Featured

Podfresh Daily #211 – İyi Bir Podcast Scripti Hazırlamak

İlkan Akgül 8 Haziran 2021 250


Background
share close
  • cover play_arrow

    Podfresh Daily #211 – İyi Bir Podcast Scripti Hazırlamak
    İlkan Akgül

Bir şeyde yeniyseniz, kaybolmak çok kolaydır. Eğer bu yeni olduğunuz şey podcast ise, işler hızla kayboluşa doğru gidebilir. Bunun nedeni, podcastin pek çok insanın henüz tam olarak kavrayamadığı yeni bir ortam olması. Çoğu insan aslında podcast kaydına girmeden önce, ne kadar zaman harcamaları gerektiğiyle ilgili bi bilinmezlik içerisinde. Birçok insanın izlediği farklı yollar var, ama burada yapılması gereken şey kendiniz için en iyi yolu seçmeniz. Burada önümüzde üç tane seçenek var.

1- Kelime Kelime

Daha önce hiç podcast yapmamış kişiler, genellikle gerginliklerini atmak ve tıkanma ihtimallerini ortadan kaldırabilmek adına kayıttan önce tüm konuşacakları konuyu kelimesi kelimesine yazar ve oradan okur. Eğer hafızanıza güvenmiyorsanız ya da tıkanmaktan korkuyorsanız elbette bunu yapın ama şunu da unutmayın bır podcast metnine baglı kalmak kayıt sırasında sizi çok monoton bir hale getirebilir.

2- Ayrıntılı Plan

Her cümleyi yazmak istemesek bile yine de oldukça ayrıntılı bir plan oluşturmamız mümkün. Konuşmak istediğiniz konularla alakalı, her bir konu için bizim için hatırlatıcı olması görevi görebilmesi adına birer ikişer cümle cümle yazabiliriz. Bunun yanlarına da yine bölümle ilgili referansları, alıntıları vb. Bilgileri de ekleyip gözümüzün önünde tutabiliriz. Eğer konu başlıklarını unutmaktan korkuyorsanız, bu gayet iyi bir yol.

3- Gevşek Plan

Hiçbir yerden hiçbir şey okumak yok. Büyük oranda size doğaçlama yaptıracak bir formül. Sadece konuşmak istediğiniz konu başlıklarını yazıp size ufak bir hatırlatma olması amacıyla önünüzde hiçbir cümle yazmadan başlıkları önünüzde tutabilirsiniz. Bu yaklaşım eğer doğru bir şekilde bir ögzüvenle yapılırsa şayet, dinleyiciler için de oldukça çekici bir hale gelecektir çünkü olabildiğince samimi bir durum. Podcast deneyimi çok fazla olmayanlar için bu biraz sorunlu olabilir çünkü birçok şeyi unutmak mümkün olabilir belki heyecandan belki de gerginlikten.

Peki siz hangi yolu deniyorsunuz? Bize ulaşın, paylaşın, sohbet edelim!

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *