnun olmazsa ya da iptal talep ederse ücret iade edildiği gibi Apple kendi payını almış olacak her durumda.

💻 Abonelik modeli kurmak isteyenler için en önemli kısım olan abone datası Apple tarafında saklı kalacak ve email dahil abonelerin herhangi bir bilgisi içerik üreticisiyle paylaşılmayacak. Bu modelden hayatını kazanan içerik üreticileri, sadece podcast yayını yerine podcast + canlı yayın + email bülteni vb gibi çok kanallı içerik üretimi yapan üreticiler için bu veriler hayati.

🔐 Apple üzerindeki mevcut ilişkiler, kendi abonesini tanıyamayan ve onlarla birebir iletişim kuramadıkları bir platforma dönüşecek.

❓Dün bir çok üretici Patreon’dan Apple’a kayacağını duyursa da bu bilgi sonrası hala aynı fikri savunurlar mı merak ediyorum doğrusu. Şu an Supporting Cast ile abonelik sunan bir yayıncı veya Patreon kullanan bir yayıncı ciddi bir sürtünme sorunu yaşıyor platformlar arasında ancak yine de hem %30 kesinti hem de abone verilerine ulaşamama gibi iki kritik sorunu sırtlarında taşımak isterler mi tartışmak gerek.

📝 Apple podcast içeriklerinin metne dönüştürülmesi ve istediği zaman bu içerikleri AI altyapısını eğitmek amacıyla kullanımı için onay almış oluyor. Bu verilerin de kontrol edilemeyeceğini bir kenarda tutmalı.

🎙Abonelik modeli için oluşturacağınız yayın başta söylediğimiz gibi Apple’ın kendisi tarafından host edilecek ve RSS ile içeri alınmayacak. Bu ses dosyalarını manuel olarak Apple’a kullanıcı yükleyecek. Burada da eskisinden farklı bir durum var, Apple bu abonelik içeriklerini WAV veya Flac formatında yüklemenizi istiyor. Sesi kendisi sıkıştırıp gerekli düzenlemeleri yapacağını belirtiyor. Bu anlamda abonelik modelli içeriklerin birbirleri arasında daha tutarlı ses düzeylerinin olacağını söylemek mümkün.

Bu bültende dünden aklımızda kalan ana başlıkları listelemek istedik ki üzerine tartışmak ve konuşmak kolay olsun. Sizin de aklınıza takılan sorular, Apple Podcaster veya Podcast Connect sitelerini kullanırken yaşadığınız sorunlar ve hatalar olursa bizimle paylaşın, birlikte inceleyelim ve konuşalım.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *