Featured

Burçin Acer #PodiolabSoruyor

İlkan Akgül 17 Mayıs 2021 39


Background
share close

Podcast yapmaya nasıl ve neden başladınız?

2007 yılında önce radyo kayıtlarımı paylaşmaya başladım. Sonra, radyoda yayınlanan kısımlar haricinde, bu kayıtlara eklediğim bölümleri podcast haline getirdim. Radyo kaydı olmayan, tamamen podcast için üretilen kayıtlarıma ise 2016 yılında başladım. Yani podcast yapmaya başlama sebebim esasen radyo programlarımı daha fazla kişiye ulaştırmaktı en başta. 2005 yılından itibaren ilgi duymaya başladığım bu iletişim aracı ile ilgili Türkiye’den ve yurt dışından birçok kaynak takip ederek, hatta bu kaynaklarla iletişim kurarak, Podcast’imi nerelerde ne şekilde paylaşabilirim konusunu öğrenmeye başladım. Her şey bu öğrenme süreciyle başladı. Kayıt ve prodüksiyon aşamaları zaten günlük rutinlerim arasında olduğu için üretmeye hızlı başladım sayılır.

Sizin için bir podcasti dinlenebilir yapan şey nedir?

Konuşulan konuya hakimiyet benim için öncelikli tercih sebebi. Anlatım tarzı, süre ve teknik bazı hususlar, konuya çok hakim birini dinlerken bazen ikinci planda kalabiliyorlar. Eğer bilgi, diğer unsurların da profesyonelce yapılmasıyla sunuluyorsa, benim için çok iyi bir podcast demektir.

Podcast yapmakla ilgili en çok neyi seviyorsunuz? Neden?

Kalıcılık veya arşiv imkanı benim için en önemli motivasyon. Klasik medya araçlarında, yayının yapıldığı an en önemli andır. Halbuki podcast için süresiz, zamansız bir etki söz konusu. Bu durumun getirdiği sorumluluk hissini de seviyorum. Çünkü bu sayede işi daha kaliteli ve bilgiyi daha doğru aktarma konusunda titiz bir çalışma şart oluyor. Bu durumda da kendini zorlamaya başlıyorsun. Bunun geliştirici bir unsur olduğunu düşünüyorum.

Podcast yüzünden başınıza gelen en iyi şey nedir?

Son yaptığımız MenEmen kaydı ile, yaklaşık 20-25 yıl önce bizi izleyen ve dinleyen, süreç içersinde hayatın farklı alanlarına dağılmış , çok sayıda dinleyicimizle buluşma imkanı yakaladık. Bizi dinlerken genç olanların, şu an biriktirdikleri hayat tecrübeleriyle bizi yine bulup, kabul etmeleri, katkı sağlamaları, geçmişte bıraktığımız izleri paylaşmaları benim için büyük bir hayat hediyesi.

Podcastinizle ilgili başarısız olduğunuz şey ne oldu?

Zamanında bizden haberdar olan daha fazla izleyicimize ulaşmayı başarmamız lazım. Çünkü her seferinde, her yeni bölümde, “Ben sizi yeni buldum.” mesajlarıyla karşılaşıyoruz. Demek ki hala tekrar kayıtlara başladığımızdan habersiz izleyicilerimiz var. Onları dinleyicimiz yapmak için daha fazla çalışıp, yeni yollar bulmamız gerekiyor.

Podcast dışı hangi beceriniz size podcast yaparken yardımcı oldu?

Radyocu olmam başlı başına yardımcı oluyor. Anlatımda, süre disiplinin de, sesle ilgili denemelerde bu vasfımın faydalarını çok görüyorum. Bir de merak ve iş disiplini, haftalık bir rutini devam ettirmekte son derece hayati özellikler bence.

Bir podcast bölümü oluştururken hangi süreçlerden geçiyorsunuz?

En ciddi süreç hazırlık. İki kişiyiz ve ikimiz de farklı meraklara ve tecrübelere sahibiz. Bu bakış açılarıyla hazırladığımız konuları birbirimizle paylaşıp, tekrar yeni bir kayıt akışı oluşturuyoruz. Bu süreç en uzun zaman alan ve en zor süreç. Daha sonra iyi bir kayıt yapabilmek için, teknik hazırlıklarımızı her seferinde gözden geçiriyoruz. Son noktada edit süreci. Bunu da kendimiz yapıyoruz. Böylece neleri iyi yapmışız nerelerde eksiğimiz var tekrar tekrar kontrol etme imkanımız oluyor.

Bir podcast bölümünü pazarlama / tanıtım sürecinde neler geçiriyorsunuz?

Kayıtlarımızı öncelikle sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıyoruz. Bazı bölümler için dijital alanlarda kısa süreli reklamlar kurguluyoruz. Ancak tanıtımın çoğu ağızdan ağıza şeklinde gerçekleşiyor.

Bölümleriniz için konuk bulmanız gerektiğinde nasıl bulabiliyorsunuz? Nasıl bir araştırma yapıyorsunuz?

Konuklarımızı genellikle daha önce hukukumuz olan veya bu sayede ulaşabileceğimiz çevrelerden seçiyoruz. Kendi kontaklarımız şimdiye kadar yeterli oldu. Sektörde geçirdiğimiz süreç içersinde hemen her konuda ehil insanlar tanıdık ve bunun faydasını podcast’lerde görüyoruz. Konuklu bölümler için araştırma çok daha hummalı oluyor. Hem konuğun kişisel hikayesini, hem de yaptığı işin veya uğraşın inceliklerini, doğru sorularla aktarmak için ciddi bir hazırlık yapıyoruz

Podcast’inizi büyütmek adına bulduğunuz en etkili yol nedir ve bunu nasıl uyguluyorsunuz?

Şimdiye kadarki en etkili yollar, sosyal medya kanallarında karşımıza çıktı. Instagram yayınları, Clubhouse konuşmaları, bilinen etkili hesapların, isimlerin podcast’imizi paylaşmaları, tahminimizin ötesinde kişiyle buluşturdu bizi. Bu alanlarda yayın yapmak zamanla alakalı bir durum. Erken planlamayla işi kolaylaştırıyoruz.

Mevcut podcastinize baştan başlamış olsaydınız bu sefer neyi farklı yapardınız?

Başlamadan önce bir tanıtım süreci kurgulardık. Böylece ilk kayıttan itibaren daha büyük bir buluşma gerçekleştirebilirdik.

Diğer podcast yayıncıları için ne gibi tavsiyeler verirdiniz?

Temel tavsiyem; Anlatacak bir şeyinizin ve dinleyecek birilerinin olduğuna inanıyorsanız hemen başlayın. Beklemeyin. Kaç kişi dinler sorusu ve sorunu ile uzun süre muhatap olmayın derim. İlk başta belli bir rutinde, disiplinde, kalitede  ve doğru bilgi ekseninde podcast yapabilme kabiliyetine odaklanın. Bunu başardıktan sonra hem farkedilmeniz artmaya başlayacak, hem de elinizde pazarlama ve tanıtma emeğine değecek bir kaydınız olacak.

BURÇİN ACER’İN EKİPMAN ÇANTASI

Mikrofon: Shure MV88+
Donanım: Yamaha Mixer, Presonus Ses kartı
Yazılım: Ableton Live

Rate it

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *